راهکارهای طلایی در انتخاب همسر مناسب

به گزارش گفتمان برتر، انتخاب همسر تصمیمی است که باید با روش صحیح اتخاذ شود. در این راه فرد باید ابتدا خود را و سپس طرف مقابلش را به خوبی بشناسد و سپس تصمیم بگیرد.

راهکارهای طلایی در انتخاب همسر مناسب

انتخاب همسر یکی از انتخاب های سرنوشت ساز در زندگی افراد است. و ضرورت دارد که که دختران و پسراد با قدم هایی درست در این راه وارد شوند. امروزه با افزایش آگاهی ها و دانش در این موارد و مهیا شدن شرایط بهره گیری از خدمات مشاوران ازدواج، می توان با اطمینان خاطر بیشتری وارد این حوزه از تصمیم گیری شد ولی آنچه در نهایت اهمیت دارد تایید این انتخاب توسط عقل و احساس فرد می باشد. در این مقاله راهکارهایی که در این زمینه به شما یاری می کند را معرفی کرده ایم.

روش مناسب انتخاب همسر

1- خودتان را بشناسید

خودتان را درست بشناسید و مطمئن باشید که واقعا تصمیم دارید ازدواج کنید یا نه و اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل؟ بخاطر پول؟ ظاهر طرف مقابل؟ شخصیتش؟ یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید؟ کسی که خودشناسی می کند، برای زندگی خودش هدف قایل می گردد، برنامه ریزی می کند، آرزوهایش را روی کاغذ می آورد و جاهای خالی زندگی اش را شناسایی می کند. کسی که خودش را خوب می شناسد، کمتر تحت تاثیر حرف دیگران راستا زندگی اش را تغییر می دهد و دوست دارد خودش بداند با زندگی اش چه کار می کند.

2- خودتان را با تصوراتتان هماهنگ کنید

تصور کردن همسر ایده آل با توجه به آرزوهایتان نسبتا راحت است. همیشه از خودتان این سوال را بپرسید: آیا من برای شخصی که به عنوان همسر ایده آل خودم تصور کرده ام، همسر ایده آلی هستم؟ خیلی ساده است. هر ترازویی دو کفه دارد. اگر می خواهید کفه طرف مقابلتان سنگین باشد، ابتدا باید کفه طرف خودتان را سنگین کنید. کسی که می خواهد با یک فرد تحصیل کرده هنردوست ازدواج کند، بهتر است خود نیز تحصیل کرده و هنر دوست باشد.

3- معیارهای درست ازدواج را در نظر بگیرید

نکته مهم این است که این شما هستید که مشخص می کنید یک ویژگی برایتان مهم است یا خیر. مثلا برای یک نفر ممکن است ازدواج درون قومی خیلی مهم باشد ولی برای کس دیگر اصلا اهمیت نداشته باشد. نکته دیگر این است که تفاوت آدم ها در یک قالب نسبی مطرح می گردد تا مطلق.

4- ببینید و دیده شوید

دیدن و دیده شدن برای ایجاد جاذبه اولیه نیز در انتخاب همسر اهمیت دارد. برای مثال توصیه شده است که محیط کار، تحصیل یا تفریح خود را به گونه ای انتخاب کنید که حداکثر احتمال ممکن را برای دیده شدن توسط همسر احتمالی آینده تان به شما بدهد. به عنوان مثال کسی که می خواهد با یک موسیقیدان ازدواج کند، یا در کلاسهای متعدد موسیقی شرکت می کند یا عضو انجمنی می گردد که موسیقی دانان معمولا عضو آن می شوند. همچنان می توانید چند خصوصیت اصلی که برای همسر آینده تان در نظر دارید به نزدیکان و دوستان بگویید. ممکن است آنها فردی را با این مشخصات بشناسند و یا در آینده اگر با چنین کسی برخورد کنند بلافاصله به یاد شما می افتند و می توانند زمینه آشنایی شما را فراهم کنند.

5- خواستگاری و ابراز علاقه کنید

اگر فرد مورد نظرتان را یافتید باید اقدام کنید. در بسیاری از جوامع (چه شرقی و چه غربی) معمولا خواستگاری توسط جنس مرد صورت می گیرد و معمولا یک زن از یک مرد تقاضای ازدواج نمی کند.

6- طرف مقابل را بشناسید

مرحله ششم که مهمترین مرحله انتخاب همسر است، بردن نهایت استفاده از فرصت ها برای شناخت بهتر همسر احتمالی تان از طریق برقراری ارتباط کلامی یا غیرکلامی می باشد. امروزه حتی خانواده های نسبتا سنتی و مذهبی با حرف زدن و معاشرت زوج های آینده در طول دوران نامزدی شان مخالفت چندانی ندارند. مهمترین سوالات خواستگاری را یاد بگیرید و در طول این جلسات، از طرف مقابل خود بپرسید.

اگر تصمیمتان بر این شد که با فردی ازدواج کنید (بخصوص برای خانم ها) از قلم نیاندازید حتما شرایطی را که برایتان مهم است سر عقد مطرح کرده و تعهد لازم را از همسر آینده تان بگیرید. این تنها سندی است که می تواند در صورت عدم سازش همسرتان در موارد یاد شده از شما حمایت کند.

7- تصمیم بگیرید

با خودتان خلوت کنید. تمام نظرات و تفکرات را کنار هم بچینید و جنبه های مثبت و منفی ازدواج با این فرد را کنار هم مقایسه کنید. آیا جنبه های مثبت به جنبه های منفی می چربند؟ آیا چیزی در نکات منفی هست که خیلی برایتان مهم باشد و بخاطرش بخواهید از طرف بگذرید؟ ممکن است چیزهایی را که شنیدید قبول نداشته باشید که ایرادی ندارد. می توانید از مشاور یاری بگیرید ولی در نهایت این زندگی شماست. تصمیم آخر را خودتان بگیرید و آن را به پدر و مادرتان اعلام کنید.

در انتخاب همسر به نکات زیر نیز توجه کنید

  1. نسبت به کل ماجرا واقع بین باشید. تابع احساسات نگردید و به شکل منطقی جوانب کار را بسنجید. در تداوم یک ازدواج، دوست داشتن و عشق اگر چه شرط لازم است ولی کافی نیست. پس به سایر مسایل مهم نیز بپردازید.
  2. درباره دلیل تمایل طرف مقابل به ازدواج با خودتان تحقیق کنید. اگر این تمایل بنا به مصالحی از قبیل پول و ثروت، شهرت، خروج از کشور و غیره است از آن صرفنظر کنید.
  3. شریک احتمالی زندگی خود را بشناسید. این شناخت یا به واسطه رفت و آمد و پرسش های مستقیم حاصل می گردد و یا از طریق دیگر آشنایان. در مجموع شما بایستی در مورد خلق و خو، افکار، عقاید، خواسته ها، عادات، دیدگاه ها، حساسیت ها، نوع برخوردها، توانایی های ارتباطی و... شناخت پیدا کنید.
  4. با خود واقعی تان مشورت کنید. به ندای درونی خود گوش فرا دهید. از خود بپرسید آیا این فرد همان کسی است که واقعا به دنبالش بوده ام. آیا می خواهم که این مرد یا زن، پدر و مادر فرزند من باشد. اگر پاسخ صریحی ندارید دوباره بر روی موضوع تمرکز کنید وسعی کنید پاسخی قاطع برای آن بیابید چرا که ازدواج و انتخاب همسر یکی از بزرگترین و مهمترین مسایل زندگی شما است و آینده شما و فرزندان شما را تحت الشعاع قرار می دهد.
  5. دلایل متناسبی برای ازدواجتان پیدا کنید و خود تصمیم گیرنده نهایی باشید. هرگز تحت فشار برای ازدواج متقاعد نشوید. تنها خوب بودن احساسات اطرافیان درمورد طرف مقابل کافی نیست، قلب و منطق شما نیز باید دراین کار رضایت دهد. ضمن احترام به تجربه و عقاید اطرافیان، به ویژه والدین و حفظ آداب و رسوم فرهنگی و مذهبی، تسلیم فشارهای اطرافیان نشوید.
  6. در انتخاب همسر عجله نکنید. با توجه به این که بسیاری از ازدواج ها به دلیل دستپاچگی و عجله کردن در تصمیم گیری درنهایت به شکست منتهی می گردد، در تصمیم خود برای قبول یک ازدواج عجله نداشته باشید. حتما در مورد فردی که می خواهید عمری را با وی سپری کنید، تحقیق کنید. به شناخت برسید و وقت بگذارید. صرفا به دلیل ناامید شدن از ازدواج تن به یک ازدواج نامناسب ندهید و خود را به فهرست قربانیان ازدواج اضافه نکنید.
  7. معیارهای درست انتخاب همسر را در نظر گرفته و اگر همچنان در تصمیم خود تردید دارید از مشاوران ازدواج یاری بگیرید.
  8. در نهایت با ایمان و توکل به خدا از او بخواهید تا درانتخاب صحیح شریک زندگی، شما را یاری کرده و راستا مناسبی را پیش رویتان قرار دهد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1214

به "راهکارهای طلایی در انتخاب همسر مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای طلایی در انتخاب همسر مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید