راهنمای خرید روکش جایگاه خوردو؛ روکش چرم بهتر است یا پارچه ای؟

به گزارش گفتمان برتر، تمام افرادی که به طور مرتب از خودرو استفاده می نمایند و یا اینکه خودروی شخصی دارند، احتمالاً با مقوله ای به نام روکش خودرو آشنا هستند. زیبایی و راحتی جایگاه خودرو تا حدود زیادی به روکشی وابسته است که بر روی جایگاه ها نصب شده است. زیبایی داخل خودرو، بیش از هر چیزی با روکش های جایگاه به چشم می آید و شاید هم این مهمترین عامل در جذابیت داخلی خودرو باشد. همین دلایل اندک به سادگی اهمیت روکش جایگاه خودرو را آشکار می نماید و این نکته را گوشزد می نماید که در انتخاب روکش خودرو باید نهایت دقت را به خرج داد. حال اگر شما نیز قصد دارید تا یک روکش جدید برای جایگاه خودروی خود انتخاب کنید، این نوشته می تواند به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهد.

راهنمای خرید روکش جایگاه خوردو؛ روکش چرم بهتر است یا پارچه ای؟

چرا روکش جایگاه خودرو؟

به گزارش خبرنگاران، روکش جایگاه یکی از تزئینات داخلی ماشین می باشد که با توجه به ویژگی های ماشین می تواند سبب راحتی سرنشینان خودرو و زیبایی و سلامتی بیشتر خود خودرو شود. روکش جایگاه یکی از پرفروش ترین لوازم جانبی خودرو در بین مصرف نمایندگان ایرانی است که اصولاً برای حفاظت از روکش های فابریک جایگاه خودرو یا تغییر رنگ و طرح تودوزی، استفاده می شوند. همچنین روکش ها می توانند بسته به جنسی که دارند، بر دمای داخل خودرو نیز اثر بگذارند و حس گرمی و یا خنکی را در فصول مختلف به سرنشینان بدهند. به عبارت دیگر روکش ها حتی می توانند در زمینه تلطیف دمای داخل خودرو نیز موثر باشند؛ بنابراین زیبایی، حفاظت از مبلمان خودرو و تأثیرگذاری در تلطیف دمای داخل خودرو، از جمله دلایل مهمی هستند که افراد را به استفاده از روکش جایگاه خودرو ترغیب می نماید.

انواع روکش های جایگاه خودرو

واقعیت این است که تنوع روکش های جایگاه خودرو، بی شمار است و نمی توان از این طریق دسته بندی برای آن ها ترتیب داد، به همین دلیل روکش های جایگاه خودرو را بر اساس جنسی که با آن ها ساخته شده اند، تقسیم بندی کمی نمایند که عبارتند از: روکش های پارچه ای، روکش های چرمی و روکش های ترکیب چرم و پارچه. در ادامه با ویژگی های هریک از این نوع روکش ها آشنا خواهید شد.

1. روکش های پارچه ای

روکش های پارچه ای همانطور که از نام آن ها پیداست، تماماً از پارچه فراوری شده اند و این پارچه می تواند از جنس های مختلفی همچون کتان و یا مخمل باشد. روکش های پارچه ای همچنین دارای تنوع رنگ بالاتری می باشند و به دلیل استفاده از پارچه، دارای قیمت های مقرون به صرفه ای هستند. همچنین در این نوع از روکش جایگاه دیگر خبری از عرق کردن بدن مانند روکش های چرمی نمی باشد. این نوع روکش در مقابل ساییدگی و خراش های جزئی مقاومت خوبی دارد و به سادگی از بین نمی رود. این نوع روکش جایگاه در فصل تابستان ساده تر خنک و در فصل زمستان راحت تر گرم می شود و مسئله ای از این بابت وجود ندارد.

معایب روکش پارچه ای: یکی از مسائلی که در روکش های پارچه رخ می دهد پریدگی رنگ بر اثر تابش نور خورشید است. یکی دیگر از مسائل روکش جایگاه پارچه ای شستشوی سخت آن است. لکه های ایجاد شده روی این روکش به سختی پاک می شود و اصولا ماندگار هستند. این مورد سبب می شود لکه ای طولانی روی روکش بماند و ظاهر داخل ماشین زشت شود.

2. روکش های چرمی

در این نوع روکش ها، چرم ماده اولیه فراوری محصول است، اما چرم مورد استفاده می تواند انواع مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

چرم طبیعی: این نوع چرم اگر چه قیمت بسیار بالایی دارد و کیفیت آن نیز بسیار جذاب به نظر می رسد، اما برخلاف تصور طول عمر زیادی ندارند.

چرم های صنعتی: این نوع چرم از لحاظ قیمت، به نسبت چرم طبیعی بسیار به صرفه تر است و حتی می توان گفت که ماندگاری و طول عمر بیشتری نیز دارد.

چرم های حاصل از مشتقات نایلون: این نوع چرم که از جنس نایلون می باشند بدترین نوع روکش جایگاه به شمار می فرایند و دوام و طول عمر بسیار پایینی دارند.

بر خلاف روکش پارچه ای، روکش های چرم بسیار راحت تمیز می شوند و مناسب خانواده هایی است که دارای فرزندان خردسال هستند. این روکش ها به وسیله یک سری اسپری ها و شوینده های مخصوص به راحتی تمیز می شوند. البته باید مواظب بود که این لکه ها و کثیفی ها برای مدت طولانی بر روی جایگاه نماند، به این دلیل که در صورت ماندگاری، تمیز کردن آن ها بسیار سخت می شود. این نوع روکش ظاهری بسیار زیبا به خودرو شما خواهد بخشید که در طی زمان نیز به دلیل عدم تغییر رنگ این زیبایی تقریبا دائمی خواهد بود، همان طور که احتمالاً می دانید شرکت های خودرو ساز همواره برای خودرو های مرغوب خود از این نوع روکش جایگاه استفاده می نمایند.

معایب روکش های چرمی: از معایب روکش جایگاه چرم می توان به گرم شدن آن در فصل تابستان یا زیر نور مستقیم آفتاب اشاره نمود، این مورد باعث داغ شدن روکش و جایگاه خواهد شد که در نتیجه بدن شما هنگام رانندگی عرق خواهد نمود، برای جلوگیری از عرق کردن بدن خود می توانید از حصیر جایگاه بهره ببرید. همچنین یکی از معایب دیگر این نوع روکش سرد بودن جایگاه ها و روکش آن در فصل زمستان است که باعث می شود محیط داخلی خودرو کمی دیرتر گرم شود. در بخش قبل گفتیم که این نوع روکش مقاومت و طول عمر بالایی دارد که همین طور نیز هست، اما متأسفانه در مقابل خراش و ساییدگی مقاومت کمتری دارد که می توان با استفاده اصولی از آن جلوگیری نمود.

3. روکش ها ترکیبی پارچه و چرم

احتمالاً تا به امروز با معایب هر یک از روکش های تمام پارچه و تما چرم آشنا شده اید، ولی بهتر است بدانید که فراوری نمایندگان این محصولات نیز این اشکالات را درک نموده اند و برای همین در صدد برآمده اند تا معایب آن ها را برطرف نمایند. یکی از راه چاره های برطرف معایب این روکش ها، طراحی و فراوری روکش هایی است که در آن ها از پارچه و چرم به صورت ترکیبی بهره گرفته شده است. در واقع این گونه روکش ها سعی دراند تا به یک نسبت معایب روکش های پارچه ای و روکش های چرمی را برطرف نمایند و در طرف دیگر مزایا و نقاط قوت آن ها را حفظ نمایند. برای مثال در این گونه روکش ها جهت برطرف مشکل تعریق و گرمایش زیاد، قسمت نشیمن و تکیه گاه روکش از جنس پارچه و اطراف و کناره ها از جنس چرم فراوری می شود تا در صورت کثیف شدن به راحتی تمیز شود.

تشخیص کیفیت مناسب روکش جایگاه خودرو

جنس روکش جایگاه خودرو از نوع پارچه ای جزو روکش های پر هوادار و محبوب در بین خریداران می باشد. آن دسته از روکش هایی که وزن بالاتری دارند نسبت به روکش های سبک، طول عمر بیشتری داشته و عملکرد بهتری دارند و نیز کمتر دچار پارگی و ساییدگی می شوند، پس بهتر است در هنگام خرید به جنس پارچه حتما دقت نمایید. در هنگام خرید روکش های پارچه ای، آن ها را به دقت نگاه کنید و سعی کنید مدل هایی که دارای دوخت های ریزتر هستند را خریداری کنید. اگر هوادار ماشین اسپرت و تیونینگ هستید بهتر است جنس روکش جایگاه از نوع چرم باشد. این روکش ها دارای ظاهر زیبا و شیک هستند که جلوه داخل ماشین را دو چندان می نمایند. بیشتر روکش های موجود در بازار شاید به نام چرم و به جنس نایلون به شما فروخته شوند پس بهتر است که حتما در خرید خود از جنس و تضمین کیفیت روکش خود اطمینان حاصل نمایید. برای روکش های چرمی نیز با دست زدن به چرم آن ها تا حدودی می توانید کیفیت را تشخیص دهید. پشت رویه چرم اصل بافتی پشمی مانند وجود دارد و از لحاظ انعطاف نرم تر از چرم های خشک و مصنوعی است. اگر روکش چرم مصنوعی بخرید، با کمی گذشت زمان این روکش ها ترک می خورند و ظاهر نامناسبی به خود می گیرند. در خصوص جنس خوب یک روکش جایگاه خودرو، موارد ذیل را نیز در نظر داشته باشید:

جنس روکش جایگاه خریداری شده باید به گونه ای باشد که قابلیت شستشو را چه در دست و چه در ماشین لباسشویی دارا باشد.

یک روکش جایگاه با کیفیت باید نسبت به تغییرات دما و ساییدگی دوام بیشتری داشته باشد و با مرور زمان کمتر دچار تغییرات شود.

دقت کنید جنس روکشی که می خرید به صورتی باشد که شما را در سفر های طولانی خسته نکند و شما در آن احساس راحتی کنید و کمتر عرق نمایید.

روکش جایگاه خوب دارای تکه های بیشتری است که این تکه ها به هم دوخته شده اند، هر چه دوخت روکش جایگاه ریزتر باشد و درز ها به خوبی گرفته شده باشند، طبیعتا امکان پارگی آن نیز کمتر است.

قبل از خرید روکش در صورت امکان بهتر است آن را روی جایگاه های خود پیاده نموده و از نظر ظاهر و راحتی آن را تست کنید تا خرید مطمئن تری داشته باشید.

رنگ روکش جایگاه خودرو را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ روکش جایگاه خودرو به نظر شما بستگی دارد، اما در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که به شما یاری می نماید تا انتخابی اصولی و ساده تر داشته باشید. باید بگوییم رنگ بدنه خودرو و رنگ داخل کابین خودرو از عواملی هستند که در انتخاب رنگ روکش جایگاه تأثیر گذار هستند، بنابراین با استفاده از آن ها می توانید انتخاب های خوبی را انجام دهید.

رنگ همسان: یکی از ساده ترین روش ها استفاده از رنگ های همسان می باشد، به این صورت که رنگ جایگاه را با رنگ بدنه یا رنگ کابین خودرو هماهنگ می کنیم. شاید این روش ساده باشد، اما در تمامی موارد صحیح نمی باشد، مثلاً این روش در خودرو هایی با رنگ قرمز در بیشتر موارد کاربرد چندانی ندارد و یا حداقل باید با رنگ های دیگری مانند مشکی ترکیب شود تا جلوه بهتری پیدا کند.

رنگ متضاد: روش بعدی استفاده از تضاد می باشد در این روش شما با استفاده از رنگ های متضاد می توانید روکش مناسب را انتخاب کنید، به عنوان مثال شما خودرویی با رنگ مشکی دارید، هر چند استفاده از رنگ مشکی برای خودرو شما می تواند مناسب باشد، اما می توان با استفاده از رنگ قرمز جلوه بهتری به خودرو شما داد، همچنین می توانید از ترکیب این دو رنگ که بار ها ثابت شده است ترکیب برنده ای است بهره ببرید.

طرح روکش: به خاطر داشته باشید که طرح پارچه یا چرم نیز مهم می باشد، استفاده از طرح های شلوغ برای خودرو های رسمی پیشنهاد نمی شود، شاید استفاده از طرح های شلوغ یا در سایز عظیم برای خودرو های اسپرت مناسب باشد، اما به طور مثال استفاده از این طرح های برای روکش جایگاه خودرو های دولتی یا شرکتی مناسب نمی باشد.

اقیلم را در نظر بگیرید: اگر در مناطقی زندگی می کنید که همواره با نور خورشید سر و کار دارید پس به شما توصیه می کنیم اصلاً و ابداً سراغ روکش های تیره رنگ نروید، همان طور که احتمالاً می دانید رنگ های تیره قابلیت جذب نور بیشتر و ذخیره گرمای بیشتری دارند، پس اگر از در مناطق گرم یا با نور خورشید شدید زندگی می کنید به شما توصیه می کنیم از رنگ های روشن برای روکش جایگاه بهره ببرید.

شغل خود را در نظر بگیرید: نکته بعدی شغل شما می باشد که عاملی معین نماینده در انتخاب رنگ می باشد، اگر خودرو شما شخصی است و نگرانی از بابت رفت و آمد در خودرو و تمیز نگه داشتن آن ندارید پس شما قادر به انتخاب انواع رنگ ها هستید، اما اگر به طور مثال شغل شما راننده تاکسی می باشد، استفاده از رنگ های روشن برای شما در آینده نزدیک دردسر ساز خواهد شد و مجبور به تمیز کردن روزانه خودرو خواهید شد، پس شغل شما رابطه مستقیمی با انتخاب رنگ و حتی جنس روکش جایگاه دارد که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت.

روکش جایگاه خودرو چگونه نصب می شود؟

روکش های جایگاه به شیوه های مختلفی روی خودرو ها نصب می شود. در این میان بعضی از روکش ها به صورت کش، بعضی به وسیله چسب و بعضی دیگر به صورت زیپی نصب خواهند شد. روکش های زیپ دار را می توان بهترین نوع دانست؛ چراکه جداکردن آن ها بسیار راحت تر است. لازم به تذکر است که برای خودرو های لوکس جدید حتما در خرید روکش جایگاه دقت لازم را به خرج دهید، چراکه انتخاب روکش جایگاه غیرفابریک ممکن است خطراتی را در پی داشته باشد. بسیاری از خودرو های جدید وارداتی به سیستم ایربگ در جایگاه ها مجهز هستند، بنابراین درصورت استفاده از روکش جایگاه غیرفابریک عملکرد این نوع ایربگ ها مختل می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1182

به "راهنمای خرید روکش جایگاه خوردو؛ روکش چرم بهتر است یا پارچه ای؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید روکش جایگاه خوردو؛ روکش چرم بهتر است یا پارچه ای؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید