خاطرات در خواب تقویت می شوند؟

به گزارش گفتمان برتر، تهران (پانا) - دانشمندان دانشگاه بیرمنگام انگلیس، در تحقیقی به آنالیز اینکه چگونه مغز باعث تقویت خواب در هنگام خواب می گردد، پرداختند.

خاطرات در خواب تقویت می شوند؟

به نقل از مدیکال اکسپرس، در حالی که می خوابیم، مغز الگو های فعال سازی خاصی ایجاد می نماید. هنگامی که دو از این الگو ها (نوسانات آهسته و دوک های خواب) به یکدیگر تبدیل می شوند، تجربیات قبلی دوباره فعال می شوند. یک مطالعه جدید نشان می دهد هرچه فعال سازی دوباره قوی تر باشد، یادآوری ما از وقایع گذشته روشن تر خواهد بود.

دانشمندان دانشگاه برمنگام انگلیس مدتهاست می دانند که نوسانات آهسته (SO) و اسپیندل های خواب، انفجار های ناگهانی نیم ثانیه تا دو ثانیه فعالیت نوسانی مغز، نقش مهمی در شکل گیری و حفظ خاطرات جدید دارند، اما کارشناسان در انگلیس و آلمان کشف نموده اند که ترکیب دقیق SO و اسپیندل های خواب برای باز کردن پنجره هایی که طی آن خاطرات دوباره فعال می شوند، حیاتی است و به شکل گیری و تقویت خاطرات در مغز انسان یاری می نماید.

محققان دانشگاه بیرمنگام و لودویگ-ماکسیمیلیانس-دانشگاه مونیخ یافته های خود را در مجله نیچر کامیونیکیشن منتشر کردند.

دکتر برنهارد استارسینا، نویسنده همکار از دانشکده روانشناسی دانشگاه بیرمنگام، اظهار کرد: اصلی ترین وسیله تقویت خاطرات در هنگام خواب، فعال سازی مجدد اطلاعاتی است که قبلا آموخته شده است که به ما امکان می دهد خاطرات را برای طولانی مدت به خاطر داشته باشیم.

او گفت: ما یک فعل و انفعال پیچیده از فعالیت مغز یعنی نوسانات کند و دوک های خواب را کشف نموده ایم که پنجره های فرصت را برای ایجاد مجدد فعالیت ایجاد می نماید.

توماس شراینر، یکی از محققان این مطالعه اعلام کرد: فعال سازی مجدد حافظه به طور خاص به وجود مجتمع های دوک SO است. این نتایج عملکرد جدید حافظه خواب انسان را روشن نموده و براهمیت ریتم خواب هماهنگ شده در تقویت قدرت یادآوری و تنظیم آفرینش خاطرات تاکید می نماید.

قبل از این مطالعه شواهدی از توانایی مغز برای فعال سازی مجدد خاطرات در هنگام خواب بسیار کم بود، اما این تیم آزمایش های جدیدی را طراحی کرد که در آن به شرکت نمایندگان قبل از چرت زدن، اطلاعاتی نشان داده می شد که فعالیت مغز در حین حرکت غیر سریع چشم (NREM) را با استفاده از ضبط EEG کنترل می کردند. افرادی که در آن شرکت می کردند، پس از بیدار شدن همه جیز را به یاد می آوردند. این آزمایش به محققان این امکان را داد که میزان فعال سازی مجدد حافظه در هنگام خواب را با عملکرد حافظه مرتبط نمایند.

نتایج نشان داد که فعال سازی مجدد مطالب یادگیری در طی مجتمع های SO-spindle، با دقت اتصال آن پیش بینی می نماید که حافظه به چه میزان توسط مغز دوباره فعال می گردد. این به نوبه خود میزان ادغام حافظه در بین شرکت نمایندگان و وضوح بعدی یادآوری را پیش بینی می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1600

به "خاطرات در خواب تقویت می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات در خواب تقویت می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید