جنجال تازه؛ جعل و فتوشاپ در باشگاه پرسپولیس

به گزارش گفتمان برتر، دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تا 10 مهرماه فرصت داشتند نسبت به تکمیل بیش از هزار صفحه مدارک مرتبط و مورد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا اقدام نمایند، مهلتی که از اسفندماه سال 1399 شروع شده بود. در واقع این دو باشگاه حدود 7 ماه برای ارائه و تکمیل این مدارک وقت داشتند تا بتوانند با کسب مجوز حرفه ای از خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا فرار نمایند، اما عجیب است که مدیران و اعضای هیئت مدیره وقت پرسپولیس و استقلال از حساسیت و شاید آگاهی لازم نسبت به اهمیت موضوع بی خبر بودند.

جنجال تازه؛ جعل و فتوشاپ در باشگاه پرسپولیس

در نواقص اعلام شده از جانب کمیته بدوی فدراسیون فوتبال ایران که البته مورد توجه AFC قرار گرفته، بعضی موارد برای هر دو باشگاه مشترک بوده، از جمله مسائل ساختاری و بعضی دیگر هم عجیب و حتی بی سابقه به نظر می رسد.

به طور مثال عدم ارسال مدارک در بعضی از بند های ذکر شده؛ مورد مشترک دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بوده که ظاهراً به علت آماده نبودن مدارک و خاتمه یافتن مهلت ارسال مدارک اجرا شده آن هم در شرایطی که پرسپولیس در این مدت تغییراتی در حوزه مدیریتی نداشته و مدیران این دو باشگاه نسبت به موضوع آگاهی کامل داشته اند. باشگاه استقلال، اما در فاصله چند روز به خاتمه مهلت یعنی در روز 3 مهر با تغییرات مدیریتی روبرو شده و طبیعتاً مدیران قبلی این باشگاه از اسفندماه سال 1399 تا مهرماه 1400 برای ارائه و تکمیل این مدارک فرصت کافی داشته اند.

موضوع مالکیت مشترک دو باشگاه در نواقص پفراینده پرسپولیس و استقلال مورد اشاره قرار گرفته که می توان گفت از حوزه اختیارات آن ها خارج بوده و باید از سال های گذشته در این خصوص اقدامات لازم صورت می پذیرفت. طبق این نامه وزارت ورزش مالک 97.5 درصد استقلال و 98 درصد پرسپولیس اعلام شده است.

با این وجود موضوعی که عجیب است اینکه در بخش مدارک ناقص باشگاه پرسپولیس، ارسال سند جعلی و فتوشاپ شده قرارداد افسر امنیتی که با تغییر تاریخ در سامانه قرار گرفته به چشم می خورد. عدم تطبیق تاریخ آغاز قرارداد و سال مجوز حرفه ای باز هم به صورت جعلی و فتوشاپ، بخشی دیگر از ایراد های وارده به باشگاه پرسپولیس را شامل می گردد.

ارسال بخشی از مدارک بدون ترجمه و مُهر و تاییدیه های لازم و حتی ارائه گزارش صورت های اقتصادی و ترازنامه باشگاه بدون امضای رئیس و اعضای هیئت مدیره در حالی مطرح شده که سرپرست فعلی باشگاه پرسپولیس ریاست هیئت مدیره این باشگاه را بر عهده داشته و عدم امضای این موارد از جانب وی عجیب به نظر می رسد. اشاره به بدهی قطعی باشگاه پرسپولیس به کالدرون و دستیارش از دیگر تفاوت های نقص مدارک این باشگاه در مقایسه با پفراینده باشگاه استقلال است.

طبق اعلام کمیته بدوی، گزارش حسابرسی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال که می بایست تا تاریخ 31 خرداد انجام می شده صورت نگرفته و ارائه نشده در حالی که انجام حسابرسی جزو روال مرسوم باشگاه ها در هر فصل بوده و در این فصل هم با توجه به اینکه دو باشگاه در این مقطع از ثبات مدیریتی لازم برخوردار بوده و از سال گذشته مدیرعامل و سرپرست و البته رئیس هیئت مدیره در این سمت حضور داشته اند عدم تهیه، آماده سازی و ترجمه گزارش حسابرسی بسیار عجیب و سؤال برانگیز به نظر می رسد.

این در حالی است که سرپرست باشگاه پرسپولیس (صدری) و مدیرعامل نو باشگاه استقلال (آجورلو) نسبت به آماده سازی گزارش حسابرسی، ترجمه و ارسال گزارش پس از مهلت تعیین شده اقدام کردند، اما این گزارش باید در خردادماه امسال آماده و به AFC ارائه می شد، اقدامی که به دلایل نامعلوم در زمان مقتصی صورت نپذیرفت.

موضوع زیان انباشته در نواقص مدارک هر دو باشگاه دیده می گردد که لازم بود مدیرعامل و هیئت مدیره در زمان مقتضی نسبت به افزایش سرمایه باشگاه با توجه به افزایش زیان انباشته اقدام می کردند که در این خصوص هم کوتاهی و اهمال اجرا شده و مدارک لازم در این بخش ارائه نشده است. بعلاوه بدهی های مندرج در صورتجلسه مجمع باشگاه استقلال مورخ بهمن ماه سال 1399 با صورت های اقتصادی خردادماه 1400 انطباق ندارد و این موضوع از دیگر ابهامات موجود در مدارک ارائه شده به وسیله باشگاه استقلال بوده است.

در نهایت به نظر می رسد اصلی ترین مشکل پفراینده حرفه ای سازی باشگاه پرسپولیس علاوه بر مسائل و نواقص مشترک دو باشگاه، موضوع بدهی به کالدرون و دستیارش بوده که این مسئله در نواقص پفراینده باشگاه استقلال دیده نمی گردد. دیگر موضوع قابل توجه، جعل و استفاده از فتوشاپ در تکمیل مدارک باشگاه پرسپولیس است که کمیته بدوی طبق اعلام AFC به دو مورد کاملاً تعیین در این خصوص اشاره نموده در حالی که در موارد مشابه، استقلال به علت آماده نبودن بخشی از مدارک نتوانسته مستندات لازم را تکمیل و بارگذاری کند، اما در بین اسناد این باشگاه موارد جعل و فتوشاپ اعلام و گزارش نشده است.

با این وجود به نظر می رسد هر چند تغییرات مدیریتی در فرایند تکمیل و ارائه مدارک استقلال تاثیرگذار بوده و شاید مدیران قبلی این باشگاه در روز های خاتمهی فعالیت خود نسبت به تکمیل و ارائه صحیح مدارک بی توجه بودند، اما ارائه و آماده سازی بخشی از این مدارک ارتباطی به هفته اول مهرماه نداشته است. به طور مثال ارائه مدارک مرتبط با پفراینده اقتصادیاتی یا صورت ها و حسابرسی اقتصادی به ماه ها قبل از این بازمی گشته که در این خصوص اقدام لازم صورت نگرفته است. از سویی در باشگاه پرسپولیس هم در این مدت تغییراتی صورت نگرفته و با این وجود مدیران و مسئولان فعلی این باشگاه وظیفه رسیدگی و آنالیز نواقص و تکمیل مدارک را بر عهده داشته اند که در این زمینه اهمال و کوتاهی آشکاری صورت پذیرفته و در نهایت منجر به حذف هر دو باشگاه از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شده است.

با این شرایط تعیین می گردد که کمیته بدوی فدراسیون فوتبال پس از خاتمه مهلت دو باشگاه در تاریخ 10 مهر، استقلال و پرسپولیس را فاقد شرایط و مجوز لازم برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا دانسته و حال این سؤال مطرح می گردد که چگونه کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای پس از این نامه، سه ماه به این دو باشگاه برای برطرف نواقص فرصت داد.

در زیر نامه های مربوط به ایراد های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را مشاهده می کنید:

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1982

به "جنجال تازه؛ جعل و فتوشاپ در باشگاه پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال تازه؛ جعل و فتوشاپ در باشگاه پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید