ترامپ: چین باید بابت شیوع کرونا 10 تریلیون دلار غرامت پرداخت کند

به گزارش گفتمان برتر، رئیس جمهور سابق آمریکا با تکرار ادعاهای پیشین درباره نقش چین در شیوع کووید-19 گفت این کشور باید به کشورهای جهان 10 تریلیون دلار غرامت پرداخت کند.

ترامپ: چین باید بابت شیوع کرونا 10 تریلیون دلار غرامت پرداخت کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه ای توضیح داد چین باید بابت شیوع کووید-19 10 تریلیون دلار غرامت به کشورهای آسیب دیده از این بیماری همه گیر جهانی پرداخت کند.

ترامپ در این بیانیه ادعاهای اثبات نشده درباره اینکه منشأ شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان بوده را تکرار کرد.

او توضیح داد: حالا همه، حتی آن به اصطلاح دشمن هم می گوید که حرف رئیس جمهور ترامپ مبنی بر شیوع ویروس چینی از آزمایشگاه ووهان صحیح بوده است.

منظور ترامپ از ویروس چینی، کرونا است. او در دوران حضورش در کاخ سفید نیز از همین عبارت برای اشاره به این ویروس و بیماری همه گیر جهانی ناشی از آن استفاده می کرد.

ترامپ به ایمیل هایی که جدیداً از دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی و مشاور پزشکی دولت او و جو بایدن افشا شده نیز واکنش نشان داد.

آن طور که رسانه های آمریکا گزارش داده اند در یکی از این ایمیل ها یک مقام بهداشتی چین از فاوچی بابت اظهاراتش در رد احتمال آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا تمجید نموده بود. فاوچی در آن موقع گفته بود که شواهد علمی کافی درباره اینکه کرونا از آزمایشگاه به بیرون درز نموده وجود ندارد.

ترامپ در واکنش به این موضوع نوشته است: مکاتبات میان دکتر فاوچی و چین گویاتر از آن است که بتوان آن را نادیده گرفت. چین باید بابت مرگ و خرابکاری که ایجاد نموده 10 تریلیون دلار به آمریکا و جهان بدهد.

بحث بر سر منشأ ویروس کرونا بعد از آن داغ شد که روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی چند هفته پیش مدعی شد داده های اطلاعاتی نشان می دهند سه نفر از کارکنان آزمایشگاه شهر ووهان چین درست پیش از شیوع ویروس کرونا، به شدت بیمار شده بودند. این روزنامه، بیمار شدن کارکنان این آزمایشگاه را تأییدی بر ادعای انتشار کووید-19 از این آزمایشگاه دانست.

یک روز بعدتر، وزارت امور خارجه چین ادعای وال استریت ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً فاقد صحت توصیف کرد.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این ادعا گفت: موسسه ویروس شناسی ووهان 23 مارس سال جاری (سوم فروردین) بیانیه ای صادر کرد و در آن بیان داشت که تا 30 دسامبر سال 2019 با هیچ موردی از عفونت ناشی ازابتلا به ویروس کرونای جدید روبرو نشده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اضافه کرد: این بیانیه می گوید، تا 23 مارس 2021 (دیروز) هیچ کدام از کارکنان به این ویروس مبتلا نشده اند. بنابراین انتشار مطالبی درباره بیماری سه نفر از کارکنان موسسه ویروس شناسی چین کاملاً فاقد صحت است.

پیش تر نیز تیم تحقیقاتی اعزام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چین و آنالیز خاستگاه ویروس کرونا به این نتیجه رسیدند که انتشار این بیماری از آزمایشگاه شهر ووهان به احتمال قریب به یقین بعید به نظر می رسد.

در همین ارتباط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز 5 خرداد گفت میان جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره 2 نظریه مربوط به شیوع ویروس کرونای جدید در جهان اختلاف نظر وجود دارد. رئیس جمهور آمریکا در آن بیانیه به اینکه این دو نظریه، مشخصاً چه نظریه هایی هستند اشاره ای نکرد.

با این وجود، بایدن در این بیانیه تصریح نموده دستور داده درباره منشأ شیوع کرونا از جمله اینکه این ویروس بر اثر تماس انسان با یک حیوان مبتلا ایجاد شده یا بر اثر یک تصادف آزمایشگاهی، آنالیز های لازم انجام گردد.

رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه آیا دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در حال آنالیز این دو گزینه به عنوان منشأهای احتمالی ویروس هستند یا خیر توضیحی ارائه ننموده است.

رئیس جمهور آمریکا گفته گروهی از اعضای جامعه اطلاعاتی آمریکا به سمت یک سناریو گرایش دارند در حالی که گروه دیگر به یک نظریه دوم اعتقاد دارند. میزان اعتماد هر دو گروه به صحت این سناریوها بین کم تا متوسط است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1617

به "ترامپ: چین باید بابت شیوع کرونا 10 تریلیون دلار غرامت پرداخت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: چین باید بابت شیوع کرونا 10 تریلیون دلار غرامت پرداخت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید