برترین سبزیجات برای کبد

به گزارش گفتمان برتر، کبد یکی از ارگان های حیاتی بدن است که عملکردهای مختلفی دارد، ازجمله یاری رسانی به گوارش و متابولیسم غذاها، ذخیره سازی ویتامین ها و مواد معدنی، پاکسازی سموم از خون و ساخت پروتئین.

برترین سبزیجات برای کبد

درحالی که کبد از ظرفیت ویژه ای برای بازسازی خود پس از آسیب دیدگی برخوردار است اما بالاخره آسیب پذیر است و انتخاب غذاها و نوشیدنی ها می تواند اثرات وسیع تری بر عملکردهای این ارگان حیاتی داشته باشد.

تحقیقات علمی هم نشان داده اند که بسیاری از گروه های غذایی مخصوصا سبزیجات، برای حفظ سلامت کبد مفید هستند.

در ادامه این مطلب، 4 ماده غذایی از برترین سبزیجات برای کبد را به شما معرفی می کنیم که به ترتیب عبارتند از:

1. چغندر

برخی ها با طعم خاکی چغندر مشکل دارند و می توان گفت که خوردن چغندر جزو سلیقه های غذایی همه افراد نیست اما چغندر به عنوان یکی از خوراکی های سرشار از مواد مغذی به تقویت سلامت کبد یاری می نماید. مطالعات هم نشان داده اند که آب چغندر خانگی می تواند بیشتر از خود این سبزی برای حفظ سلامت کبد و پیشگیری از بروز بیماری ها مفید باشد. این نوشیدنی غنی حتی از کبد در برابر برخی از عوامل سرطان زا نیز محافظت می نماید.

برخی از آنتی اکسیدان های موجود در چغندر قرمز یا لبو هم که بتالائین ها نام دارند، از خاصیت ضدالتهابی و ضدسرطان زا برخوردارند. توجه کنید که این مزیت مهم فقط در چغندر قرمز یا لبو یافت می گردد و انواع دیگر چغندر مانند چغندر سفید حاوی این سطح از ترکیبات آنتی اکسیدانی نیستند.

2. کلم بروکلی

همه انواع سبزیجات برای سلامت بدن مفید هستند اما ترکیبات مغذی خاصی که در سبزیجات چلیپایی مثل کلم بروکلی یافت می گردد، از مزیت های بیشتری برای حفظ سلامت کبد برخوردارند. مطالعات اولیه محققان نشان می دهد که مصرف بروکلی، شاخص های مثبت کبد را ارتقا می دهد و احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب را پایین می آورد. البته مکانیسم دقیق این اثرگذاری هنوز از سوی محققان تایید نشده است اما ترکیبات موجود در بروکلی در این اثرگذاری دارای نقش مهمی هستند.

3. کلم بروکسل

یکی دیگر از سبزیجات چلیپایی، کلم بروکسل نام دارد که در سال های اخیر محبوبیت بیشتری به دست آورده است. درحالی که کلم بروکسل می تواند عملکرد دستگاه گوارش را تقویت کند و مقادیر بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن برساند، حاوی ترکیبات گیاهی ویژه ای هم هست که نقش مثبت آنها در ارتقای عملکرد کبد ثابت شده است.

یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می دهد که مصرف کلم بروکسل خام به افزایش سطح آنزیم های سم زدا در کبد و ریه ها یاری می نماید. البته کلم بروکسل پخته هم چنین اثری را دارد اما قابل مقایسه با اثرگذاری بروکسل خام نیست. گلوکوزینولات ها ترکیبات ویژه ای در سبزیجات چلیپایی هستند که در واکنش های آنزیمی نقش دارند و می تواند ترکیبات سرطان زا از بدن را دفع نمایند.

4. سبزیجات برگدار

کلم کیل و اسفناج که در گروه سبزیجات برگدار جای می گیرند، اثربخشی بالایی در جهت افزایش سلامت عمومی بدن و ازجمله سلامت کبد دارند. سبزیجات برگدار سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند و از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نمایند.

مطالعات اخیر هم نشان داده اند که مصرف اسفناج خام به کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب یاری می نماید و هرچقدر مقدار مصرف اسفناج در برنامه منظم غذایی بیشتر باشد، این خطر بیشتر کاهش خواهد یافت. البته محققان می گویند که هنوز مدرکی درباره اثرگذاری اسفناج پخته در جهت کاهش خطر ابتلا به کبد چرب نیافته اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2156

به "برترین سبزیجات برای کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین سبزیجات برای کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید