بعضی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند

به گزارش گفتمان برتر، میرکیانی معتقد است بعضی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند و این خطرناک است.

بعضی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند

محمد میرکیانی نویسنده درگفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گفتمان برتر،با اشاره به وجود جشنواره های مختلف ادبی گفت:به نظر من تنوع جشنواره ها خوب است منتهی مهم این است که جشنواره ها بنای درستی داشته باشند، مستقل برگزار و بی هدف نباشد که البته در همه جای جهان همین است مثلا در کشور های مختلف جشنواره های مختلفی برگزار می شوند.

او اضافه نمود:به نظر من ما چند دستگی در میان اهالی ادب نداریم، چون اصلا چیزی نداریم که چند دستگی باشد. مگر چقدر آثار ادبی به خصوص در حوزه ادبیات بزرگسالان فراوری می گردد. بخشی از آثار که مخاطب دارند رمان های زرد هستند و تعداد کمی از آثار فاخر و قابل بحث هستند. به نظر من بهتر است ما به جای توجه به مباحثی که ممکن است در فراوری آثار بی تاثیر باشد کوشش کنیم به احتیاج های جامعه پاسخ بدهیم. امروز یک بازیگر سینما بیشتر از یک نویسنده در سطح جامعه شناخته شده است البته این یک موضوع معمولی است و در همه جای جهان دیده می گردد، اما در کشور ما پررنگ تر است. امروز عامه مردم شناخت کمی از ادبیات دارند حتی مسئولان نیز خیلی به ادبیات اهمیت نمی دهند.

این نویسنده اعلام کرد: برخی از جشنواره های ادبی بیشتر حدیث نفس و راهی برای حل مسائل شخصی افراد است و ربطی به مسائل مردم ندارد و در چنین شرایطی مخاطب مهمی نیز پیدا نمی گردد. من تصور می کنم اگر جشنواره های ادبی به موضوع قابل توجهی بپردازند و موضوعات مورد احتیاج مردم را در مرکز توجه خود قرار دهند، مخاطبانشان گسترده می گردد البته این جشنواره ها باید اصیل باشند.

میرکیانی ادامه داد:خودگریزی فرهنگی الآن مشکل ما است یعنی خیلی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند و این خطرناک است. پایداری فرهنگی و شناخت مردم از حوزه فرهنگ از احتیاج های جامعه ما است.

او خودگریزی فرهنگی را چنین تعریف کرد:خودگریزی فرهنگی یعنی از فرهنگ خودمان دور شویم و نگران فرهنگ مان نباشیم. این امر در آینده به جوانان ما آسیب می رساند بنابراین خودگریزی فرهنگی باید از بین برود و ما مرعوب فرهنگ بیگانه نباشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 432

به "بعضی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی از جشنواره های ادبی به سمت خودگریزی فرهنگی می روند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید