بازار تاریخی کرمان از حجره های صنایع دستی خالی شد

به گزارش گفتمان برتر، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، بازار تاریخی کرمان از حجره های صنایع دستی خالی شد.

بازار تاریخی کرمان از حجره های صنایع دستی خالی شد

بازار تاریخی کرمان پیشتر شبیه به بازار اطراف میدان نقش دنیا اصفهان بود پر از حجره های صنایع دستی حالا البته چند سالی است که حجره های صنایع دستی تبدیل اصفهان به فروشگاه های لباس و بستنی فروشی شده، سرنوشتی تلخ که بازار تاریخی کرمان نیز دچار آن شده است. با این تفاوت که به جای بستنی فروش ها و لباس فروش ها در کرمان طلا فروش ها بازار سنتی این شهر را گرفته اند و حجره های صنایع دستی این بازار در حال تخلیه هستند.

این اتفاق در شرایطی اتفاق افتاده است که بازار تاریخی کرمان پیشتر تنها مختص به عرضه صنایع دستی بود و هر بخش آن را بازار مسگرها، بازار کلاه مال ها، بازار کفاش ها و…تشکیل می دادند.

امید ابراهیمی، فعال میراث فرهنگی استان کرمان با ابراز تاسف از خالی شدن بازار صنایع دستی کرمان و جایگزینی طلافروش ها به جای صنف صنایع دستی گفت: متاسفانه بیشتر حجره های صنایع دستی و کارگاه های بازار سنتی کرمان تخلیه شده اند و جای خود را به حجره های طلا فروشی و که هیچ ارتباطی با فرهنگ سنتی کرمان ندارند، داده اند. در دهه های پیش در بازار تاریخی کرمان صنایعی مانند صباغ 25 مغازه، نمدمال 17 مغازه، برک باف 27 مغازه، سراج 17 مغازه، جوراب باف 7 مغازه، مسگر 75 مغازه، ملکی دوز 37 مغازه، کلاه مال 35 مغازه، کلاه دوز 8 مغازه، علاقه بند 25 مغازه، آهنگر 30 مغازه، جام ساز 7 مغازه و چلنگر تعداد 28 مغازه و…وجود داشت که این صنایع و هنر کرمان به مرور با توجه به شرایط زمان از بین رفتند و اندک به جامانده ها هم در حال تغییر کاربری هستند.

او اضافه نمود: طلافروش ها به بخش های مختلف بازار صنایع دستی کرمان سرایت نموده اند و به تازگی بخش های دیگر این بازار تاریخی که مربوط به بازار مسگرها بود نیز در اختیار طلافروش ها قرار گرفته است.

امید ابراهیمی اضافه نمود: حتی حجره ورودی کاروانسرای گنجعلی خان کرمان هم که سال گذشته ثبت دنیای شده است تبدیل به مغازه طلافروشی شده و با ادامه این روند بازار تاریخی کرمان از نشانه های هویتی این شهر و هنرمندان صنایع دستی بطور کامل خالی می گردد.

این فعال میراث فرهنگی و صنایع دستی کرمان تاکید نمود: اگر مسئولین اقدام فوری برای حفظ هویت فرهنگی کرمان نکنند و تدبیری اندیشیده نگردد، بازار اصیل و تاریخی کرمان بطور کامل تبدیل به طلافروشی و صنایع غیرمرتبط با اصالت بازار تاریخی کرمان خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 تیر 1403 بروزرسانی: 6 تیر 1403 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2232

به "بازار تاریخی کرمان از حجره های صنایع دستی خالی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار تاریخی کرمان از حجره های صنایع دستی خالی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید