این روز ها گوشت گرم مصرف نکنید

به گزارش گفتمان برتر، رییس اداره دامپزشکی فردیس با اشاره به اینکه بیشترین شیوع تب کریمه کنگو در فصل گرما است به مردم توصیه کرد که به هیچ وجه از گوشت گرم استفاده ننمایند و در صورت ذبح دام، گوشت آن را به مدت 24 ساعت در سردخانه و یخچال نگهداری نمایند که در این صورت گوشت تقریبا سالم سازی می گردد.

این روز ها گوشت گرم مصرف نکنید

به گزارش ایسنا، محمد مهدی راهنورد با بیان اینکه مقابله با تب کریمه کنگو از اواخر اردیبهشت ماه شروع شد، اظهار کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است که در دام به جز یک تب خفیف هیچگونه علایم خاصی ندارد، ولی در انسان منجر به تب و خونریزی در قسمت های مختلف بدن می گردد.

وی با بیان اینکه این بیماری بیشتر در فصل گرما و تابستان شیوع پیدا می نماید، ادامه داد: این بیماری به وسیله یک نوع کنه به دام سرایت می نماید که باید این کنه ها به وسیله سمپاشی از بین بروند و نیازمند سمپاشی خیلی گسترده در واحد های نگهداری دامی است.

این مسئول بیشترین افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو را شاغلان در کشتارگاه ها همانند مسئولان فنی دامپزشکی، ناظران شرعی و ذابحین اظهار داشت و اضافه کرد: بعلاوه افرادی که در واحد های پرورش دام همانند واحد های عشایری، روستایی و افرادی که با شیردوش کار می نمایند و یا پشم چینی می نمایند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

وی تاکید نمود: برای پیشگیری از ابتلای این افراد، اداره دامپزشکی شهرستان فردیس در راستای ارتقای سطح بهداشت و جلوگیری از بروز این بیماری اقدام به برگزاری کلاس آموزشی در یکی از کشتارگاه های شهرستان کرده است.

این مسئول شرح داد: با توجه به اینکه هیچ گونه واکسنی جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری در انسان و دام وجود ندارد، تنها راه پیشگیری، آموزش روش هایی جهت کاهش مواجهه با بیماری است.

راهنورد ابراز کرد: این اداره با برگزاری کلاس آموزشی ضمن ارائه شرحاتی در زمینه نحوه انتقال، عوارض و راه پیشگیری از بروز این بیماری در انسان، به استفاده از لوازم حفاظت شخصی از جمله گان، ماسک، دستکش و عینک در حین کار تاکید نمود.

وی گفت: علاوه براین، سمپاشی محوطه جایگاه نگهداری دام ها و سالن ها هم باید به صورت روزانه انجام گردد.

رییس اداره دامپزشکی فردیس به مردم توصیه کرد که به هیچ وجه از گوشت گرم استفاده ننمایند و در صورت ذبح دام، گوشت آن را به مدت 24 ساعت در سردخانه و یخچال نگهداری نمایند که در این صورت گوشت تقریبا سالم سازی می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2166

به "این روز ها گوشت گرم مصرف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این روز ها گوشت گرم مصرف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید