اینترنت پاک در امریکا اجرا می شود

به گزارش گفتمان برتر، امریکا به دنبال افزایش تنش با چین، تنها به ایجاد محدودیت هایی برای کمپانی بزرگ تولیدکننده تلفن همراه جهان، هوآوی و مقابله با پلتفرم تیک تاک بسنده نکرد و حالا با ارائه طرحی 5ماده ای، قصد دارد اینترنت پاک را در امریکا برقرار کند؛اینترنتی که در آن هیچ ردپایی از حضور کمپانی های چینی دیده نمی شود و عملاً امریکایی ها هیچ تأثیری از چین نمی گیرند.

اینترنت پاک در امریکا اجرا می شود

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

یک طرح و هزار واکنش

بتازگیمایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا از برنامه گسترده ای برای سرکوب برنامه ها و خدمات چینی با نام اینترنت پاک یا شبکه پاکخبر داد و جزئیات این طرح را بیان نمود. البته زمزمه اجرای این طرح در 20 آوریل سال جاری (اول اردیبهشت سال جاری) به عنوان بخشی از فرمان اجرایی ترامپ به گوش رسید و هدف از آن، تضمین امنیت انتقال اطلاعات در شبکه های 5Gامریکا، محافظت از حریم خصوصی کاربران و کمپانی های امریکایی و نیز ممانعت از توسعه بدافزارها در اینترنت عنوان شد.

اما وقتی وزیر امورخارجه امریکا می گوید به دنبال اینترنت پاک در امریکاست، منظور وی دقیقاً چیست؟ منظور پمپئو، کوتاه کردن دست چین و کمپانی های چینی بر اینترنت و فضای مجازی امریکاست که البته این موضوع انتقادهای زیادی هم به دنبال داشته است. منتقدان می گویند این طرح نگرانی ها در زمینه تجزیه اینترنت جهانی را بیشترخواهد کرد. این گروه از واژه splinternet استفاده کردند؛ واژه ای که پیش از این تنها برای چین و روسیه مورد استفاده قرار می گرفت. به اعتقاد این افراد، سال هاست که چین از دیوار آتشین برای محدود کردن سرویس های غربی استفاده می کند و حالا امریکا دقیقاً برنامه ای مشابه را در سر می پروراند و می خواهد اینترنت امریکا را از سرویس ها و اپلیکیشن های چینی پاک کند. امروزه با دیوار بلندی که چین در اطراف خود کشیده نمی توانید موتور جست و جوی گوگل یا فیس بوک را در این کشور پیدا کنید، آنچه مردم انتظار نداشتند این بود که امریکا هم روزی راه چین را در پیش بگیرد.

الن وودوارد یک متخصص سایبری نیز این خبر را شوکه کننده خواند و گفت: بالکانیزه شدن(تجزیه) اینترنت درست مقابل چشمان ما درحال وقوع است. امریکا همیشه انتقاد فراوانی به کنترل دسترسی کاربران به اینترنت در برخی کشورها داشته و حالا می بینیم که همان کار را می خواهد انجام دهد. اما در مقابل، برخی دیگر این نگاه را اغراق آمیز می دانند و معتقدند دلایل امریکا برای پاک کردن اینترنت امریکا، نسبت به دولت هایی که به دنبال کنترل فضای آنلاین هستند، بسیار متفاوت است.

دردسر تازه تولیدکنندگان چینی تلفن همراه

وزیر امور خارجه امریکا هنگام معرفی این طرح گفت: اپلیکیشن های جمهوری خلق چین حریم خصوصی شهروندان ما را تهدید می کنند، ویروس ها و بدافزارهای متعددی برای ما ارسال می شود و شاهد تبلیغات نامناسب و انتشار اطلاعات غلط و اخبار جعلی توسط دولت چین هستیم.مایک پمپئو به 5 بند برنامه اینترنت پاک اشاره کرد و هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از دسترسی رقبا به اطلاعات حساس کاربران و کسب و کارها دانست. با این فرمان 5ماده ای، عملاً تولیدکنندگان تلفن همراه چینی دیگر نمی توانند اپلیکیشن های امریکایی را روی گوشی های خود به صورت پیش فرض نصب کنند.

به دلیل تحریم های قبلی امریکا، کمپانی بزرگ هوآوی که به تازگی از نظر میزان فروش تلفن هوشمند در صدر جدول جهان ایستاده و پیروز به کنار زدن اپل و سامسونگ شده، از دسترسی به سرویس های گوگل همچون گوگل مپ، جی میل، یوتیوب و حتی سیستم عامل اندروید محروم شده است که این موضوع می تواند فروش محصولاتش در جهان را با مسائلی روبرو کند. هرچند پیش ازاین تصور می شد برخی دیگر از برندهای چینی تولیدکننده تلفن همراه همچون شیائومی، اپو(Oppo) و ویوو(Vivo) می توانند در چنین فضایی رشد کنند و حتی از هوآوی در بازارهای جهان پیشی بگیرند، اما حالا با این فرمان جدید عملاً همه کمپانی های تولیدکننده چینی از تحریم های مشابه هوآوی آسیب خواهند دید. با توجه به اینکه ظاهراً در این برنامه هیچ استثنایی دیده نمی شود پس این شرکت ها نیز تأثیر می گیرند مگر اینکه تا زمان اجرایی شدن آن، گفت و گوهای پشت پرده ای انجام و توافق هایی حاصل شود.

بیش از یک سوم فروش تلفن های هوشمند جهان در اختیار فروشندگان برتر چینی یعنی هوآوی، شیائومی و اپو(Oppo) قرار گرفته است البته این پیروزیت علاوه بر شبکه توزیع و فروش مناسب، در نتیجه اکوسیستم باز گوشی ها بوده است. تا به امروز کاربران با خرید گوشی های هوشمند چینی به اپلیکیشن هایی همچون اینستاگرام و واتس اپ و همچنین سرویس های گوگل دسترسی داشتند اما ظاهراً تحت تنش های امریکا و چین، این اکوسیستم مورد حمله امریکا قرار می گیرد. هم کمپانی های چینی و هم کمپانی های امریکایی که تا به امروز از همکاری دوطرفه سود می برده اند می گویند هرچه این کابوس به واقعیت نزدیک تر می شود نگرانی آنها از زیان های آینده نیز افزایش می یابد.

مایک پمپئو همچنین گفت: ما می خواهیم اپلیکیشن های غیرقابل اعتماد را از فروشگاه ها و اپ استورهای امریکا حذف کنیم. اما آیا منظور پمپئو همه اپلیکیشن های چینی است؟ درباره این موضوع توضیح کاملی داده نشده اما ظاهراً قرار است هرگونه اپلیکیشن چینی از اپ استورهای امریکایی حذف شود. البته پیش از این امریکا جنگ با اپ های چینی را کلید زده و برای فعالیت تیک تاک که محبوبیت زیادی هم در امریکا داشت موانعی ایجاد کرده بود. به دنبال ممنوعیت، برآورد هایی برای خرید این پلتفرم توسط مایکروسافت انجام شد.

پس از مدتی در نشست بزرگان صنعت فناوری امریکا با ترامپ، عنوان شد که مشکل حل شده و قطعاً مایکروسافت به خرید تیک تاک خواهد پرداخت. اما چیزی نگذشت که ترامپ طی فرمانی جداگانه هرگونه خرید و فروش و تجارت با کمپانی های چینی را منع کرد و مایکروسافت را در یک دوراهی قرار داد. این موضوع همه کاربران را دچار سردرگمی کرده و کسی نمی داند آیا تیک تاک هم در این برنامه جای می گیرد یا نه. اما اگر فرض را بر این بگذاریم که مذاکرات پشت پرده مایکروسافت و دولتمردان، خرید تیک تاک را به سرانجام برساند، بجز این پلتفرم، سایر اپلیکیشن های چینی همچون وی چت و ویبو(Weibo) که اکنون حضوری نسبتاً قدرتمند در امریکا دارند با مسائل جدی روبرو خواهند شد و بی شک موجی از نارضایتی کاربران امریکایی را شاهد خواهیم بود.

محدودیت های مخابراتی و ابری

یکی دیگر از مواردی که در طرح اینترنت پاک امریکا به آن اشاره شده ایجاد محدودیت هایی برای اپراتورهای مخابراتی است. پمپئو به اپراتور مخابراتی پاک اشاره کرده و هدف از این بند را قطع ارتباط اپراتورهای ناامن با شبکه های مخابراتی امریکا می داند. طبق این برنامه، اپراتورهایی همچون چایناموبایل اجازه ندارند به شبکه های مخابراتی امریکا متصل شوند و نباید سرویس های بین المللی برای امریکا فراهم کنند.به این ترتیب از زمان اجرای این برنامه، مسافران چینی نمی توانند از امکانات رومینگ شبکه های ارتباطی امریکا استفاده کنند. البته برخی معتقدند در این برنامه معین نشده آیا تنها اپراتورهای چینی از فعالیت در امریکا محروم می شوند یا هرگونه تماس بین مردم چین و امریکا محدود خواهد شد.

ممانعت از ذخیره اطلاعات کاربران و کمپانی های امریکایی در فضاهای ابری چین نیز از دیگر بندهای این طرح محسوب می شود و درقالب ابر رایانشی پاک، کمپانی های امریکایی نمی توانند اطلاعات را بر سرویس های ابری چینی همچون علی بابا، تنسنت(Tencent) و بایدو(Baidu) ذخیره کنند. پمپئو گفت: اطلاعات حساس شخصی یا تجاری ازجمله اطلاعات مربوط به تحقیقات درباره ساخت واکسن کووید 19 نباید در سرویس های رایانش ابری خارجی بویژه سرویس های چینی ذخیره شوند چراکه احتمال سرقت این اطلاعات می رود. شبکه کابل اینترنت پاک هم از دیگر بندهای این طرح به شمار می رود.

طبق این طرح باید تضمین شود کابل های اینترنتی زیر دریایی امریکا که این کشور را به اینترنت جهانی متصل می کنند توسط رقبا و عاملان خطرناک دستکاری نشوند. به همین دلیل امریکا با شرکای خارجی همکاری می کند تا کابل های اینترنت زیردریایی در سراسر جهان در معرض خطر قرار نگیرند. هنوز معین نشده که این برنامه از چه زمانی و چگونه اجرا می شود و چه اهرم هایی برای اجرای کامل آنها وجود دارد و از همه مهم تر اینکه چگونه از نظر تکنیکی، این موارد بدون نقض حقوق بشر، مخالفت با آزادی بیان و... اجرایی خواهد شد. ازسوی دیگر چین نسبت به محدودیت های آینده امریکا برای کمپانی های چینی اعتراض کرده و به نظر می رسد اگر این محدودیت ها به طور کامل اجرا شود احتمالاً چین نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

درحال حاضر با وجود تنش ها همچنان اپلیکیشن های امریکایی همچون اسنپ چت و اپلیکیشن خرید آمازون در گالری اپ های هوآوی وجود دارد و مردم از آن استفاده می کنند ولی احتمالاً این اپلیکیشن ها هم در اقدامی تلافی جویانه حذف خواهند شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1080

به "اینترنت پاک در امریکا اجرا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت پاک در امریکا اجرا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید