آمریکایی ها از دین رویگردان شده اند

به گزارش گفتمان برتر، خبرگزاری خبرنگاران- نتایج تحقیقات جدیدی نشان می دهد که کمتر از نیمی از آمریکایی ها عضو یک عبادتگاه هستند، با این حال دین و به ویژه مسیحیت همچنان از نفوذ گسترده ای در سیاست آمریکا برخوردار است.

آمریکایی ها از دین رویگردان شده اند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، براساس یک نظرسنجی موسسه گالوپ، تنها 47 درصد از جمعیت آمریکا عضو یک کلیسا، مسجد یا کنیسه هستند و این میزان از 70 درصد دو دهه پیش کاهش نشان می دهد. کارشناسان می گویند، بخشی از علت آن دور شدن نسل هزاره از دین و همچنین واکنشی به ترکیب چرخشی سیاست های راست گرایانه و مسیحیت است که توسط حزب جمهوری خواه دنبال می گردد.

شواهد آن، تلاش جمهوری خواستار در بعضی از ایالت ها برای پیگیری سیاست های شدید ملی گرایانه مسیحی و تلاش برای تحمیل نسخه خودشان از مسیحیت به جامعه ای به شدت بی علاقه است.

گالوپ در 1937 پرسش از آمریکایی ها در رابطه با عضویتشان در کلیسا را آغاز کرد و برای چندین دهه آمار آن همواره بالای 70 درصد مانده بود. این فرایند در سال 2000 آغاز به تغییر کرد و آمارها از آن موقع کاهش نشان می دهند.

بعضی از این کاهش ها مربوط به تغییر نسل است؛ حدود 66 درصد از افرادی که قبل از 1946 متولد شده اند هنوز از اعضای یک کلیسا هستند، در حالی که فقط 36 درصد از نسل جدید هزاره چنین وضعیتی دارند.

در میان گروه های دیگر که گالوپ گزارش داد، کاهش عضویت در کلیسا در میان افرادی که خودشان را دموکرات و مستقل معرفی نموده اند، برجسته است. تعداد اعضای دموکرات کلیسا در بازه زمانی 20 سال به میزان 25 درصد کاهش یافته است، در حالی که این کاهش در میان افراد مستقل 18 درصد گزارش شد. اعضای جمهوری خواه کلیسا هم کاهش 12 درصدی نشان می دهند.

دیوید کمپبل، استاد و رئیس گروه علوم سیاسی دانشگاه نوتردام و از نویسندگان کتاب ظرافت آمریکایی: دین چگونه ما را از هم جدا و متحد می نماید گفت: یک دلیل این افول در بین این گروه ها سیاسی است و آن واکنش آلرژیک به حق مذهب است.

او اضافه کرد: بسیاری از آمریکایی ها به ویژه جوانان، می بینند که دین با محافظه کاری سیاسی و به طور ویژه با حزب جمهوری خواه گره خورده است. از آنجا که این حزب آنها یا سیاست آنها نیست، نمی خواهند که مذهبی به نظر آیند.

تحقیقات کمپبل نشان می دهد که تعداد فزاینده ای از آمریکایی ها از دین رویگردان شده اند زیرا سیاستمداران -به ویژه جمهوری خواستار- دین را با سیاست های خود مخلوط نموده اند. کمپبل می گوید که همواره پیروی و پایبندی آمریکا به دین و مذهب وجود دارد، اما او معتقد است که فرایند نزولی فعلی احتمالاً ادامه خواهد داشت.

او گفت: من هیچ نشانه ای از کم رنگ شدن حق مذهبی و ملی گرایی مسیحی نمی بینم که به نوبه خود نشان می دهد، واکنش آلرژیک همچنان دیده خواهد شد و بنابراین آمریکایی های بیشتر و بیشتری از دین رویگردان می شوند.

به گفته میشل مارگولیس، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده کتاب از سیاست تا کلیسا تعداد افرادی که خود را غیرمذهبی معرفی می نمایند در دهه های اخیر به طور مداوم افزایش یافته است. مارگولیس گفت، بیش از 20 درصد از کل آمریکایی ها در گروه هیچ طبقه بندی می شوند و بیش از یک سوم از این آمریکایی ها زیر 30 سال هستند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1499

به "آمریکایی ها از دین رویگردان شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکایی ها از دین رویگردان شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید