شروع بازسازی و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتا کنگاور

به گزارش گفتمان برتر، مرتضی گراوند، مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتای کنگاور گفت: بعد از پیگیری ها و کوشش های مکرر و جلسات مختلف با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان و امور پایگاه های کشور و بازدید معاون دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی از معبد آناهیتا، مجوز بازسازی و بازسازی دیوار جبهه جنوبی و جنوب غربی بر اساس داشته های موجود صادر شد.

شروع بازسازی و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتا کنگاور

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی با بیان این که ابتدا برای این کار از سنگ های موجود بنا در بازسازی دیواره جبهه جنوبی استفاده می گردد، شرح داد: با قرارگیری سنگ های موجود بنا در محل اصلی خود، جانمایی سنگ های مفقود شده نیز شناسایی خواهد شد.

گراوند با اشاره به این که برای تراش سنگ های جدید به استاد کارهای ماهر و سنگ تراش حوزه میراث فرهنگی احتیاج داریم، افزود: کارگاه سنگ تراشی با حضور پیشکسوتان و اساتید خبره کنگاوری در معبد آناهیتا احیا خواهد شد.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتای کنگاور در ادامه افزود: پس از چیدمان یک رج سنگ در دیواره جنوبی به صورت خشکه چین بر اساس فرم و شکل قبلی دیوار معبد، این طرح در شورای راهبردی این پایگاه مطرح و در صورت تایید اعضای شورای راهبردی نسبت به ملات ریزی اقدام می گردد.

گراوند افزود: برای ملات ریزی این نوع سازه های سنگی، احتیاج به آهک نیمکوب است که خاص کارها و اقدامات بازسازیی بوده و در دوران باستان نیز از این تکنیک استفاده شده که این آهک نیمکوب در حال حاضر در شهرستان گیلانغرب فراوری می گردد.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا در ادامه گفت: بازسازی و بازسازی ضلع جنوبی و جنوب غربی معبد آناهیتا علاوه بر صیانت از این یادگار کهن به لحاظ زیبایی شناختی، جلوه خاصی برای گردشگران ایجاد خواهد نمود.

گراوند در انتها تاکید نمود: به طور قطع بدون تامین اعتبار و تجهیزات لازم این مهم تحقق نیافته و آرزوی دیرینه مردم کنگاور نسبت به بازسازی و بازسازی این سازه سنگی به پایان نخواهد رسید و از مسوولان امر می خواهیم در این راستا معبد آناهیتا به عنوان بزرگترین تک بنای سنگی کشور را مورد حمایت اقتصادی و معنوی خود قرار دهند.

محوطه تاریخی کنگاور موسوم به معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور و بر سر راه ابریشم قرار گرفته و روی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع 32 متر نسبت به زمین های اطراف ساخته شده است.

محوطه تاریخی چهار ضلعی موسوم به معبد آناهیتا به شماره 31 در سال 1310 به ثبت ملی رسیده است. یکی از ویژگی های شاخص این یادمان کهن داشتن هر ضلع آن به شکل دیواری به ضخامت متوسط 18 متر است که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود نموده است.

ایرنا نوشت، شهرستان کنگاور در 90 کیلومتری شرق کرمانشاه قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1480

به "شروع بازسازی و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتا کنگاور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بازسازی و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتا کنگاور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید