آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا ، 4 واکسن جدید در راه است

به گزارش گفتمان برتر، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین خبرها از شرایط فراوری و کارآزمایی بالینی واکسن های ایرانی کرونا را تشریح کرد.

آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا ، 4 واکسن جدید در راه است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی درباره واکسن های ایرانی کرونا که در مرحله دریافت کد اخلاق و ورود به کارآزمایی بالینی قرار دارند، گفت: واکسن نوترکیبی توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال اخذ مجوز است. واکسن مشترک پایافن یاخته و اسوه از بانک ملی با تکنولوژی ویروس غیرفعال احتمالا تا اواخر خرداد ماه مجوز کد اخلاق بگیرد و واکسن شرکت رناپ با تکنولوژی MRNA (مشابه واکسن مدرنا) نیز تا سرانجام خرداد و اوایل تیر مجوز اخلاق خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه کارآزمایی بالینی واکسن های مذکور از خرداد تا تیر شروع خواهد شد، اظهار کرد: یک واکسن مشترک سیناژن با کشورهای ژاپن و استرالیا را نیز داریم که در حال اخذ مجوز کد اخلاق است. این واکسن با فناوری نوترکیب ساخته شده است و از خرداد یا تیر کارآزمایی بالینی آن شروع خواهد شد. فاز اول این واکسن در کشورهای دیگر اجرا شده و مانند واکسن اسپوتنیک به صورت تحت لیسانسِ کشوری دیگر در ایران فراوری خواهد شد. بنابراین 3 یا 4 واکسن دیگر به واکسن های موجود اضافه می گردد که اینها تا مهر ماه می توانند سبد واکسن کشور را متنوع تر نمایند.

قانعی درباره مراحل کارآزمایی بالینی سه واکسن فخرا، کووپارس و کنژوگه (فراوری مشترک انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا)، بیان نمود: واکسن فخرا فعلا در فاز اولیه تزریق مسئله ای نداشته است و سلامت و امنیت واکسن در 20 نفر تزریق اول مورد تایید و قابل قبول بوده است ولی باید فاز یک تکمیل گردد که احتمالا یک ماه زمان ببرد. واکسن های فراوری انستیتو پاستور-کوبا و واکسن کووپارس نیز هر دو در مراحل تست بالینی هستند و هنوز نتایج دقیق اعلام نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که واکسن های ایرانی چقدر قابلیت تغییر در مقابل ویروس جهش یافته را دارند، اظهار کرد: در رتبه اول واکسن شرکت رناپ یا مشابه مدرنا است که حدودا دو ماه طول می کشد تا متناسب با هر جهش، واکسن جدید ساخته گردد و در رتبه بعد واکسن های آدنوویروسی هستند که فعلا هیچ کدام از واکسن هایی که با این تکنولوژی ساخته می گردد به مرحله کمیته اخلاق نرسیدند اما در حال کار بر روی آنها هستیم.

وی درباره آخرین خبرها از راه اندازی خط فراوری واکسن اسپوتنیک در ایران، گفت: شرکت اکتوور قرارداد فراوری دارد و فکر می کنم تا دو ماه آینده بتواند پیروز به فراوری گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1559

به "آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا ، 4 واکسن جدید در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا ، 4 واکسن جدید در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید