چین حریم هوایی تایوان را می بندد، پروازها مختل می شوند؟

به گزارش گفتمان برتر، ایرنا نوشت: چین میخواهد حریم هوایی شمال تایوان را از 16 تا 18 آوریل (29-27 فروردین) مسدود کند؛ اقدامی که می تواند به بروز اختلال در برنامه پروازهای اطراف این منطقه منجر گردد.

چین حریم هوایی تایوان را می بندد، پروازها مختل می شوند؟

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع آگاه از این تصمیم پکن، نوشت: این مقامات-که به دلیل حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش گردد- به این خبرگزاری گفتند که این ممنوعیت در منطقه اطلاعات پروازی شمال تایوان (FIR) اختلال ایجاد خواهد نمود و آنها از دلیل تصمیم چین برای اعمال چنین محدودیتی آگاه نیستند.

چنین محدودیتی در پی رزمایش چند روزه چین در منطقه خودمختار تایوان اعمال می گردد. چین این رزمایش را در واکنش به دیدار اخیر تسای اینگ ون رئیس حکومت تایوان با کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا که خشم پکن را برانگیخت، اجرا کرد.

یک مقام ارشد که به طور مستقیم از این تصمیم چین آگاه بود به رویترز گفت، ممنوعیت پروازی بر 60 تا 70 درصد از پروازها در مسیر آسیای شمال شرقی و آسیای جنوب شرقی و پروازهای خطوط هوایی تایوان، کره جنوبی، ژاپن و آمریکای شمالی تاثیر خواهد گذاشت.

تعاونی صنعت هوایی گروه OPSGROUP -که توصیه هایی را درباره خطرات پروازها ارائه می دهد- در این زمینه گفت: محدودیت های اعمال شده قبلی در مانورهای نظامی چین در آگوست (مرداد/ شهریور) گذشته به بروز اختلال قابل توجه در پروازهای این منطقه منجر شد و بعضی از خلبانان را به استفاده از سوخت اضافه مجبور کرد.

به گزارش ایرنا، پکن روز دوشنبه بیان کرد که آخرین رزمایش های نظامی این کشور در اطراف تایوان هشدار جدی به نیروهای جدایی طلب تایوانی و تبانی آنها با نیروهای خارجی است.

رئیس حکومت تایوان پیشتر این رزمایش ها را محکوم نموده و متعهد شده بود در مواجهه با ادامه توسعه طلبی مستبدانه با آمریکا و دیگر کشورهای مشابه همکاری کند.

چین بارها به مقامات آمریکایی هشدار داده است که با تسای دیدار نکنند. تسای برای اولین بار از سال 2019 تا به امروز به آمریکا سفر نموده است.

این سفر در زمانی انجام شد که روابط ایالات متحده با چین در بدترین سطح خود از زمان عادی سازی روابط واشنگتن با پکن در سال 1979 تا به امروز قرار گرفته است.

تایوان از سال 1949 تا به امروز جدا از چین اداره می گردد اما پکن این جزیره را بخشی از خاک خود می داند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2149

به "چین حریم هوایی تایوان را می بندد، پروازها مختل می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین حریم هوایی تایوان را می بندد، پروازها مختل می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید