چه تعداد دختر فراری در ایران وجود دارد؟

به گزارش گفتمان برتر، سازمان بهزیستی تهران چند سال پیش اعلام کرد که سالانه 10 الی 15 درصد از دختران بین 14 تا 18 سال از منازلشان فرار می کنند. اما آیا می شود به این آمار اتکا کرد؟ آیا آمار دختران فراری در ایران واقعی است؟

چه تعداد دختر فراری در ایران وجود دارد؟

به گزارش همشهری، دکتر حسن موسوی چلک - رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: معمولا آمار های افراد آسیب دیده اجتماعی به واسطه ماهیت آسیب های اجتماعی چندان قابل اتکا نیست.

چرا که افراد آسیب دیده عموما خود را معرفی نمی کنند و همچنین سیستم ثبت و شناسایی دقیقی برای شناسایی آن ها وجود ندارد. در چنین شرایطی طبعا آمار های واقعی با آمار های رسمی سازمان ها، ارگان ها و نهاد ها اختلاف دارد و در مورد فرار هم همین است.

حتی اگر مراجعی مثل نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی یا اورژانس اجتماعی هم آماری ارائه می دهند براساس مراجعات افراد و دریافت خدمات از این نهادهاست.

شما خودتان بهتر از من می دانید که همه افراد به این سازمان ها مراجعه نمی کنند. از طرفی حتی امکان تخمین زدن و رسیدن به یک عدد حدودی از تعداد دختران فراری وجود ندارد چرا که اصلا پایه آماری درستی در این باره در دسترس نیست.

این مددکار اجتماعی همچنین ادامه می دهد: باید قبول کنیم پدیده دختران فراری در جامعه ما وجود دارد که معلول عواملی است که سرجای خودشان به جای مانده اند؛ اعتیاد والدین، خشونت خانگی، فقر، بی سرپرستی، بدسرپرستی و... مگر از بین رفته است؟ هنوز عمده ترین دلیل فرار از خانه، همین عوامل اند که هنوز به قوت خود باقی اند.

دکتر چلک در ادامه با بیان اینکه تغییری که در سال های اخیر رقم خورد میزان آشنایی مردم با پدیده های اجتماعی است می افزاید: از سال78 که اورژانس اجتماعی طراحی شد مردم کم کم با منابع اجتماعی مثل اورژانس اجتماعی آشنا شدند و متوجه شدند که می توانند در شرایط بحرانی با 123 تماس بگیرند و خدمات دریافت کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1856

به "چه تعداد دختر فراری در ایران وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه تعداد دختر فراری در ایران وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید