واکاوی مفاهیم هنری و زیبایی شناسی

به گزارش گفتمان برتر، به گزارش خبرنگاران؛ ووادیسواف تاتارکیویچ در کتاب تاریخ مفاهیم بنیادین زیبایی شناسی (A history of six ideas : an essay in aesthetics) که به تازگی با ترجمه ای از حمیدرضا بُسحاق و به همت نشر گیلگمش به چاپ رسیده است، به پژوهش، تحلیل و آنالیز شش مفهوم در تاریخ زیبایی شناسی می پردازد.

واکاوی مفاهیم هنری و زیبایی شناسی

کتاب تاریخ بنیادین زیبایی شناسی ابتدا به صورت مجموعه ای از مقاله های مستقل از هم در نشریات معتبر اروپایی منتشر شد و در ادامه تاتارکیویچ با اعمال تغییرات و تکمیل بحث های ارائه شده، آن ها را در قالب اثری واحد معرفی کرد.

این کتاب شامل یازده فصل به نام های تاریخ مفهوم هنر، تاریخ طبقه بندی هنر، تاریخ رابطه هنر با شعر، تاریخ مفهوم زیبایی، تاریخ مقوله زیبایی، مشاجره میان عینی گرایی و ذهنی گرایی، فرم: تاریخ یک اصطلاح و پنج مفهوم، تاریخ مفهوم خلاقیت، میمسیس: تاریخ رابطه هنر با واقعیت، میمسیس: تاریخ رابطه هنر با طبیعت و حقیقت و تاریخ مفهوم تجربه زیبایی شناختی است.

مفاهیم هنر نزد یونانیان و مفاهیم هنر در زمان ما، مفهوم هنر، مفهوم شعر، مفهوم زیبایی، مفهوم خلاقیت، افلاطون: دو نوع شعر، قرون وسطی: جدایی دوباره شعر و هنر، دوران تازه: گام آخر برای نزدیک کردن شعر به هنر، جدایی تازه شعر و نقاشی، تحول مفهوم زیبایی، نظریه بزرگ زیبایی، نظریه های تکمیلی، انتقادها به نظریه بزرگ زیبایی و پس از بحران از جمله بخش های پژوهشی و تحلیلی این کتاب به شمار می آیند.

در توضیحی آمده که این کتاب یک گزارش تاریخی صرف نیست و به واکاوی مفاهیم هنری و زیبایی شناسی و تحلیل آثار ادبی و هنری پرداخته است.

ووادیسواف تاتارکیویچ، فیلسوف و منطق دان لهستانی و نویسنده کتاب سه جلدی تاریخ زیباشناسی است که این اثر از دوران باستان تا قرن هفدهم را در بر می گیرد، اما کتاب تاریخ مفاهیم بنیادی زیباشناسی به مفاهیم و نظریه ها از دوران باستان تا قرن بیستم اختصاص دارد.

در بخشی از کتاب می خوانیم: تاریخ زیبایی شناسی، و همین طور تاریخ سایر علوم را می توان به دو طریق مورد بحث قرار داد: 1. تاریخ کسانی که رشته های علمی را به وجود آورده اند. 2. تاریخ پرسش هایی که مطرح شده و کوشش هایی در جهت پاسخ به آن ها اجرا شده است. کتاب قبلی نویسنده این کتاب یعنی تاریخ زیبایی شناسی تاریخ اشخاص، نویسندگان و هنرمندانی بود که در قرن های گذشته درباره س مفاهیم زیبایی، هنر، فرم و خلاقیت سخن گفته بودند. کتاب حاضر نیز به همین موضوعات می پردازد، اما به طریقی متفاوت از آن ها بحث می نماید.

ووادیسواف تاتارکیویچ، فیلسوف، مورخ فلسفه، مورخ هنر و زیبایی شناسی لهستانی، 3 آوریل 1886 در ورشو به جهان آمد. او تحصیلات عالی خود را در دانشگاه زادگاهش شروع کرد و هنگامی که دانشگاه در سال 1905 به وسیله مقامات امپراتوری روسیه بسته شد، به اجبار تحصیلاتش را در آلمان ادامه داد. وی 4 آوریل 1980 در روشو درگذشت.

کتاب تاریخ مفاهیم بنیادین زیبایی شناسی نوشته ووادیسواف تاتارکیویچ، در 640 صفحه، به قیمت 195 هزار تومان، در قطع رقعی، جلد گالینگور، با ترجمه حمیدرضا بُسحاق و از سوی نشر گیلگمش به کتاب فروشی ها راه یافت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1848

به "واکاوی مفاهیم هنری و زیبایی شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی مفاهیم هنری و زیبایی شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید