مهاجرت پرستاران زیر پوست نظام سلامت، آمار ماهانه خروج از کشور

به گزارش گفتمان برتر، موضوع مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کانادا، و البته استرالیا، چند سالی است که به گوش می رسد. اما، مسئولان و دست اندرکاران نظام سلامت کشور، هرگز جوابگوی مهاجرت پرستاران به خارج از کشور نبوده اند.

مهاجرت پرستاران زیر پوست نظام سلامت، آمار ماهانه خروج از کشور

در نشست سال گذشته جامعه جهانی پرستاری در ژنو، عنوان شد که حدود 28 میلیون نفر کمبود نیروی کار پرستاری در جهان وجود دارد که همین مسئله باعث شده است کشورهای توسعه یافته به راحتی به جذب نیروهای آموزش دیده سایر کشورها اقدام نمایند. از همین رو، ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف برای جذب نیروی پرستاری شناخته می گردد.

پرستاران ایرانی به علل مختلفی از جمله توانمندی، هوش و کارایی بالا، مورد استقبال دیگر کشورها هستند که متاسفانه این جذب بالا و ایجاد شرایط بهتر برای اشتغال پرستاران در کشورهای پیشرفته باعث شده است سالیانه بیش از 1000 پرستار از کشور خارج شوند.

آمارهای سازمان نظام پرستاری نشان می دهد که روند مهاجرت پرستاران در ابتدای سال 95 نسبت به سال 94 با افزایش روبرو بوده است. این آمار در سال 96، با فراز نشیب در طول 12 ماه همراه بوده است. بطوریکه در فروردین 96 ، تعداد 8 پرستار مهاجرت نموده اند که در اردیبهشت ماه با 4 نفر افزایش به 12 پرستار رسیده است.

محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری، از پرستاران به عنوان مهترین ابزار سلامت در جهان نام می برد و می گوید: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، در حوزه بهداشت و درمان 40 میلیون نفر نیروی کار ضروری است که از این تعداد 28 میلیون نفر یعنی 70 درصد نیروی مورد احتیاج پرستاران هستند و این نشان دهنده این است که پرستار نقش بسیار اساسی و مهم در فرایند سلامت مردم دارد.

وی گفت: متاسفانه در کشور با وجود فراهم بودن شرایط، مقوله پرستاری کمتر مورد توجه دست اندرکاران نظام سلامت قرار گرفته و همین مسئله در مهاجرت، ترک کار و تغییر شغل پرستاران، اثرگذار است.

ضرب و شتم پرستاران در کنار اضافه کاری های اجباری و پرداخت نشدن مطالبات، دست به دست هم داده تا انگیزه کار برای پرستاران کم رنگ گردد. بر اساس آنچه که آمارهای سازمان نظام پرستاری است، در سه ماه گذشته حداقل 15 پرستار در اقصی نقاط مختلف کشور از سوی همراهان بیمار مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند که در بعضی موارد، شدت جراحات منجر به بستری شدن پرستاران شده است.

منوچهر جمالی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عدم تحقق مطالبات و افزایش ساعت کار اجباری پرستاران را عامل اصلی افزایش تقاضای نیروی پرستاری برای مهاجرت عنوان می نماید و می گوید: وضعیت جامعه پرستاری به گونه ای است که نمی توان وانمود کرد هیچ مسئله ای برای آنها وجود ندارد، هرچند که این امر متاثر از وضعیت مالی حاکم بر کل کشور است.

آمارها نشان می دهد، در فروردین 96 تعداد 8 پرستار، اردیبهشت 12 نفر، خرداد 8 نفر، تیر 16 نفر، مرداد 19 نفر، شهریور 17 نفر، مهر 9 نفر، آبان 9 نفر، آذر 11 نفر، دی 11 نفر، بهمن 12 نفر و در اسفند 96 که هنوز به سرانجام نرسیده است، تاکنون 6 پرستار متقاضی مهاجرت بوده اند.

بر اساس گزارش های منتشره، مقاصد پرستاران ایرانی برای مهاجرت و کار، به ترتیب اولویت، کانادا، استرالیا و کشورهای حوزه خلیج فارس، هستند.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 443

به "مهاجرت پرستاران زیر پوست نظام سلامت، آمار ماهانه خروج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت پرستاران زیر پوست نظام سلامت، آمار ماهانه خروج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید