ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟

به گزارش گفتمان برتر، در حال حاضر روزانه بیش از 110 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه های کشور فراوری و به طور میانگین روزانه حدود 75 میلیون لیتر مصرف می گردد که ماهانه عددی حدود 2 میلیارد و 250 میلیون لیتر را در برمیگیرد و بر اساس ارزیابی ها حدود 35 درصد بنزین مصرفی ماهانه در کشور به نرخ آزاد و 65 درصد با نرخ 1500 تومان است.

ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟

به گزارش ایسنا، از زمان افزایش قیمت بنزین و بازگشت سهمیه بندی، تغییرات چشم گیری در مصرف روی داده است و با شیوع کرونا هم نوسانات زیادی را در این مورد شاهد بودیم. پس از افزایش قیمت بنزین و در ماه های اولیه با کاهش مصرف روبرو شدیم که طبق اعلام قلی زاده- رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده های نفتی کشور در خصوص بنزین آزاد حدود 10 تا 20 درصد از بنزین مصرفی به نرخ آزاد بود، اما رفته رفته این میزان تغییر نموده و هم اکنون بر اساس واقعیات میدانی می توان گفت به صورت میانگین حدود 35 درصد بنزین مصرفی به نرخ آزاد است.

وی با بیان اینکه کاهش فروش و حتی عرضه بنزین سوپر در بعضی ماه ها تا بیش از 80 درصد نیز رخ داد و هم اکنون این بنزین حداقل میزان مصرف خود را در پانزده سال اخیر تجربه می نماید، گفت: طبیعی است که هرچه به روز های پایانی هر ماه نزدیک می شویم مردم بیشتر بنزین آزاد استفاده می نمایند و این مورد در هفته های اول ماه کمتر است.

به گفته وی، در سطح کلانشهرها، شهر ها و جاده ها این آمار تغییراتی دارد و در بازه های زمانی با اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک، ممنوعیت عبور و مرور و... اعداد مصرف بسیار متفاوت هستند و میتوان آمار دقیقتر با جزئیات بیشتر هم ارائه کرد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در فروردین ماه سال گذشته روزانه حدود 45 میلیون لیتر بنزین در کل کشور توزیع شد، در حالی که این مقدار در روز های نخست فروردین ماه سال 1400 به میانگین روزانه 85 میلیون لیتر رسیده است که نسبت به فروردین ماه پارسال افزایش روزانه حدود 37 تا 38 میلیون لیتری را نشان می دهد.

همچنین از انتهای بهمن ماه 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد شهروندان میزان مصرف بنزین در کشور 10 درصد کاهش یافت و میزان مصرف بنزین در کشور 75 تا 76 میلیون لیتر در روز بود این در حالی است که در ابتدای تغییر قیمت بنزین میزان مصرف به 95 تا 96 میلیون لیتر در روز رسیده بود.

حال چنانچه میزان مصرف هر خودرو شخصی را جدا از خودرو های عمومی وانت های بار، تاکسی های اینترنتی به طور میانگین در ماه حدود 75 لیتر درنظر بگیریم، به طور تقریبی هر فرد در ماه 90 هزار تومان با نرخ دولتی و 45 هزار تومان با نرخ آزاد بنزین مصرف می نماید که در ماه حدود 135 هزار تومان می گردد.

البته در این بین خودرو هایی نیز هستند که میزان مصرف بنزین آن ها بسیار کمتر است و حتی در یک ماه بسیار کمتر از سهمیه ای که به آن ها اختصاص می یابد مصرف بنزین دارند و سهمیه چندین ماه در کارت سوخت آن ها ذخیره می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1544

به "ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید