لاکچری بازی آپارتمان و خودرو لوکس رواج یافته است

به گزارش گفتمان برتر، یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه برخی اقشار بین خودشان مسابقه لاکچری بازی خانه، وسایل و خودرو لوکس راه انداخته اند گفت: این پدیده نوظهور یکی از دلایل اختلاف طبقاتی و فاصله شدید قیمت مسکن در مناطق گران قیمت و ارزان قیمت کلانشهر ها شده است.

لاکچری بازی آپارتمان و خودرو لوکس رواج یافته است

به گزارش ایسنا، ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: نوعی مسابقه لاکچری بازی در بعضی اقشار به نجومی شدن قیمت مسکن در مناطق مرفه نشین کلانشهر ها منجر شده است. بعضی افراد در تهران حاضرند آپارتمان متری 200 میلیون تومان و حتی بیشتر بخرند. هرچه قیمت بیشتر، بهتر و لذت بخش تر؛ چون پول برایشان اهمیت ندارد و دچار نوعی وسواس رفاهی شده اند. همین مساله باعث سوءاستفاده عده ای از دلالان و بساز و بفروش ها از بازار مسکن شمال پایتخت شده است.

وی اضافه نمود: به حدی اعیان بازی و لاکچری بازی در بین بعضی گروه های خانوادگی دیده می گردد که خانه را شش تا هفت برابر قیمت واقعی آن خریداری می نمایند و عین خیالشان نیست. این رفتار ها فاصله طبقاتی و اختلاف قیمت مسکن بین محله های جنوبی و شمالی را تشدید نموده که به لحاظ اجتماعی و مالی بسیار خطرناک است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: تا چند ماه قبل آپارتمان متری 100 میلیون تومان، گران قیمت محسوب می شد، اما حالا به حدود 200 میلیون تومان رسیده و ظاهرا این روال قرار نیست متوقف گردد. بعضی افراد یک خانه را با قیمت ده ها میلیارد تومان می خرند تا به دوستانشان بگویند قیمت خانه ما اینقدر است و رضایت قلبی بیشتری در خود ایجاد نمایند.

سال 1400 قیمت مسکن متعادل می گردد

میرعمادی درباره پیش بینی بازار مسکن در امسال گفت: بجز مناطق شمالی که تکلیفشان تعیین است امسال در مناطق میانی و جنوبی، سال تعدیل قیمت مسکن خواهد بود؛ زیرا قیمت ها حباب گونه افزایش یافته و برای اینکه بازار به حدی از منطق برسد باید نرخ ها متعادل گردد. احیای برجام نیز می تواند به آرامش همه بازار ها از جمله بازار مسکن یاری کند.

وی اضافه نمود: بی ثباتی اقتصاد باعث بلاتکلیفی فعالان مالی شده و زندگی عادی بر پایه سرمایه گذاری سالم از بین رفته است. به طوری که فعالیت های مولد دچار مسائل اساسی شده اند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هیچ تناسبی بین درآمد عمومی با قیمت خانه وجود ندارد گفت: دو راه پیش روی بازار مسکن است؛ یا قیمت ها ثابت می ماند و توان متقاضیان به تدریج به قیمت ها می رسد که طبیعتا بازار دیرتر به رونق خواهد رسید. یا اینکه قیمت ها کاهش پیدا می نماید و بازار زودتر رونق می گیرد. بجز این دو نمی توان گزاره دیگری برای بازار مسکن متصور بود.

مالیات خانه های خالی تاثیر چندانی بر کنترل بازار مسکن ندارد

میرعمادی گفت: طی سال های اخیر فراوری مسکن به دلیل نوسانات مالی کاهش یافته است؛ زیرا سازندگان هیچ نوع چشم اندازی از عایدی بازار ندارند. دولت باید بتواند قیمت مصالح را پایین بیاورد یا حداقل به ثبات برساند. افزایش دستمزد ها را نمی توان کاری کرد؛ زیرا با معیشت کارگران ارتباط دارد، ولی نرخ تجهیزات، لوازم و مصالح ساختمانی قابل کنترل است؛ زیرا بسیاری از نهاده های بخش ساختمان در داخل کشور فراوری می گردد. متاسفانه واسطه ها و دلالان مصالح سود بالای را مطالبه می نمایند که باعث تشنج در این حوزه شده اند.

وی با بیان اینکه دولت باید برنامه خود را بر فراوری سالیانه یک میلیون واحد مسکونی قرار دهد گفت: به نظرم طرح هایی مثل مالیات خانه های خالی تاثیر چندانی بر کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت. البته سیاست های جانبی از این دست باید دنبال گردد، اما معتقدم بیش از 10 درصد تاثیرگذار نخواهد بود. تاثیر حوزه ساخت و ساز بر کنترل بازار مسکن حدود 90 درصد است که اگر به این بخش توجه گردد بازار راه خود را پیدا می نماید و متعادل می گردد.

متوسط قیمت مسکن در تهران 29.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، فروردین سال 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 29 میلیون و 320 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات صورت گرفته در این ماه معادل 2.1 هزار فقره بود که از کاهش 60 درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش 68 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1583

به "لاکچری بازی آپارتمان و خودرو لوکس رواج یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاکچری بازی آپارتمان و خودرو لوکس رواج یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید