قلعه سامتزانو؛ بنایی بی نظیر با معماری شرقی

به گزارش گفتمان برتر، بناهایی چون آمفی تئاتر کولوسئوم، کلیسای جامع فلورانس و میلان و صدها بنای دیگر موجود در ایتالیا، شهرتی جهانی دارند اما در این میان قلعه ای در استان فلورانس این سرزمین نهفته است که چشمان هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید.

قلعه سامتزانو؛ بنایی بی نظیر با معماری شرقی

قلعه سامتزانو (Sammezzano) بر اساس معماری شرقی ساخته شده و همین موضوع نقطه تمایز آن از بسیاری از قصرهای ایتالیاست.

قلعه سامتزانو سرنوشت جالبی دارد. در سال 1605 میلادی آغاز به ساخت آن کردند اما تکمیلش سالها طول کشید. دلیل اصلی طولانی شدن ساخت قلعه، افزودن بخش های متعدد به بنای اصلی بود. خاتمه کار ساخت و ساز قلعه سامتزانو در سال 1885 به اتمام رسید.

شرایط فعلی قلعه سامتزانو

کم کم به دلیل عدم رسیدگی کافی، این بنای زیبا آسیب های زیادی دید و برخی از گچ بری هایش فروریخته و سقف برخی از طبقات صدمه دید. مدتی هم یک شرکت که مالکیتش را امارات متحده بر عهده داشت، قلعه سامتزانو را خریداری کرد. این بنا در آن موقع 15 میلیون و 400 هزار یورو قیمت گذاری شد.

15 سال گذشته مالکیت قلعه را یک کمپانی ایتالیایی- انگلیسی بر عهده دارد. مسئولان جدید می خواستند که قلعه را به یک هتل باشکوه تبدیل نمایند که متاسفانه پروژه آنها با شکست روبه رو شد. حالا این قلعه نمادی از یک برنامه ریزی نادرست است؛ با این حال هر قسمت از این بنا به نوعی جذاب است و ارزش دیدن دارد. امروزه کمپین هایی با شعار سامتزانو را نجات بدهید تشکیل شده که اعضای آن خواهان رسیدگی سریع به شرایط بنا و جلوگیری از تخریب آن هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1470

به "قلعه سامتزانو؛ بنایی بی نظیر با معماری شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه سامتزانو؛ بنایی بی نظیر با معماری شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید