عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری افزایش می یابد

به گزارش گفتمان برتر، یک شرکت ایرانی پیروز شده با استفاده از پوشش های چند لایه نانومتری عمر کمپرسور توربین رولزرویس را افزایش دهد. با این کار هزینه تعمیر و نگهداری این کمپرسور ها کاهش قابل توجهی می یابد.

عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری افزایش می یابد

به گزارش گروه فناوری گفتمان برتر، با توجه به شرایط تحریم، تامین قطعات مربوط به توربین های گازی با مشکلاتی روبه رو است، بنابراین شرکت های داخلی کوشش دارند تا با استفاده از فناوری های نوین عمر قطعات این توربین ها و کمپرسور های آن ها را افزایش دهند.

در این راستا یک شرکت ایرانی پیروز شده تا پره های بخش کمپرسور توربین گازی رولز رویس را با لایه های نانومتری پوشش داده و در نتیجه عمر کارکرد این پره ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

غلامرضا فولادوندی از مدیران این شرکت می گوید: پره های کمپرسور توربین از جنس آلومینیوم بوده و به شدت در معرض خوردگی قرار دارند، در نتیجه برای محافظت آن ها از تفلون استفاده م شد. شرکت مهندسی بدر سیستم از پوشش نانومتری به جای تفلون استفاده نموده که این کار موجب بهبود این پره ها شده است. نتایج تست ها نشان داده است که پوشش نانومتری از پوشش های تفلون کارکرد بهتری دارند.

فولادوندی در ادامه اضافه نمود: این پوشش ها با استفاده از روش PVD روی پره ها ایجاد شده اند که فناوری PVD نیز توسط یکی از شرکت های ایرانی در اختیار ما قرار داده شده است؛ بنابراین این پوشش دهی کاملا یک فناوری بومی است.

وی افزایش عمر پره های کمپرسور توربین رولزرویس را از نقطه نظر هزینه ای بسیار مهم قلمداد کرد و اضافه نمود: زمانی که کمپرسور دچار مشکل می گردد بار هزینه ای زیادی ایجاد می نماید. از آنجایی که این کمپرسور ها در وزارت نفت برای پمپاژ و انتقال نفت استفاده می شوند، هرگونه اختلال در آن اثرات منفی مالی زیادی به دنبال دارد، در نتیجه این پوشش های نانومتری با افزایش دوام پره ها می توانند اثرات مثبت مالی در چرخه کار ایجاد نمایند.

فولادوندی این پوشش را روی قطعات دیگر که در آن ها از تفلون استفاده می گردد، مناسب می داند هرچند باید به صورت موردی هریک موردمطالعه قرار گیرند.

توربین گاز، یک ماشین دوار بوده که براساس انرژی گاز های ناشی از احتراق کار می نماید. هر توربین گاز شامل یک کمپرسور برای فشرده کردن هوا، یک محفظه احتراق برای مخلوط کردن هوا با سوخت و محترق کردن آن و یک توربین برای تبدیل کردن انرژی گاز های داغ و فشرده به انرژی مکانیکی است. کمپرسور های مورداستفاده در توربین گاز هوا را از اتمسفر مکیده و فشار آن را تا چندین برابر فشار اتمسفر بالا می برند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 661

به "عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید