عرض اندام شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در تنگنای تحریم

به گزارش گفتمان برتر، تهران- خبرنگاران- فروش 60 تا 80 هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان و عرض اندام آنها در عرصه مالی کشور، نشان می دهد که با وجود تمام تنگناهای ناشی از تحریم، جوانان ایرانی در قالب استارتاپ و فعالیت های دانش بنیان، ما می توانیم را به بهترین شکل متجلی نموده اند.

عرض اندام شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در تنگنای تحریم

به گزارش خبرنگار علمی گفتمان برتر، قاعدتاً تحریم یک کار ظالمانه است و فشارهای معیشتی و اقتصادی را بر کشور و پیکره اقتصادی کشور وارد می نماید و کسی نیز منکر آن نیست، تحریم های ضد بشری در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی و سایر اقلام اثر سوء و منفی بر زندگی و کسب وکار مردم و به تبع آن برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها دارد.

به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری؛ موضوع تحریم برای جامعه علمی فارغ از هرگونه شعار، حقیقتاً یک بهار علمی و فرصت سازی برای کشور است، اگر قدر لحظات را بدانیم.

تحریم های موجود باعث شده که برای مدتی این کسب وکارها به لحاظ مراودات اقتصادی و نیز واردات بعضی از مواد اولیه دچار مسائل شوند اما همین تحریمها برای کشور فرصت ساز بوده به طوری که اسماعیل قادری فر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی گفتمان برتر در خصوص اثرات تحریم بر فعالیت استارتاپ و شرکت های دانش بنیان گفت: اکنون حدود 96 درصد دارو و مواد اولیه دارویی در کشور توسط شرکت های داخلی فراوری می گردد و فقط در این حوزه 4 درصد که شامل بعضی از داروهای سرطانی و زیست فناورانه و مواد اولیه دارویی است، به خارج وابسته هستیم. وی اعلام کرد: در سال های گذشته تحریم علیه ایران موجب رشد و کم شدن وابستگی در بسیاری از حوزه ها از جمله داروهای استراتژیک شد و الآن در خصوص بعضی اقلام دارویی نه تنها احتیاج داخل تأمین شده بلکه به خارج از کشور نیز صادر می گردد.

قادری فر ادامه داد: در این دوره نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که متولی توسعه فناوری در کشور است برنامه دارد از این فرصت در زمینه توسعه دارو استفاده کند و به همین دلیل برنامه ساخت انواع دارو و مواد اولیه دارو و واکسن چه در حوزه انسانی و چه در حوزه واکسن و داروی حیوانی را هدف گذاری نموده است.

وی یادآور شد: بنا به اعلام معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرارداد فراوری 100 قلم داروی فناورانه و مواد اولیه دارویی در حوزه انسان و دام با شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه بسته شده است و در همین زمینه برنامه ریزی گسترده ای توسط ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری انجام داده ایم و سرمایه گذاری بسیار خوبی اجرا شده که حداکثر ظرف دو سال آینده یعنی سال 1400، در چهار درصد باقی مانده از وابستگی دارویی نیز خودکفا شویم و به خودکفایی دارویی برسیم.

قادری فر اضافه نمود: در برنامه ریزی انجام شده برای توسعه فناوری در کشور، شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و استارتاپ ها و شتاب دهنده های تخصصی، جامعه هدف هستند که امروز در کشور وجود دارند، بنابراین در حوزه دارو می بینیم که تحریم، یک فرصت شکوفایی است.

وی اعلام کرد: برای دستیابی به خودکفایی در فراوری دارو، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کل کشور حمایت های لازم را انجام داده اند، در زمینه تجهیزات پزشکی توانمندی های خوبی در شرکت های دانش بنیان داریم که امروز می توانند با اتکا بر دانش بومی و فناوری های بومی، تجهیزات پزشکی را بسازند، نمونه آن که ساخت انواع شتاب دهنده های پزشکی توسط یک شرکت دانش بنیان در اصفهان بود که در جشن ملی فناوری هسته ای در فروردین ماه سال جاری رونمایی شد، این شرکت دانش بنیان الآن به نمونه محصول رسیده و آخرین مراحل کار آزمایی بالینی را طی می نماید تا محصول نهایی فراوری گردد، محصولی که صد در صد تحریم هستیم و از طرف دیگر مورداحتیاج مردم است.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری به دیگر دستاوردهای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اضافه نمود: در حوزه کشاورزی نیز که جزو اقلام مورداحتیاج مردم هست، در فراوری انواع بذر از جمله بذرهای هیبریدی نیز فعالیت هایی اجرا شده و برنامه ریزی خوبی برای استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان این حوزه انجام شده است.

** عبور از سختی های تحریم با فراوری حداکثری فراوریات داخلی

قادری فر اعلام کرد: تحریم یک فرصت به عنوان بهار علمی و جریان سازی در حوزه علم و فناوری است، فرصتی برای شکوفایی و رونق فراوری محصولات فناورانه در کشور است، ما باید از سختی های تحریم استفاده کنیم که حداکثر محصولات را در داخل کشور فراوری کنیم این یکی از موضوعات جدی است که قطعاً مورد عنایت شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و واحدهای فناور از یک طرف و از سوی دیگر معاونت علمی قرار گرفته است و سعی شده با بسترسازی لازم با اعطای تسهیلات و تسهیل گری برای توسعه بازار محصولات فرصت آفرینی بیشتری گردد تا از فشار تحریم سربلند بیرون بیاییم.

وی ادامه داد: خودروسازی، ساخت قطعات خودرو و محصولات نانویی، ظرفیت هایی است که در شرکت های دانش بنیان وجود دارد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال هدف گذاری و دسته بندی کالاها است تا بتواند با توجه و بسترسازی هر چه بیشتر برای شرکت های دانش بنیان این ظرفیت را هر چه بیشتر شکوفا کند تا از این مقطع سخت و تاریخی مثل همواره بیرون بیاید.

قادری فر گفت: در روزهای تحریم این استارتاپ ها می توانند صد درصد عصای دست کشور باشند، بحث معنی دار شدن توسعه کسب وکار در اقتصاد کلان کشور یکی از رویدادهای جدی معاونت علمی ریاست جمهوری است و برآورد فروش 60 تا 80 هزار میلیارد تومانی، نشان دهنده این است که شرکت های دانش بنیان کم کم در عرصه اقتصادی کشور عرض اندام می نمایند و طبیعتاً در شرایط تحریم نیز با وجود مسائل هر چه بیشتر حضور خواهند داشت.

این مقام مسئول اضافه نمود: در بسته سیاستی برای توسعه بازار محصولات فناورانه و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 140 نوع خدمت به شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق در نظر گرفته شده این خدمات، مباحث اقتصادی، اقتصادیاتی، بیمه، گمرک، تسهیل گری و حضور بازار، انواع مناقصات، آموزش های لازم برای اینکه شرکت های دانش بنیان به اقتصاد مقیاس و به سطح معناداری در حوزه اقتصادی کشور وارد شوند را در برمی گیرد.

به گفته قادری فر، این بسته حمایتی برای همه واحدهای فناور، شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق قابل دسترسی است، اقدامی که دولت در جهت تسهیل گری برای توسعه کسب وکار شرکت های دانش بنیان انجام داده تا شاهد رونق فراوری فناورانه در کشور باشیم.

علمی ** 9340** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 121

به "عرض اندام شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در تنگنای تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرض اندام شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در تنگنای تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید