صدور سند برای قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا به نام میراث فرهنگی

به گزارش گفتمان برتر، پارک ملی قمیشلو در شمال غرب نجف آباد - 45 کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار گرفته است. از این منطقه به عنوان قدیمی ترین منطقه حفاظت شده محیط زیستی در دنیا یاد می گردد اما این روزها وجود قلعه ای تاریخی در مرکز این پارک ملی سبب شده تا بر سر مالکیت بخشی از آن، میراث فرهنگی ادعاهایی داشته باشد.

صدور سند برای قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا به نام میراث فرهنگی

ایرج حشمتی، مدیرکل اداره محیط زیست استان اصفهان می گوید: در پارک ملی قمیشلو قلعه ای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه وجود دارد. از این رو اداره میراث فرهنگی شهرستان تیران بر اساس ماده 26 آیین نامه اموال دولتی توانسته است برای 18 هکتار از این اراضی سند مالکیت بگیرد که 12 هکتار آن در پارک ملی قمیشلو واقع شده و قبلا سندی به اسم سازمان حفاظت محیط زیست برای آن صادر شده بود.

پارک ملی قمیشلو قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا است و از سال 1343 تحت حفاظت قرار گرفته است. مدیرکل اداره محیط زیست استان اصفهان ضمن اشاره به این موارد، اظهار می نماید: صدور سند برای میراث فرهنگی کار اشتباهی است، چراکه محیط زیست بیش از 20 سال است که برای این منطقه سند مالکیت گرفته است. چنین اقدامی نشان دهنده ناهماهنگی بین دستگاه ها است.

مدیرکل اداره محیط زیست اصفهان با اشاره به این که صدور سندی جدید برای اداره میراث فرهنگی بدون هماهنگی با ما اتفاق افتاده است، تصریح می نماید: قمیشلو منطقه ای حفاظت شده است و انجام هرگونه فعالیتی در آن باید با هماهنگی محیط زیست باشد.

اداره میراث این شهرستان پیش از دریافت سند منطقه به دنبال اجرای طرحی گردشگری در پارک ملی قمیشلو بود. اکنون که سند پارک ملی را دریافت نموده است نگرانی هایی درباره چگونگی اجرای این طرح گردشگری وجود دارد، چراکه این منطقه تنوع زیستی بالایی دارد و گونه هایی مثل آهو، قوچ و میش و کل و بز در آن زندگی می نمایند. حشمتی در این باره شرح می دهد: طرح گردشگری میراث در حال آنالیز توسط اداره حفاظت محیط زیست بود. ما با حفاظت فیزیکی بر اساس الگوهای مشارکتی مخالف نیستیم ولی طرح های گردشگری باید ضوابط خاصی را رعایت نمایند و در چارچوب الگوهای حفاظت باشند.

او ادامه می دهد: اگر مردم محلی در طرح های گردشگری شرکت نمایند و نفعی از آن ببرند ضریب حفاظت مناطق نیز افزایش پیدا می نماید. با وجود این ها ما در حال آنالیز طرح گردشگری پیشنهاد شده بودیم که متاسفانه این اتفاق رخ داد و سند منطقه به اسم میراث صادر شد. اکنون باید صبر کنیم که این اختلاف نظر برطرف گردد.

ایسنا نوشت، حشمتی تاکید می نماید که ما به دنبال آن هستیم که سند محیط زیست را تک برگ و سند میراث فرهنگی را باطل کنیم. مکاتباتی با مدیرکل اداره اقتصاد و امور دارایی استان و اداره ثبت اجرا شده است و امیدواریم که به زودی مالکیت محیط زیست بر منطقه قمیشلو احراز گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1113

به "صدور سند برای قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا به نام میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور سند برای قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا به نام میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید