شانس قهرمان برای دریافت جایزه های اصلی اسکار

به گزارش گفتمان برتر، در فهرست نو هالیوود ریپورتر، از 30 فیلم اصلی رقیبِ شاخه بهترین فیلم بلند اسکار 2022، نام فیلم قهرمان هم دیده می شود. در صورتی که فیلم تازه اصغر فرهادی بتواند به جمع 10 نامزد نهایی بهترین فیلم اسکار 2022 راه یابد، نخستین حضور سینمای ایران در این شاخه رقم خواهد خورد.

شانس قهرمان برای دریافت جایزه های اصلی اسکار

به گزارش ایسنا، پس از برگزاری کم هیاهوی اسکار 2021 که با جذب کم ترین مخاطب تلویزیونی تاریخ این رویداد همراه شد، مسئولان آکادمی قصد دارند امسال هم از طریق معرفی 10 فیلم به عنوان نامزد در شاخه بهترین فیلم بلند، بار دیگر مجذوب کنندهیت از دست رفته جوایز اسکار را زنده کنند.

تعداد نامزد های شاخه بهترین فیلم در روز های آغاز برپایی جوایز اسکار هر سال تغییر می کرد، اما از سال 1944 تا 2008 استانداردی در این باره تعریف شد و تنها پنج فیلم نامزد دریافت مهم ترین شاخه جوایز اسکار می شدند؛ اما با انتقاد به نامزد نشدن فیلم های مورد توجه منتقدان، چون شوالیه تاریکی و انیمیشن علمی-تخیلی وال-ئی در سال 2008، آکادمی برای جذب مخاطب ییشتر و مجذوب کننده کردن این رویداد تصمیم به افزایش تعداد نامزد ها به 10 فیلم از دوره بعد آن گرفت و در نتیجه فیلم هایی، چون آواتار، منطقه 9، انیمیشن UP و آثار سرگرم کننده و تماشاگرپسندی، چون حرام زاده های لعنتی توانستند به جمع نامزد های شاخه بهترین فیلم راه یابند. در نهایت نیز جایزه به فیلم هرت لاکر رسید و پخش تلویزیونی مراسم اسکار 2009 توانست 41 میلیون بیننده جذب کند.

با این وجود بخش قابل توجهی از مسئولان در آکادمی نسبت به این تغییر ناخشنود بودند و اعتقاد داشتند افزایش تعداد نامزد های بهترین فیلم به 10 فیلم، ارزش نامزدی در این شاخه را کاسته و در نتیجه در فرمولی تازه گفتند بین 5 تا 10 فیلم در هر دوره می توانند نامزد این شاخه باشند و با غیرقابل پیش بینی کردن تعداد نامزد ها خواستند به مجذوب کنندهیت این شاخه کمک کنند.

اما تجربه نشان داد در 10 سالی که این قانون اجرا شد و در هر سال 8 یا 9 فیلم نامزد این شاخه می شدند، به جای افزایش مجذوب کنندهیت، حدس ها درباره فیلم های جامانده که می توانستند به عنوان فیلم نهم و دهم نامزد اسکار شوند بالا گرفت.

آکادمی بار دیگر در جولای 2020 گفت از دوره 2021 در مجموع 10 فیلم به صورت قطعی نامزد شاخه بهترین فیلم می شوند، گرچه این استراتژی در سال گذشته جواب نداد و مراسم اسکار با کمترین اقبال دوره های خود روبرو شد و تنها 10.4 میلیون نفر به تماشای مراسم اعطای جوایز از شبکه ABC نشستند.

با بازگشایی سینماها، نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار امیدوار است بار دیگر اهمیت فرهنگی و مجذوب کنندهیت از دست رفته خود را بازیابد.

امسال نیز قرار است 10 فیلم در شاخه بهترین فیلم نامزد کسب جایزه معرفی شوند و با افزایش تدریجی اعضای آکادمی از شش هزار نفر به 89 هزار نفر و همچنین تنوع فرهنگی بیشتر میان رای دهندگان، این امیدواری وجود دارد که نگاه این جوایز تنها به آثار معمول هالیوودی محدود نشود و شانس فیلم های غیرانگلیسی زبان همچون قهرمان ساخته اصغر فرهادی، مادران موازی از پدرو آلمادوار و فیلم برنده نخل طلای تیتان برای کسب نامزدی شاخه بهترین فیلم افزایش یابد.

جدا از تاریخ سازی فیلم اَنگل در جوایز اسکار 2020، شاخه بهترین فیلم طی دوره های گذشته کم تر توجهی به فیلم های غیرانگلیسی زبان داشته، اما حضور این فیلم های بین المللی در این شاخه که در جشنواره های معتبر درخشیدند، می تواند به بازگشت مجذوب کنندهیت از دست رفته اسکار بیش از پیش کمک کند.

فیلم قهرمان که در شاخه بهترین فیلم بین الملی از شانس های اصلی کسب نامزدی و جایزه است از سوی نشریات سینمایی در شاخه های بهترین فیلم و فیلمنامه اصلی نیز شانس بالایی برای حضور در میان نامزد ها دارد.

سینمای ایران علاوه بر کسب سه نامزدی (بچه های آسمان مجید مجیدی، و جدایی و فروشنده اصغر فرهادی) و دو جایزه در شاخه اسکار بین المللی (جدایی و فروشنده)، در اسکار 2012 نیز با اصغر فرهادی در شاخه بهترین فیلمنامه اصلی نامزد شده بود. در صورتی که قهرمان بتواند به جمع نامزد های بهترین فیلم اسکار 2022 راه یابد، نخستین حضور سینمای ایران در این شاخه رقم خواهد خورد.

در فهرست تازه هالیوود ریپورتر از 30 فیلم اصلی رقیب شاخه بهترین فیلم بلند اسکار 2022، نام فیلم قهرمان در کنار آثاری، چون بلفاست، کودا، به بالا نگاه نکن، تل ماسه، گزارش فرانسوی، دست خدا، خانه گوچی، پادشاه ریچارد، آخرین دوئل، دختر گم شده، کوچه کابوس، مادران موازی، قدرت سگ، موشک سرخ، اسپنسر، تیتان، تراژدی مکبث و داستان وست ساید دیده می شود.

نامزد های نهایی اسکار 2022 روز 8 فوریه 2022 (19 بهمن ماه) معرفی می شوند و مراسم اسکار نیز 27 مارس 2022 (7 فروردین) برگزار خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1805

به "شانس قهرمان برای دریافت جایزه های اصلی اسکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شانس قهرمان برای دریافت جایزه های اصلی اسکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید