تور ترکیه ارزان: سنت های مردم ترکیه که فقط اهالی درک می نمایند

به گزارش گفتمان برتر، در ترکیه سنت های فراوانی رواج دارد، نظیر جشن ختنه سوران، طبل زن های ماه رمضان و جشنواره های کشکک که در نوع خوب مجذوب کننده و دیدنی هستند.

تور ترکیه ارزان: سنت های مردم ترکیه که فقط اهالی درک می نمایند

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

مثل هر شهر بزرگ دیگری در جهان، در استانبول هم سنت هایی جریان دارد که ممکن است برای مردم سایر منطقه ها جهان عجیب و غیرقابل تصور باشد. به خصوص که استانبول محل تلاقی فرهنگ ها است و سنت های فرهنگی ترکی با سبک زندگی شهری ترکیب شده اند. این سنت ها شاید یک باور مذهبی باشد که به مرور زمان مطابق با فرهنگ اهالی منطقه تغییر شکل داده یا حتی یک مفهوم غربی که متناسب با فرهنگ بومی، دستخوش تغییر شده است.

برای کسانی که در این کشور زندگی نمی نمایند، مثلاً مسافرانی که از منطقه ها دور به ترکیه سفر نموده اند، گاهی این سنت ها می تواند مجذوب کننده و سرگرم نماینده هم باشد. در ادامه این مقاله از خبرنگاران چند مورد از آن ها را نام می بریم که البته برخی به خاطر ارتباط نزدیک فرهنگ کشورمان با ترکیه، برای ما هم کم وبیش آشنا است.

برای داشتن سفری برنامه ریزی شده و راحت به این کشور، انواع تور ترکیه را در خبرنگاران از لحاظ قیمت با هم مقایسه نموده و آفر موردنظرتان را با اطمینان کامل از فروشنده های مسافرتی همکار بخرید.

طبل زن های ماه رمضان

ماه رمضان یکی از مهم ترین ایام مذهبی سال است که نه تنها به وسیله مسلمانان ترکیه گرامی داشته می گردد، بلکه در همه جای جهان معروفیت دارد.

با سرانجام روزه داری در این ماه که از اذان صبح تا اذان مغرب طول می کشید، جشنی در روز آخر برای شکرگزاری برپا می گردد. البته در زمان های دور که ساعت زنگ دار نبود، مردم باید به نحوی از زمان سحر آگاه می شدند تا سحری بخورند. به همین علت هر محله یک طبل زن مخصوص ماه رمضان داشت که در اطراف محله می گشت و با طبل زدن، زمان سحر را اعلام می کرد. امروزه هنوز هم در برخی محله های قدیمی تر و سنتی تر این طبل زن ها دیده می شوند و با صدای طبل خود، مردم را برای سحر بیدار می نمایند. برخی از آن ها انتظار دریافت انعام از مردم را دارند؛ عده ای از مردم نیز آن ها را به خانه های خود دعوت می نمایند و به آن ها پول می دهد یا قدردانی خود را با سرو یک وعده غذای گرم، نشان می دهند.

فالگیری

فال گرفتن یکی از سنت های رایج بین دختران ترکیه است؛ دخترانی که یا عاشق کسی هستند یا قلبی شکسته دارند. فالگیرها، درمانگر محبوب همه هستند؛ چون همان چیزی را می گویند که دوست دارید بشنوید. فالگیرها را در همه جای استانبول در کافه ها می توانید ببینید. کسانی که می خواهند فال درست و دقیقی داشته باشند، دنبال فالگیرهای مشهور و حرفه ای می گردند و این فالگیرها هم فقط با وقت قبلی، مشتری خود را می پذیرند!

جشن ختنه سوران

مهمانی ختنه سوران برای ما ایرانی ها آشنا است. در ترکیه هم ختنه شدن یکی از مراحل مهم زندگی پسربچه ها است و وقتی آن روز موعود فرا می رسد، یک مهمانی بزرگ خانوادگی برگزار می گردد و بچه ها هدیه هم می گیرند. با اینکه چنین مراسمی برای بچه ها خوشایند و مجذوب کننده نیست، ولی از آنجا که نشانه ای از ورود به دوران بزرگسالی است، پس جشن گرفته می گردد و لباس مخصوصی هم دارد که شامل کلاه و شنل است.

جشنواره های کشکک

کشکک یک خوراک سنتی است که با گندم و جو تهیه می گردد. گندم و جو را قبل از پختن می کوبند. در استانبول برگزاری جشنواره کشکک بسیار رواج دارد و معمولا یک جشن گروهی است که برای گرامیداشت یک مراسم مذهبی برگزار می گردد. از همین رو باید میزان زیادی از این غذا درست گردد و در نتیجه دیگ های فراوان این غذا را می توان در محل برگزاری مراسم دید. در این مدت خبرهایی درباره این مراسم ها و رویدادهایی مثل خورده شدن یک تن کشکک در عرض یک ساعت به وسیله مهمانان خواهید شنید. این جشن ها واقعا محبوب و رایج هستند و شاید در سفر به ترکیه فرصت کنید تا یکی از آن ها را از نزدیک ببینید.

صدای بلند بوق ماشین

برای شهری که با ترافیک محاصره شده است، می توانیم بگوییم صدای بلند بوق ماشین ها، نوعی موسیقی متن استانبول است و بسیاری از اهالی این شهر به سروصدای زیاد و بوق ماشین عادت دارند. ولی گاهی اوقات صدای بوق ماشین ها بلندتر از حالت عادی و حتی آزاردهنده است و از یک ماشین به گوش نمی رسد، بلکه مجموعه ای از ماشین ها با هم این کار را به طور هماهنگ انجام می دهند. این در واقع سنتی است که نشان می دهد، کسی ازدواج نموده یا خدمت سربازی اش را به اتمام رسانده است. در صورتی که یک تور سفید به آینه ماشین گره خورده باشد، این بوق زدن به نشانه اعلام جشن ازدواج است و اگر جوانان از شیشه ماشین یا از سقف آن خودشان را آویزان نموده باشند، یعنی یک نفر خدمت سربازی اش را تمام نموده است.

مراسم ذوب کردن سرب

اهالی ترکیه به چشم زخم باور دارند؛ یعنی معتقدند که معمولاً از سرِ حسادت، انرژی منفی از چشم برخی افراد پخش می گردد و می تواند باعث بدشانسی و ایجاد مشکلاتی در زندگی گردد.

به غیر از نظرقربانی های شیشه ای که در همه فروشگاه ها و بازارها به فروش می رسد، روش دیگری هم برای دورکردن چشم زخم وجود دارد که مراسم ذوب کردن سرب و ریختن آن در آب سرد است.

برای انجام مراسم، یک فرد متخصص به خانه می آید و اهالی خانه را زیر یک سفره می نشاند. سپس سرب را ذوب می نماید و با انبر آن را در آب سرد می اندازد. فلز داغ متلاشی می گردد و از این طریق انرژی منفی اطراف اهالی خانه را ناپدید می نماید. با سرانجام مراسم، مردم می توانند تکه های سرب را که به شکل چشم در می آید، برای خود نگه دارند.

تزیینات کریسمس برای شروع سال نو

یکی از چیزهای عجیب و غریبی که در سال نو در استانبول خواهید دید، این است که گرچه ترک ها کریسمس را جشن نمی گیرند، ولی تزیینات کریسمس در همه جا به چشم می خورد. معین نیست که این اتفاق از چه زمانی شروع شده است، اما تزیینات و سنت های مربوط به کریسمس از جمله درخت های کریسمس و بابانوئل، به جای اینکه نشانه ای از تعطیلات مسیحی کریسمس باشند، به نشانه ای از شروع سال نو تبدیل شده اند. در سال نو هر جایی که بروید، در مراکز خرید و مکان های عمومی، درختان تزیین شده کریسمس وجود دارد. بابانوئل را خواهید دید و علاوه بر این تم رنگی و تزیینات فروشگاه ها کاملا تغییر می نمایند.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1897

به "تور ترکیه ارزان: سنت های مردم ترکیه که فقط اهالی درک می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه ارزان: سنت های مردم ترکیه که فقط اهالی درک می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید