فراوری برق با الهام گرفتن از گورخر! ، عکس

به گزارش گفتمان برتر، دیجیاتو نوشت: محققان با الهام از خطوط بدن گورخرها، نوعی مولد ترموالکتریک قابل انعطاف و زیست تخریب پذیر طراحی نموده اند.

فراوری برق با الهام گرفتن از گورخر! ، عکس

دانشمندان تا به امروز فواید متعددی برای خطوط راه راه سیاه و سفید که روی بدن گورخرها دیده می گردد، پیدا نموده اند. اکنون در پژوهشی نوآورانه با الهام از این خطوط، مولد ترموالکتریک تازهی طراحی شده است که پتانسیل بکارگیری در دستگاه های هوشمند و گجت های پوشیدنی را دارد.

امروزه می دانیم که شمایل عجیب بدن گورخرها، یک ویژگی صرفاً ظاهری نیست و نقش چشمگیری در افزایش شانس بقای این حیوان دارد. این خطوط می توانند حیوانات شکارچی دیگر را گمراه نمایند و حتی ثابت شده است که از نشستن پشه ها روی بدن آن ها جلوگیری به عمل می آورند. بعلاوه محققان اخیراً متوجه شدند که این جانور، می تواند موی قسمت های سیاه را در شرایط خاص، بلند کند تا با دفع آسان تر گرما، به تنظیم دمای بدن خود یاری نماید.

پژوهشگران موسسه علم و فناوری گوانجو (GIST) در کره جنوبی، به تازگی پیروز شده اند نوعی محصول منعطف زیست تخریب پذیر مشابه با پارچه فراوری نمایند که یک مولد ترموالکتریک به شمار می رود. مولدهای ترموالکتریک قادر هستند انرژی گرمایی را به الکتریسیته تبدیل نمایند. این محصول تازه، از قسمت های سیاه و سفید مشابه با خطوط راه راه گورخر تشکیل شده است که می تواند با ایجاد شیب دمایی در زیر سطح خود، برق فراوری نماید.

مینگ سونگ، پروفسور موسسه تحقیقاتی گوانجو و سرپرست این طرح پژوهشی، اشاره دارد که اغلب مولدهای ترموالکتریک سنتی، ابعاد بزرگ و طراحی غیر مسطح دارند و برای فراوری الکتریسیته روی جریان همرفتی طبیعی اتکا می نمایند. همین موضوع باعث شده است تا در ساخت این محصولات، به عایق های حرارتی ضخیمی جهت ایجاد شیب دمایی احتیاج باشد که در نهایت به محدود کردن زمینه های استفاده از آنها ختم می گردد. در سوی دیگر محصول تازه، شمایل کاملاً مسطح دارد و اغلب مسائل نمونه های قبلی در آن به چشم نمی خورد؛ این موضوع در کنار انعطاف پذیری بالا موجب شده است تا بتوان از آن در زمینه های مختلف و تامین انرژی دستگاه های گوناگون مثل گجت های پوشیدنی استفاده کرد.

شایان ذکر است که ساخته تازه پژوهشگران کره ای، از مواد زیست تخریب پذیر تشکیل شده و امکان فراوری آن در مقیاس تجاری وجود دارد. به همین علت می تواند به عنوان جایگزینی دوست دار محیط زیست جهت تامین انرژی پایدار، مطرح گردد. ماده اصلی تشکیل دهنده نوارهای سفید، پلی کاپرولاکتون (PLCL) نام دارد که می تواند نور خورشید را به خوبی بازتاب دهد و با جلوگیری از جذب اشعه مادون قرمز، دمای سطح زیر خود را پایین نگه دارد. قسمت های مشکی هم از پلی استایرن سولفونات (PEDOT:PSS) ساخته شده اند که توانایی خوبی در جذب گرما از نور خورشید از خود نشان می دهد و قادر است شیب دمایی مورد احتیاج برای عملکرد مولد ترموالکتریک را ایجاد نماید. اختلاف دمای ثبت شده بین نوارهای سفید و مشکی تا 22 درجه سانتی گراد، اعلام شده است.

اگرچه محصول اشاره شده، یک نمونه اولیه آزمایشگاهی محسوب می گردد؛ اما سازندگان آن ادعا دارند که توان فراوری الکتریسیته در 24 ساعت روز و حتی با نور مصنوعی را هم دارد. بعلاوه تجزیه آن در آب نمک تنها 35 روز زمان خواهد برد. البسه و محصولات پوشیدنی، سهم بسزایی در آلودگی محیط زیست دارند و این طراحی تازه، نه تنها می تواند به کاهش آلایندگی یاری کند، بلکه امکان فراوری برق در مقیاس کوچک جهت تامین انرژی دستگاه های کوچک از جمله گجت های پوشیدنی را فراهم می سازد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اسفند 1401 بروزرسانی: 20 اسفند 1401 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2137

به "فراوری برق با الهام گرفتن از گورخر! ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق با الهام گرفتن از گورخر! ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید