بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟

به گزارش گفتمان برتر، بیش از 90 درصد فایل های عرضه آپارتمان در تهران مربوط به شمال غرب و شمال است اما حدود 60 درصد فروش قطعی در مناطق جنوب و شرق انجام می گردد.

بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران ، خانه های واقع در محله های قیطریه، فرمانیه، زعفرانیه، میرداماد، دروس، قلهک، الهیه، پونک، آریاشهر و جنت آباد بیش از 90 درصد فایل های پیشنهادی فروش را در دفاتر املاک و سایت های مجازی فروش ملک به خود اختصاص می دهند؛ با این حال فروش قطعی در این مناطق نسبت به حجم عرضه بسیار پایین تر است.

از سوی دیگر بالاترین تعداد معاملات در محله های پونک، جنت آباد، آریاشهر، آهنگ، ابوذر، تهرانپارس، مجیدیه، منیریه، بریانک، استاد مشخص، باغ آذری، کارون، مختاری و آبشار دمار انجام می گردد. این مساله به راحتی نشان می دهد بیشترین تراکم خانه های خالی در پایتخت مربوط به شمال و شمال غرب است.

آبان ماه سال جاری مناطق 5، 2، 4، 10، 14، 7 و 15 به ترتیب بیشترین تعداد معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند. اما نکته اصلی به سهم فایل های عرضه شده در بازار مسکن تهران مربوط می گردد که بیشتر آنها در مناطق شمال و شمال غرب قرار گرفته است.

واسطه های ملکی می گویند به دلیل قیمت پایین تر خانه در جنوب شهر نسبت به شمال، طول مدت زمان عرضه تا فروش واحدهای مسکونی در مناطق جنوبی پایتخت به مراتب کوتاه تر از مناطق شمالی است. طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 بالغ بر 490 هزار واحد مسکونی خالی در استان تهران وجود دارد که عمده آنها در مناطق شمال شهر است.

جهش قیمت در مناطق شمال و شمال غرب پایتخت، بازار فروش در این محدوده را تقریبا دچار رکود نموده است. نبود تقاضای موثر در بالای شهر باعث شده تا سرعت افزایش قیمت نیز در این محله ها کاهش یابد و رشد قیمت ها به مناطق جنوبی سرایت کند. در آبان ماه 1397 منطقه 9 با 111 درصد رشد قیمت بالاترین نرخ افزایش سالیانه تهران را به ثبت رساند؛ در حالی که افزایش متوسط شهر تهران 91 درصد بوده و منطقه 5 به عنوان پیشتاز رشد طی ماه های اخیر، صندلی خود را در آبان ماه از دست داد.

در مناطق 10، 13 و 14 نیز قیمت ها به ترتیب 95، 102 و 87 درصد افزایش نشان می دهند. هم اکنون قیمت هر متر مربع مسکن در مناطق 10، 13 و 14 به ترتیب 6.1، 8.7 و 6.9 میلیون تومان است. میانگین افزایش قیمت در منطقه 5 نیز در آبان ماه 1397 نسبت به ماه مشابه سال قبل 104 درصد بود که با توجه به رشد ماه های قبل از سرعت آن کاسته شده است.

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن می گوید 23 درصد مردم تهران در خانه های بالای 100 متر مربع و 77 متر در خانه های کوچکتر زندگی می نمایند. اما همچنان میانگین متراژ واحدها در پروانه های صادره، بالای 100 متر مربع است.

به گفته وی، تقاضا برای واحدهای کوچک و عرضه واحدهای عظیم، منجر به گرانی شدید و کمبود واحدهای کوچک از یک طرف و و حدود 500 هزار واحد خالی در استان تهران شده است.

وانشادنیا معتقد است که یکی از راهکارها تغییر الگوی ساخت متناسب با تقاضای مصرف نماینده واقعی است. همچنین بانک ها، شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و انجمن ها و تشکل های حرفه ای، شرایط ساخت واحدهای کوچک متراژ را تسهیل نمایند.

منبع:ایسنا

منبع: تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 806

به "بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید