از زنی به نام دورا تا بیوه های سیاه و سفید

به گزارش گفتمان برتر، این نمایش داستانی از رنج زنی افغان است که در گیرودار جنگ، عاشق پسرعموی خود می گردد و این عشق برای او یک تراژدی رقم می زند.

از زنی به نام دورا تا بیوه های سیاه و سفید

نمایش جنین جن زده

سبا حیدرخانی| تماشاخانه های تهران در هفته پیش رو به تعطیلات پنج روزه می روند و خود را برای آغاز دور جدید اجرا ها از هشتم خرداد آماده می نمایند. عمارت نوفل لوشاتو نیز که تا روز آدینه (سوم خرداد) شش اجرا را در دو سالن خود روی صحنه داشت، تعدادی از تئاتر های خود را در این روز به اجرای سرانجامی رساند.

نمایش جنین جن زده به نویسندگی و کارگردانی سلمان فرخنده که از 18اردیبهشت در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو اجرای خود را آغاز نموده بود روز آدینه به سرانجام رسید.

نمایش های مارگاک به کارگردانی داود زاهدی و بر اساس متنی از استریندبرگ، چیزی شبیه زندگی به کارگردانی امیر کلهری پور و بر اساس متنی از حسین پناهی و همچنین بیا جلوتر بر اساس متنی از حسین برفی نژاد و کارگردانی و تک بازی سجاد باقری هم در سالن شماره دوی این عمارت به اجرای آخر رسیدند تا صحنه را برای نمایش های جدید باز نمایند.

پیکر زن، میدان نبرد با طراحی و کارگردانی الهام یوسفی یکی از آثاری است که از روز چهارشنبه (هشتم خرداد) در سالن شماره دوی عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود. این اثر بر اساس نمایشنامه پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی اثر ویسنی یک آماده اجرا شده و سهیلا صالحی و آوا علوی دو بازیگر آن هستند.

نمایشنامه پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی داستان دو زن را در میان میدان جنگ روایت می نماید؛ نخست زنی به نام دورا که در طول جنگ توسط پنج سرباز مورد تجاوز قرار گرفته و اکنون باردار است و کیت، زنی دیگر که به عنوان یک روان شناس امریکایی به بیمارستانی در بوسنی آمده تا به دورا مشاوره بدهد. کیت هم پیش از این، وظیفه یافتن اجساد سربازان جنگ را به عهده داشته و با فضای جنگ پیوند خورده است. این نمایشنامه در فضایی بین رئال و سوررئال به تبادل نظر های این دو زن می پردازد.

سایر عوامل پیکر زن، میدان نبرد عبارتند از: مدیر پروژه: ثمین مهاجرانی، دستیار کارگردان: آرام خادم، ویدئو آرتیست: علی یار راستی، انتخاب موسیقی: امین مانیان، مشاور حرکت: ایده ابوطالبی، مشاور دکور: سارا اعظم پناه، طراح گرافیک: علیرضا عسکری فر، ساخت تیزر: علی یار راستی، حامد معصومی، ساخت دکور: استودیو اینکا، مدیر صحنه: سعید هنرمند، سعید مردانی و دوخت لباس: مرضیه نوروزی.

این نمایش از هشتم تا سی ام خرداد ماه با مدت زمان 65 دقیقه در سالن شماره دو عمارت نوفل لوشاتو اجرا می گردد.

دیگر نمایشی که از همین روز یعنی هشتم خرداد در سالن شماره دوی عمارت نوفل لوشاتو اجرایش را آغاز می نماید آپ آرت مان به نویسندگی سپیده قربانی و کارگردانی امیر شاه علی است؛ یک کمدی اجتماعی که در خلاصه داستان آن چنین آمده است: توی خونه خودشون خوش نشستن که یهو با اومدنش برخی ها دل شون هوایی می شه و برخی های دیگه هم فیل شون یاد هندستون می کنه و خلاصه کار دست خودشون می دن. راستی چرا همواره بدترین راه بهترین جواب رو می ده؟!

محمدرضا ایمانیان (مهمان از گروه گره)، ساناز زمانی، سهیل بابایی، مهناز مهدی زاده، فائقه شلالوند و امیر شاه علی (به ترتیب ورود به صحنه) بازیگران آپ آرت مان هستند که از روز هشتم خرداد ساعت 21.30 با مدت زمان 60 دقیقه در سالن شماره دوی عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود.

دیگر عوامل نمایش عبارتند از: مسعود مهرابی (دراماتورژ، مشاور و سرپرست گروه)، رضا داوودنژاد، سهی بانو ذوالقدر (صداپیشگان)، هاتف کلاته (مدیر فراوری)، محمد موسوی (طراح صحنه و نور)، سارا، ولی زاده (طراح گریم)، سارا مژده (طراح لباس)، منصور نصیری (طراح پوستر و بروشور)، آیدین صمیمی، بهزاد رحمان پور (دستیاران کارگردان)، مبینا صدری (منشی صحنه)، عرفان پور محمدی (تبلیغات مجازی)، محمدرضا ایمانیان (مشاور تبلیغات)، بنفشه امین، سهیل بابایی (اجرای گریم) و مهشاد قصاب ها (عکاس).

دقیقاً 9 سال و 3 ماه و 20 روز پیش کجا بودی؟ هم که چند روز پیش بلیت فروشی خود را آغاز کرد، دیگر نمایشی است که اجرای خود را از هشتم خرداد در سالن شماره دوی عمارت نوفل لوشاتو آغاز می نماید. نمایشی به نویسندگی، کارگردانی و بازی سیدفرشاد هاشمی که پیش از این هم اجرای موفقی را در همین تماشاخانه پشت سر گذاشته بود.

شما می دانید چطور با دیکتاتور رفتار کنید؟ این سؤالی است که در نمایش مطرح می گردد و شخصیت های نمایش را که همه با بازی فرشاد هاشمی روی صحنه جان می گیرند به موقعیت های متفاوت مکانی در 9 سال و 3 ماه و 20 روز پیش می برد؛ شخصیت هایی که قربانیان دیکتاتوری هستند که باید در نبردی نابرابر با آن مبارزه نمایند. با این همه شاید خواندن خلاصه داستان نمایش به شما برای انتخاب دیدنش یاری بیشتری کند: درون خودتون دنبال چیزی بگردین که آروم تون کنه و مطمئن باشین که پیداش می کنین.

نویسنده، بازیگر و کارگردان دقیقاً 9 سال و 3 ماه و 20 روز پیش کجا بودی؟ سید فرشاد هاشمی، طراح گرافیک: شبانه باقری و عکاس آن امید محمدنژاد هستند و ساخت تیزر را تیزرباطا به عهده داشته است. این نمایش از هشتم خرداد تا 18 تیر ساعت 18.30 با مدت زمان 60 دقیقه در سالن شماره دوی عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود و خرید بلیت آن در سه روز نخست تخفیف ویژه دارد.

در کنار این آثار، سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو هنوز با دو نمایش پیشین خود یعنی بیوه سفید، بیوه سیاه و شربت سینه به اجرا ادامه می دهد.

بیوه سفید، بیوه سیاه به کارگردانی حسن جودکی بر اساس متنی از مژگان خالقی و با بازی خود این نویسنده است که از روز 16 اردیبهشت اجرای خود را در سالن شماره یک نوفل لوشاتو آغاز نموده و تا 13 خرداد ساعت 22 و با مدت زمان 50 دقیقه روی صحنه خواهد ماند.

این نمایش داستانی از رنج زنی افغان است که در گیرودار جنگ، عاشق پسرعموی خود می گردد و این عشق برای او یک تراژدی رقم می زند.

شربت سینه هم که از 17 اردیبهشت اجرای خود را در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو آغاز نموده تا روز آدینه (10خرداد) ادامه دارد. نمایشی به نویسندگی و کارگردانی رسول کاهانی که در خلاصه داستان آن چنین آمده است: هرچی که همراهت داری و بده به نفر بعدی، بعد برو یه جا قایم شو.

نیلوفر امامی، سرور پیروانی، بهنام چاشی، ساقی حاجی پور، سعید حشمتی، جهان حشمت، سپیده سروری و لعیا عسلی نژاد (به ترتیب حروف الفبا) بازیگران شربت سینه هستند که ساعت 20.30 با مدت زمان 60 دقیقه اجرا می گردد.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: تهیه نماینده: رضا دوستی، باربد طولابی، مجری طرح: آموزشگاه هنر های اجرایی افرا

دستیار اول کارگردان: آرمان خوزستانی، مدیر صحنه: یاسر صادقی، منشی صحنه: پژمان فرمانی، طراح صحنه، لباس، نور: رسول کاهانی، طراح گرافیک: رسول کاهانی، رها عسگری، عکاس: سجاد پیروانی، رها عسگری و تبلیغات: تهران تماشا.

با اتمام این دو اثر و پس از سرانجام ماه مبارک رمضان نمایش های جدید دیگری در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود. ماجرای عجیب سگی در شب یکی از این آثار است بر اساس متنی از سایمون استیونز و کارگردانی افسانه کمالی که در خلاصه داستان آن چنین آمده است: من تمام اعداد اول تا 7057 را حفظ هستم.

این نمایش از 19 خرداد ساعت 21 اجرای خود را آغاز می نماید و پیش فروش بلیت از پنج خرداد در سایت تیوال آغاز می گردد و شای لین اسداللهی، رؤیا دعوتی، فرزام رنجبر، صبا سَروَر، علی پویا قاسمی، علی نجفی (به ترتیب حروف الفبا) در آن ایفای نقش نموده اند.

علی شمس مشاور کارگردان ماجرای عجیب سگی در شب است و سایر عوامل نمایش عبارتند از:

دستیار کارگردان: فاطمه جابری نیا، مهشید فقیری، مجری طرح: مؤسسه افرا، آهنگساز و طراح صدا: بابک کیوانی، طراح صحنه: امید اکبری، طراح لباس: دینا یوسف پور، طراح گریم: ثمین سالک، طراح حرکت: سروش کریمی نژاد، طراح گرافیک: محمد شمس، غزاله رمضانی، طراح و ساخت تیزر و موشن گرافیک: علی فتحی، طراح ماسک و بافت: ثمین سالک، محمد مسیبی، طراح نور: افسانه کمالی، اجرای گریم: محمد مسیبی، سوگل جوادی مجد، الهه رضاوندی، دستیار لباس: فاطمه جابری نیا، دستیار صحنه: مهشید فقیری، رومینا زاهدی، ساخت دکور: کیوان ضیاپور، ساخت اکساسوار: سیدمحسن رفعتی، ویدئو وال: شایان جمشیدیان، دوخت لباس: حسین پناهی، مشاور رسانه ای: ملیکا راد.

نمایش کرونوس به نویسندگی و کارگردانی علی صفری هم دیگر اثری است که پس از اخذ مجوز از مرکز هنر های نمایشی هم اکنون روز های سرانجامی تمرینات خود را پشت سر می گذارد و قرار است از نیمه دوم خرداد در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه برود.

این اثر به تهیه نمایندگی سعید صفرپور و سیدسالار موسوی روایت گمگشتگی در زمان و چالش های زندگی و بقا در هزاره سوم میلادی است.

خیالی به نام شهلا هم که در روز های سرانجامی خرداد اجرای خود را در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو آغاز می نماید، نمایشی به کارگردانی علیرضا مهران است که حضور بازیگرانی مانند امیر کربلایی زاده، مه لقا باقری و لیلا بلوکات در آن قطعی شده است.

این نمایشنامه نوشته علی اصغری و برگرفته از نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس است که از 29 خرداد تا 30 تیر ساعت 22:30 در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو اجرا می گردد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 1 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 170

به "از زنی به نام دورا تا بیوه های سیاه و سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زنی به نام دورا تا بیوه های سیاه و سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید