اشتباههات رایج در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

به گزارش گفتمان برتر، داشتن فضای کم و اندک در دکوراسیون محدودیت ایجاد می نماید و ممکن است باعث گردد نتوانید همه آنچه در ذهن دارید اجرا کنید. البته نباید فکر کنید در اتاق کوچک هیچ کاری نمی توان کرد و این فضا بدون استفاده باقی می ماند. گاهی بعضی اشتباهات در دکوراسیون باعث می گردد از پتانسیل موجود به شکل بهینه استفاده نگردد و حتی محدودیت فضا بیشتر هم به نظر برسد. با آگاهی از این اشتباهات می توانید دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود را به بهترین شکل اجرا کنید.

اشتباههات رایج در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

فضای کوچک، صمیمی و دنج تر است. این ویژگی در خصوص اتاق خواب کوچک بیشتر هم حس می گردد. از آنجایی که اتاق خواب، فضایی کاملاً شخصی است، گاهی این گونه تصور می گردد که دکوراسیون آن اهمیت چندانی ندارد، و در واقع همین که احساس آرامش و راحتی داشته باشیم، کافی است. ولی این تصور چندان صحیح نیست. بهتر است به دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود بیشتر توجه داشته باشید. درست است که اتاق خواب فضای خوابیدن، استراحت و انجام بعضی امور شخصی به شمار می رود، ولی اگر به روش صحیح چیده گردد، قطعا می توان از فضای آن به شکل مؤثرتری استفاده کرد. پس ارزشش را دارد که وقت و توجه بیشتری برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود صرف کنید. پیش از هر چیز باید اشتباهات رایج در این زمینه را بشناسید.

وسایل را به درستی انتخاب نمی کنید

انتخاب وسایل و سرویس خواب اشتباه یکی از رایج ترین اشتباه ها در طراحی اتاق خواب کوچک است. این چالش کمی هم دردسرساز به نظر می رسد و به راحتی حل نمی گردد. بر اساس خصوصیات فضا و نیازهای شخصی که از اتاق خواب استفاده می نماید، نوع سرویس خواب و وسایل متغیر است. اولین نکته این است: چیزی را انتخاب کنید که کاربرد بیشتری دارد و هر آنچه نمی خواهید را از اتاق خارج کنید. حتی می توانید آن دسته از اکسسوری ها و وسایل تزیینی را که غیر ضروری هستند هم حذف کنید. اگر تخت خواب یا وسیله ای که در ذهن دارید را برای ساخت به نجار سفارش دهید، کارتان راحت تر می گردد.

به عنوان یک قانون کلی بدانید باید وسایل، تخت خواب و میزها را به گونه ای در اتاق بچینید که رفت وآمد و حرکت در فضا به راحتی انجام گردد. حتی می توانید بعضی وسایل را در مرکز اتاق قرار دهید. این کار باعث می گردد فضای اندک و پرت مابین وسایل مختلف از بین برود.

از ورود نور طبیعی جلوگیری می کنید

اگر یک اتاق کوچک، کم نور و تاریک باشد، کوچک تر به نظر می رسد. برای حل این مسئله از هر نقطه که امکان دارد، نور خورشید را به درون فضا وارد کنید. از پرده های ضخیم استفاده نکنید و به دنبال پرده های نازک و سبک تر باشید. پرده های رومی، زبرا، کرکره، لوردراپه، پرده های حریر و تور انتخاب مناسبی برای ورود نور به اتاق خواب هستند.

از شلف استفاده نمی کنید

در اتاق های کوچک، سطح کف موجود کمتر است، پس می توانید از دیوارها هم بهترین استفاده را داشته باشید. شلف های دیواری و طبقات نظم دهنده راهکار مناسبی برای قرار دادن کتاب، لوازم دکوری و هر وسیله دیگری است که ترجیح می دهید در جلوی چشم باشد. این طبقه ها را در قسمتی از اتاق نصب کنید که خطر افتادن نداشته و ترجیحاً از تخت خواب دور باشد.

از آینه غافل می شوید

آینه این مزیت را دارد که نور را منعکس می نماید و می تواند از نظر بصری فضا را بزرگ تر جلوه دهد. نترسید و آینه قدی بزرگی را در اتاق خواب قرار دهید. حتی می توانید یکی از دیوارها را کاملاً آینه کاری یا در قسمت های مختلف از آینه های کوچک تر بهره ببرید. بعد از نصب آینه تأثیر چشمگیر آن حس می گردد.

از رنگ می ترسید

بعضی افراد تصور می نمایند رنگ های روشن به خوبی در اتاق های کوچک نمی نشینند. ولی کاملاً برعکس است! می توانید از رنگ های روشن تر برای برجسته کردن فضا و توجه بیشتر به آن بهره ببرید. بر اساس توصیه طراحان با تجربه انتخاب حداکثر سه رنگ کافی است. ترجیحاً به دنبال رنگ هایی باشید که از درجه رنگی مشابه هستند.

فرش های بسیار کوچک پهن می کنید

شاید غیرمنطقی به نظر برسد، ولی استفاده از فرش با ابعاد بزرگ در مرکز یک اتاق کوچک انتخاب بهتری است. اگر یک میز کوچک یا کاناپه هم در کنار آن قرار دهید، فضا زیباتر می گردد. حتماً فکر می کنید این وسایل برای اتاق کوچک اضافی خواهد بود، ولی این گونه نیست. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک مرتکب می شوند این است که عناصر صحیح را برای طراحی داخلی نمی شناسند.

استفاده از فرش بزرگ تر با مبلمان مناسب، توجه بیننده را به بخش معینی از فضا جلب می نماید. این نکته احساس کوچکی اتاق را از بین می برد. عناصر بزرگ تر یاری می نمایند واحدهای کوچک تری در اتاق برای خود تعریف کنید.

تخت خواب را در مکان نادرست قرار می دهید

از قلم نیاندازید که مهم ترین کارکرد اتاق خواب کوچک، استراحت است. بنابراین باید توجه اصلی را به تخت خواب اختصاص دهید و اولین کاری که انجام می دهید این باشد که بهترین مکان را برای آن معین کنید. همه جوانب را در نظر بگیرید: نور، گردش هوا، دما، فرش و میز کنار تخت در مشخص مکان درست تأثیرگذار هستند و هر کدام به نوبه خود اهمیت دارند. بر اساس اصل فنگ شویی، تخت خواب باید روبروی درب قرار بگیرد، سر تختی پهنی داشته و پنجره ای هم در بالای تخت وجود نداشته باشد.

سخن آخر

اشتباهاتی که در دکوراسیون اتاق خواب کوچک انجام می گردد، به فضای موجود آسیب می زند. سعی کنید تا حد ممکن از اشتباهاتی که گفته شد اجتناب کنید. با رعایت این نکات می توانید بهترین شکل از اتاق خواب استفاده و فضایی خلق کنید که برای افراد خانه خودمانی تر، آرام تر و خوشایندتر باشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 63

به "اشتباههات رایج در دکوراسیون اتاق خواب کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباههات رایج در دکوراسیون اتاق خواب کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید