ماه در آغوش دماوند؛ نمایی خیره کننده از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند

به گزارش گفتمان برتر، خورشید آرام آرام غروب می کند و مناطق پایین دست در تاریکی فرو رفته اند. دماوند سربلند اما بالاتر از هر کس و هر چیز در ایران نظاره گر آخرین پرتوهای خورشید است. هنرنمایی زمین و آسمان اما زمانی به اوج می رسد که قرص ماه کامل بر فراز قله دماوند طلوع می کند و جلوه ای کم نظیر را پدید می آورد.

ماه در آغوش دماوند؛ نمایی خیره کننده از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند

این تصویر تماشایی کاری است از مجید قهرودی، عکاس آسمان شب ایرانی، که در سال های اخیر کوهنوردی، عکاسی و آسمان شب را به هم پیوند داده است. تصاویر او جدا از زیبایی بصری داستان های پشت صحنه جذابی دارند که ارزش کار او را دوچندان می کند.

او برای ثبت تصاویری این چنین از هفته ها و حتی ماه ها قبل برنامه ریزی های خود را آغاز می کند. اولین مسئله، مکان یابی است. چرا که برای ثبت چنین تصاویری باید درست در زمان مناسب در مکان مناسب حضور داشت.

در واقع برای ثبت چنین تصاویری عکاس باید از قبل مکان و زمان دقیق عکاسی را معین کند. برای انتخاب مکان مناسب از یک سو باید به فاصله از سوژه زمینی توجه کرد. و از سوی دیگر باید در مکانی قرار گرفت که ماه و سوژه زمینی تقریبا در یک راستا قرار داشته باشند. تنها در این صورت است که عکاس می تواند با استفاده از لنز تله یا تلسکوپ، نمایی نزدیک از ماه و سوژه زمینی را تنها در یک فریم، و بدون هیچ مونتاژ یا دستکاری در کامپیوتر، ثبت کند.

مجید قهرودی با انتخاب دماوند به عنوان سوژه زمینی انجام چالش بزرگی را پذیرفت. او برای ثبت این تصاویر و رسیدن به نقطه معین شده برای عکاسی راهی جز سفر به کوهستان ندارد و حتی گاهی شب را روی قله های مرتفع سپری می کند. مجید قهرودی در سال های اخیر بخش قابل توجهی از وقت خود را در کوه های البرز گذرانده است؛ او صعودهای متعددی به قله هایی همچون دماوند، توچال و آزادکوه داشته و توانسته مجوعه ای کم نظیر را از تصاویر آسمان شب بر فراز تعدادی از کوه های رشته کوه البرز ثبت کند. او اکنون جدا از عکاسی آسمان شب کوهنوردی و ورزش را نیز به طور جدی ادامه می دهد تا با حفظ آمادگی بدنی بتواند کماکان به ثبت تصاویر کم نظیر، و حتی تا به این جا بی نظیر خود، ادامه دهد.

ماه ها برنامه ریزی و تلاش یا چند کلیک در کامپیوتر؟!

در روزگار کنونی و در عصر دیجیتال خلق چنین صحنه هایی به راحتی و با نشستن پشت کامپیوتر ممکن شده است. ترکیب کامپیوتری یک تصویر نمای نزدیک از ماه با تصویری که در زمان و مکانی دیگر از دماوند ثبت شده اصلا کار مسئله ای نیست. اما این کار دیگر از حوزه مستندنگاری، که یکی از جنبه های مهم عکاسی است، خارج است و به همین سبب ارزش چندانی در جامعه عکاسان حرفه ای ندارد.

سمت دیگر این طیف ثبت تصاویر به صورت تک فریم و مستند است. کاری که به هیچ عنوان به آسانی نشستن پشت کامپیوتر و بهره بردن از قابلیت های نرم افزار فتوشاپ نیست. کاری که تنها با برنامه ریزی دقیق، دانش و مهارت لازم، سفر به مناطق خاص و دوردست و حتی در مواردی آمادگی جسمانی بسیار بالا ممکن می شود.

عکس کاور: نمایی از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند. عکس از مجید قهرودی.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 586

به "ماه در آغوش دماوند؛ نمایی خیره کننده از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند" امتیاز دهید

1 کاربر به "ماه در آغوش دماوند؛ نمایی خیره کننده از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه در آغوش دماوند؛ نمایی خیره کننده از طلوع ماه کامل بر فراز قله دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید