قدیمی ترین صندوق امانات ایران

به گزارش گفتمان برتر، روستای سریزد با آثار شاخص تاریخی و کاروانسراها و بناهایی که قدمتی بیش از هزار سال دارند، دیدنی هست. یکی از شاخص ترین آثار این روستای کوچک قلعه ای بوده که تاریخ ساخت آن به عصر ساسانی بر می گردد. اسناد تاریخی نشان می دهند کاربری این قلعه نه نظامی و نه مسکونی بلکه به عنوان یک صندوق امانات بود. قلعه سریزد 468 حجره دارد که هر کدام از این حجره ها متعلق به یکی از خانواده های روستا بوده تا بتوانند گندم و غلات خود را در آن انبار کنند. در عین حال بخشی از این قلعه به نگهداری اشیا با ارزش تر مثل سکه های طلا و نقره اختصاص داشته است.

قدیمی ترین صندوق امانات ایران

برای حفاظت از اموالی که در قلعه نگهداری می شد، معماری ویژه ای برای این بنا در نظر گرفته شده است. خندق عمیقی در اطراف قلعه سریزد قرار گرفته است که در مواقع احساس خطر پر از آب می شد و روی آب خندق با کاه پوشانده می شد تا متجاوزین را در دام بیاندازد. علاوه بر این، این قلعه همانطور که در تصاویر هوایی آن پیداست، دو دژ مستحکم داشته تا فتح قلعه توسط غریبه ها را سخت تر کند.

قدیمی ترین صندوق امانات ایران در سه طبقه و با خست ساخته شده و هنوز هم می توان گفت یکی از قلعه های تاریخی زیبای ایران است که علیرغم قدمت 1400 ساله اش همچنان ظرافت هایی در معماری دارد که بازدید کنندگان را شگفت زده می کند. در روستای سریزد علاوه بر این قلعه یک کاروانسرای قدیمی هم وجود دارد که با تغییر کاربری تبدیل به اقامتگاه و مرکز پذیرایی شده است. سریزد هر چند روستای چندان بزرگی نیست، اما آثار تاریخی بسیاری در خود دارد که می توان یک روز کامل را برای بازدید از آن ها اختصاص داد. این اثر در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 216

به "قدیمی ترین صندوق امانات ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین صندوق امانات ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید