شهر آینه ای عربستان سعودی؛ جلوه ای از آینده یا رویایی تحقق نیافتنی؟

به گزارش گفتمان برتر، در اینترنت گاهی اوقات، طرح ها و ایده های مفهومی عجیبی در مورد سازه های آینده به چشم می خورد که بیشتر آن ها از طریق دانشجویان معماری به اشتراک گذاشته شده اند. این تصاویر نیمه کاره به ندرت از طریق سرمایه گذاران جهان مورد استقبال قرار می گیرند و کمتر کسی پیدا می شود که برای تبدیل کردن آن ها به واقعیت، بخواهد هزینه های گزافی پرداخت کند. اما موردی که در رابطه آن صحبت می کنیم، حاصل رویاپردازی ولیعهد عربستان سعودی است که ظاهرا قرار است یک دیوار آینه ای بزرگ در قلب بیابان باشد.

شهر آینه ای عربستان سعودی؛ جلوه ای از آینده یا رویایی تحقق نیافتنی؟

پشت پرده ماجرای هک تلفن همراه جف بزوس از طریق ولیعهد عربستان سعودی

اگر اخبار پروژه نئوم را دنبال نکرده اید، باید بدانید که کشور ثروتمند عربستان سعودی قصد دارد تصورات و چشم انداز بزرگ ولیعهد محمد بن سلمان، که در واقع پادشاه این کشور است را برای ساخت یک شهر آینه ای خطی با آسمان خراش هایی به طول چندین کیلومتر را به واقعیت تبدیل کند.

پادشاه عربستان برای رسیدن به هدف جاه طلبانه خود قصد دارد شهری بزرگ در بیابان به نام نئوم ایجاد کند که تقریباً تمام فناوری های آینده نگرانه ای را که می توانید به آن فکر کنید، از احداث مزارع عمودی گرفته تا باروری ابرها را در خود جای دهد. ظاهراً در این شهر از سیستم های حمل و نقل زیرزمینی با سرعت بالا استفاده می شود که زمان سفر ها حدبیشتر 20 دقیقه طول خواهد کشید. این موضوع در حقیقت به ماهیت خطی بودن این شهر اشاره می کند که نیاز به استفاده از ماشین های شخصی و مسائلی نظیر ترافیک را از بین خواهد برد.

بد نیست بدانید که این پروژه به شدت مورد انتقاد رسانه های سراسر دنیا قرار گرفته و بیشتر آن ها در گزارش هایشان به مسائل به حقیقت تبدیل شدن این جاه طلبی، از پرداخت هزینه های گزاف گرفته تا رفتار ظالمانه با قبایل محلی (که به اجبار برای پروژه جابجا شدند) پرداخته اند. اما محمد بن سلمان بدون توجه به این نقدها، به خاتمه رساندن این پروژه را امری مهم تلقی کرده و با این تفاسیر، کار این پروژه ادامه پیدا خواهد کرد.

به تازگی آخرین تغییرات این پروژه در شبکه های اجتماعی فاش شده است: یک شهر عمودی با ارتفاع حدود 500 متر، طول 170 کیلومتر و بنا به دلایلی پوشیده از آینه ها. اگرچه طبق تصاویر منتشر شده به نظر می رسد که سازه یک دیوار است، اما در واقع از دو ساختمان موازی بزرگ تشکیل شده که از طریق مسیرهای پیاده روی به هم متصل شده و به محله هایی تقسیم خواهند شد که قرار است تمام امکانات زندگی شهری را تنها با پیمودن پنج دقیقه پیاده روی به افراد ارائه دهد.

وال استریت ژورنال بر اساس اسناد داخلی جزئیات بیشتری در مورد این پروژه به ما می دهد، اما باور کردن این جزئیات بسیار کار سختی است: سبزیجات و محصولات کشاورزی از مزارع محلی به طور اتوماتیک برداشت و بسته بندی خواهند شد، یک قطار سریع السیر از زیر ساختمان های آینه ای تردد خواهد داشت. در منطقه ساحلی، اسکله ای برای قایق های سرگرمیی در نظر گرفته شده و علاوه بر سرگرمی های عادی یک استادیوم ورزشی در ارتفاع 304 متر بالاتر از سطح زمین احداث خواهد شد.

ظاهراً عربستان حدود 500 میلیارد دلار برای این پروژه بودجه در نظر گرفته و به نظر می رسد که برای انجام آن مصمم است. طبق گزارش وال استریت ژورنال اگر این پروژه با موفقیت ساخته شود، به بلندترین سازه در کره زمین تبدیل خواهد شد. باید دید در روزهای آینده چه اخبار دیگری در مورد این آسمان خراش افقی منتشر خواهد شد.

منبع: TheVerge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2026

به "شهر آینه ای عربستان سعودی؛ جلوه ای از آینده یا رویایی تحقق نیافتنی؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "شهر آینه ای عربستان سعودی؛ جلوه ای از آینده یا رویایی تحقق نیافتنی؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر آینه ای عربستان سعودی؛ جلوه ای از آینده یا رویایی تحقق نیافتنی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید