زندگی غریبانه 3 خانوار معلول در بلوار غریب کرمان

به گزارش گفتمان برتر، سه خانوار دارای معلولیت سال ها است در منطقه ای خارج از محدوده شهری کرمان بدون داشتن هیچ امکاناتی از جمله آب، برق و گاز زندگی می کنند و برای تردد در شهر و تهیه مایحتاج زندگی شان با مسائل بسیاری دست به گریبانند.

زندگی غریبانه 3 خانوار معلول در بلوار غریب کرمان

به گزارش ایلنا، حدود ده سال پیش به دستور استاندار وقت، زمینی در اختیار این خانواده ها قرار گرفت و به آن ها وعده داده شد که در مدت زمان کوتاهی خانه ای با امکانات آب، برق و گاز برایشان ساخته خواهد شد. نام این پروژه را نیز طرح فدک گذاشتند. اما گذشت زمان خلاف وعده های داده شده را ثابت کرد. خانه ها ساخته شد، اما بدون دسترسی ساکنان آن به آب، برق و گاز؛ طرحی که اجرای آن از همان ابتدا اشتباه بود.

از 10 واحد ساخته شده این پروژه، 6 واحد برای خانواده معلولان در نظر گرفته شد که سه خانوار از زندگی در آن خانه ها منصرف شدند. اما سه خانواده دیگر به ناچار و به دلیل عدم توان مالی برای پرداخت اجاره، در آنجا ساکن شدند.

افسانه اسدآبادی به همراه همسر و دخترش، منصوره شجاع الدینی خانواده دوم و خانواده آخر با دخترانشان رضوان و رعنا ساکن خانه های فدک در جایی در انتهای بلوار شهدای غریب، دور از شهر و مردم و بدون داشتن هرگونه امکانات شهری، آموزشی و درمانی، شدند.

آب شرب این خانوار از تانکر و وسیله پخت و پز شان کپسول گاز است. برای خرید روزانه نیز مجبورند مسافت طولانی را تا شهر طی کنند. مسیری که حتی تاکسی و یا اتوبوس شهری ندارد.

به گفته مسئولان شهری استان این منطقه خارج از محدوده شهری است و نمی توان برایش کاری کرد. حدود پنج سال قبل در نشستی قرار به انتقال این خانواده ها به جایی دیگر شد، اما تا به امروز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته است و هنوز این افراد دارای معلولیت در شرایط بلاتکلیفی و دشواری به سر می برند آن هم با حقوق حداقل بهزیستی و یارانه که تا به امروز فریادشان به جایی نرسیده است.

منصوره، برای گذران زندگی گاهی خیاطی و گاهی کار های دستی انجام می دهد. شوهرش احسان که معلولیت کمتری نسبت به دیگران دارد بار دیگران را هم به دوش می کشد و خرید های روزانه از تهیه کپسول گاز و آب شرب تا خرید لوازم خانه را انجام می دهد.

بهزیستی دخالتی در ساخت و ساز ها ندارد

مدیرکل بهزیستی استان کرمان در این باره گفت: ساخت این خانه ها به بنیاد مسکن مربوط می شود. در پروژه های ساخت مسکن برای معلولان و دیگر افراد تحت پوشش این اداره از افراد تحت پوشش فقط حمایت مالی می کند و هیچ گونه نقشی در جانمایی، واگذاری، ساخت و انعقاد قرارداد ها برای ساخت زمین ندارد و تنها برای صدور پروانه ساخت رایگان افراد تحت پوشش دخالت می کند.

فرد واگذار کننده زمین پاسخگو باشد

عباس صادق زاده ادامه داد: معمولا پیمانکار این گونه پروژه ها برای ساختن مسکن با بنیاد مسکن و یا مسکن و شهرسازی قرارداد منعقد می کند. در حین اجرای پروژه اداره بهزیستی کمک های مالی را برعهده دارد. بار ها برای حل مسائل این سه خانواده با مسئولان مربوط صحبت کردیم، اما همه می گویند هر کسی این زمین ها را واگذار کرده پاسخگو باشد.

معلولان نباید تاوان اشتباهات مسئولان را بدهند

او عنوان کرد: چطور می شود کسی 10 الی 15 سال پیش زمین واگذار کرده باشد، اما نداند خارج از محدوده شهری بوده که حالا یادشان آمده خارج از محدوده است. این اتفاقات بی تدبیرانه باعث شده عده ای بیگناه و دارای معلولیت تاوان این اشتباهات را پس بدهند. اما با همه این ها همه تلاش مان را برای این خانواده ها به کار می بندیم تا مشکل شان را هرچه زودتر رفع کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: اداره بنیاد مسکن استان در گذشته زمینی را خارج از محدوده در اختیار یک شرکت تعاونی و پروژه فدک قرار داد که برای دریافت امتیاز آب، برق و گاز و انتقال به این منطقه خارج از محدوده به مشکل برخورد. اگر چه این اداره هیچ مسئولیتی در قبال این افراد ندارد، اما ماهیانه 700-800 هزار تومان کمک خرجی برایشان تهیه و به حساب شان واریز می کند.

صادق زاده شرح داد: برای حل مشکل این سه خانواده دارای معلولیت بار ها با ادارات برق، گاز و آب مکاتبه کرده ایم، اما به جایی نرسیدیم. آن ها می گویند اگر برایشان امکانات شهری فراهم کنیم در واقع به زمین های منطقه مشروعیت بخشیده ایم و ارزش این زمین های خارج از محدوده شهری، به بهانه اینکه به بنیاد مسکن واگذار شده ارزش پولی پیدا می کند.

تنها راهکار جابه جایی این سه خانواده است

او گفت: تنها راهکاری که در جلسات متعدد با مسئولان شهری به آن رسیدیم انتقال این خانواده ها به جای دیگر است. برای دو خانواده به صورت آپارتمان دوطبقه و برای یک نفر دیگرشان که از مشکل بیشتری برخوردار است مسکن به صورت ویلایی در منطقه سیدی نزدیک به محل زندگی فعلی شان که در محدوده شهری است با همکاری بنیاد مسکن داده شود تا هم آن ها از این مسائل خلاصی یابند و هم مسکن های خارج از محدوده توسط بنیاد مسکن تخریب شود.

اما از سوی دیگر مدیرکل اداره کل بنیاد مسکن استان کرمان مدعی شد که این اداره هیچ دخالتی در ساخت این خانه ها برای این سه خانوار نداشته و افزود: بنیاد مسکن هیچ پروژه ساخت مسکنی نه تنها در محدوده شهرستان کرمان بلکه در هیچ کجای استان برعهده ندارد.

فرماندار کرمان به رغم پیگیری ها در این باره پاسخگو نشد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1392

به "زندگی غریبانه 3 خانوار معلول در بلوار غریب کرمان" امتیاز دهید

1 کاربر به "زندگی غریبانه 3 خانوار معلول در بلوار غریب کرمان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی غریبانه 3 خانوار معلول در بلوار غریب کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید