تمیز کردن مبل های چرم با آسان ترین و بهترین روش

به گزارش گفتمان برتر، جایگاه ها، کاناپه ها و مبل های چرم کالاهایی نیستند که قرار باشد به این زودی ها آن ها را دور بیندازید، بنابراین تمیز کردن آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله به آسان ترین و بهترین روش برای تمیز کردن مبل های چرم می پردازیم. با ما همراه باشید.

تمیز کردن مبل های چرم با آسان ترین و بهترین روش

مبل ها و کاناپه هایی که از چرم طبیعی تهیه شده باشند ظاهر بسیار لوکسی دارند و البته بسیار گران قیمت نیز هستند. این مبل ها معمولاً اگر به خوبی مراقبت و نگهداری شوند سال های سال سالم و تمیز باقی می مانند و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند. البته اینکه این مبل های چرم دچار فرسودگی شوند طبیعی است، اما چرم نیز به اصطلاح مانند قالی کرمان است که هر چه پا بخورد و استفاده گردد، از ارزش بیشتری برخوردار می گردد.

تیموثی اولسون، طراح مبلمان درباره چرم می گوید:

چرم طبیعی باکیفیتی که رنگ نخورده باشد، یک ماده قابل تنفس است که در طول زمان تغییر می نماید. بهترین کار این است که فک کنید چرم مانند پوست شماست. چرم هم مانند پوست انسان به مراقبت های ویژه احتیاج دارد.

اما مراقبت از چرم شامل چه مواردی می گردد؟ مهم ترین بخش در مراقبت از چرم موضوع شستشو و نظافت آن است. در ادامه بهترین روش برای تمیز کردن مبل های چرم را به شما می گوییم.

بهترین روش برای تمیز کردن مبل های چرم

مواد مورد احتیاج:

  • پولیش و براق نماینده چرم
  • آب
  • واکس مخصوص لوازم چرم (اختیاری)
  • پارچه نرم
  • الکل
  • کف شوی نخی

پیش از هر چیز به این نکته اشاره کنیم که آسان ترین و البته کاربردی ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که هرازگاهی با یک پارچه خشک لوازم چرمی خود را گردگیری کنید. هر چند مدت یک بار نیز می توانید از واکس های نرم نماینده لوازم چرمی بهره ببرید.

1- در ابتدا از آب و صابون مایع بهره ببرید

در ابتدا برای از بین بردن لکه های ضعیف تر، پارچه ای را در آب گرمی که در آن صابون مایع ریخته شده است فروببرید و آن را آغشته کنید و با آن لکه های ضعیف را از سطح پاک کنید. این صابون مایع که برای مبل های چرمی مورد استفاده قرار می گیرد یک نوع خاص از صابون مایع است. در صورتی که صابون مایع در دسترس ندارید می توانید از پارچه ای آغشته به الکل برای این کار بهره ببرید. دقت کنید که پارچه را تنها بر روی لکه ها بکشید.

2- سپس به سرعت مبل چرمی را خشک کنید

بعد از انجام مرحله بعد با یکپارچه خشک و تمیز مبل چرمی را خشک کنید تا اثر سفیدک بر روی آن باقی نماند.

3- واکس مخصوص چرم را بهره ببرید

پارچه دیگری برداشته، و مبل را با واکس مخصوص چرم مرطوب کنید. دقت کنید که مبل را کاملاً به آن آغشته کنید تا کاملاً برق بزند.

چطور از فرسودگی مبل های چرم و لک افتادن آن جلوگیری کنیم؟

  1. کیفیت مبل چرمی را آنالیز کنید. در بعضی مبل های چرمی که رنگ شده اند، رنگ به بافت چرمی نفوذ نموده و باعث افت کیفیت چرم می گردد. تا جای ممکن سعی کنید از واکس به جای رنگ بهره ببرید.
  2. محل قرارگیری مبل چرمی را در نظر بگیرید. در بسیاری از موارد مشاهده می گردد که مبل در مکان اشتباهی قرار می گیرد و همین موضوع باعث فرسودگی چند برابری مبل چرم می گردد. برای مثال مبل های چرم در برابر سرما و گرمای بیش از حد و مداوم حساس هستند. یکی از بزرگترین اشتباهی که در خصوص مبل های چرمی صورت می گیرد این است که این مبل ها را در کنار شوفاژ، شومینه، یا در برابر باد مستقیم کولر قرار می دهند. این کار باعث خشک شدن بافت چرم شده و باعث فرسودگی بسیار آن می گردد. نور مستقیم آفتاب نیز عملکرد مشابهی دارد. بنابراین مراقب باشید که جای مناسبی برای مبل چرم در نظر بگیرید.
  3. مراقب حیوانات خانگی باشید. در بعضی موارد دیده می گردد که به دلیل جذابیت جنس چرم برای گربه یا سگ، حیوانات خانگی از آن به عنوان محلی برای خاراندن چنگال های خود استفاده می نمایند یا بر روی آن خراشیدگی هایی به وجود می آورند. این مسئله یکی از رایج ترین عوامل خرابی و فرسودگی مبل های چرمی است.
  4. هر چند وقت یک بار بافت چرمی مبل را مرطوب کنید. در قسمت هایی که دچار آسیب شده اند، از واکس های ترمیم نماینده بهره ببرید. واکس های مخصوصی وجود دارند که می توانید با استفاده از یکپارچه، قسمت های آسیب دیده مبل را به آن آغشته کنید تا از قسمت های آسیب دیده مراقبت نمایند. قبل از آغشته کردن این واکس چرمی ابتدا بر روی قسمتی امتحان کنید و در صورتی که رنگ چرم را تیره نمی نماید از آن بهره ببرید.

در انتها توصیه می کنیم در صورتی که بر روی مبل های شما تاخوردگی و چروک های عمیق وجود دارد، به متخصص تعمیر مبل های چرم مراجعه کنید و مبل چرم ارزشمند را به دست افراد مبتدی نسپارید.

به این مقاله از خبرنگارن امتیاز دهید.

منبع: هومینگ
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 955

به "تمیز کردن مبل های چرم با آسان ترین و بهترین روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن مبل های چرم با آسان ترین و بهترین روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید