افزایش همکاری های ایران و قفقاز شمالی در حوزه فرهنگ و گردشگری

به گزارش گفتمان برتر، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ظرفیت های لازم برای افزایش همکاری ها در حوزه گردشگری، مرمت آثار تاریخی و صنایع دستی بین ایران و قفقاز شمالی وجود دارد.

افزایش همکاری های ایران و قفقاز شمالی در حوزه فرهنگ و گردشگری

به گزارش گفتمان برتر، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز یکشنبه 26 خرداد 98 در دیدار با سرگی چباتاریف وزیر امور قفقاز شمالی در کابینه روسیه و هیئت همراه، گفت: ما تجربیات خوبی در حوزه مرمت و باستان شناسی داریم و آمادگی داریم این تجربیات را به اشتراک بگذاریم.

او ادامه داد: برگزاری موزه های مشترک نیز از دیگر مواردی است که ایران و قفقاز شمالی می توانند در دستور کار قرار دهند، همچنین ایران دارای آثار و محصولات متنوع صنایع دستی در 295 رشته است این آثار در همه جای جهان علاقه مندان بسیاری دارد، تبادل تجربیات در این بخش نیز از دیگر می تواند مدنظر قرار گیرد.

مونسان با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های گردشگری تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشورمان، افزود: ایران دارای ظرفیت های متنوع و محصولات گردشگری بسیار زیادی است که می تواند نظر گردشگران را جلب کند، اکوتوریسم نیز چند سالی است در ایران مورد تمرکز و توجه قرار گرفته چراکه در کشور ما جاذبه های طبیعی متنوع و مورد علاقه طبیعت گردان وجود دارد.

مونسان همچنین به وجود اقامتگاه های بوم گردی و همچنین زیرساخت های گردشگری در کشور اشاره نمود و اضافه نمود: با توجه به حسن همجواری ایران و قفقاز شمالی، افزایش همکاری ها در حوزه گردشگری فرهنگی و طبیعت گردی می تواند در دستور کار قرار گیرد.

همچنین در این دیدار سرگی چباتاریف وزیر امور قفقاز شمالی در کابینه روسیه گفت: فدراسیون روسیه آماده افزایش همکاری ها با ایران در همه بخش هاست، ایران دارای آثار و بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری متعددی است که می تواند بر هر گردشگری جذاب باشد.

او ادامه داد: قرابت و نزدیکی تاریخی و فرهنگی ایران و قفقاز شمالی، زمینه لازم را برای برگزاری نمایشگاه های مشترک فراهم می آورد، ایران همه جاذبه ها و امکانات گردشگری را دارد و باید با استفاده از پوشش رسانه ای و معرفی این ظرفیت ها، ذهنیت منفی در خصوص ایران را از بین برد.

وزیر امور قفقاز شمالی در کابینه روسیه اظهار کرد: تعداد گردشگران قفقاز شمالی در سال 2018، یک ونیم میلیون نفر بوده است و ما کوشش می کنیم این تعداد را به 3 برابر افزایش دهیم.

چباتاریف اضافه نمود: ایجاد جهت حمل و نقل و تسهیل رفت و آمد برای گردشگران ایران و قفقاز شمالی یکی از مهمترین موضوعات برای افزایش تبادل گردشگر است، در این زمینه راه اندازی گردشگری دریایی در دریای خزر و تعریف تورهای ویژه به مقصد ایران و قفقاز شمالی می تواند در اولویت قرار گیرد.

او یادآور شد: خوشبختانه قفقاز شمالی ارتباط مثبت و سازنده ای با ایران دارد که همین امر می تواند باعث افزایش همکاری های گردشگری دو کشور گردد.

در ادامه این دیدار دو طرف در خصوص پیشنهادهای افزایش همکاری ها در زمینه گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی، برگزاری تورهای آشناسازی، برگزاری نمایشگاه های مشترک و هفته های فرهنگی و راه اندازی گردشگری دریایی بحث و گفتگو کردند.

در این نشست مقرر شد، کارگروهی برای پیگیری نتایج این جلسه و تدوین راهکارهای اجرایی موارد مورد توافق دو طرف تشکیل گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 156

به "افزایش همکاری های ایران و قفقاز شمالی در حوزه فرهنگ و گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش همکاری های ایران و قفقاز شمالی در حوزه فرهنگ و گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید