چین خواهان تحقیقات درباره جرائم جنگی استرالیا در افغانستان شد

به گزارش گفتمان برتر، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (آدینه) جرائم جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان را محکوم کرد و خواهان تحقیقات و محاکمه عاملان شد.

چین خواهان تحقیقات درباره جرائم جنگی استرالیا در افغانستان شد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ژائو لیجیان با اشاره به انتشار گزارش هایی درباره جرائم جنگی نظامیان استرالیایی، گفت که از شنیدن جزئیات افشا شده در این گزارش گزارش تحقیقی شوکه شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن محکوم کردن این اقدامات نظامیان استرالیایی گفت: ما خواهان تحقیقات دقیق و محاکمه عاملان هستیم.

ژائو لیجیان با انتقاد از بعضی کشورهای غربی که مدعی دفاع از مدافع حقوق بشر هستند، تاکید نمود واقعیت های فاش شده توسط این گزارش، ریاکاری به اصطلاح آزادی های حقوق بشری این کشورهای غربی را آشکار می نماید.

وی از این کشورها خواست تا استفاده از بهانه حقوق بشر برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر را متوقف نمایند.

این گزارش که اخیرا توسط روزنامه ایج و سیدنی مورنینگ هرالد مشاهده شده است، توسط مشاور دفاعی، خانم سامانتا کرومپووتس تهیه شده و حاوی خلاصه مصاحبه های طولانی و بی پرده با نیروهای ویژه استرالیا و افشاگران است.

در گزارش کرومپووتس ادعاهای چندین عضو نیروهای ویژه استرالیا به ثبت رسیده است. آن ها گفته اند که جنایات جنگی در میان دسته هایی از نظامیان عادی سازی می شد و کسانی که علیه بدرفتاری آن ها می ایستادند، به حاشیه رانده می شدند.

جرائمی که در این مصاحبه ها از آن افشاگری شده است، شامل ادعاهای عطش خون ریزی و رقابت بر سر کشتن و رفتار غیرانسانی و غیرضروری با زندانیان می گردد. بعضی از نیروهای ویژه استرالیا در مصاحبه های خود گفته اند که تعدادی از نظامیان این جنایت را می ستودند و در سرپوش گذاشتن بر قتل های غیرقانونی و سایر جنایات نقش داشتند.

در این گزارش آمده است که این رفتار نظامیان استرالیایی در افغانستان با کشتار می لای [قتل عام غیرنظامیان غیرمسلح در طول جنگ ویتنام] و رفتار نظامیان آمریکایی در زندان ابوغریب قابل مقایسه است.

در گزارش دکتر کرومپووتس ـ که حاضر به اظهارنظر در خصوص این ماجرا به ایج نشد ـ آمده که نیروهای ویژه استرالیا در جریان عملیات های شان در روستاهای افغانستان مردان و پسران را به مهمان خانه ها می بردند و از آن ها بازپرسی می کردند. دست وپای آن ها را می بستند و شکنجه می کردند.

وقتی نظامیان استرالیایی از روستاها خارج می شدند، مردم جنازه های مردان و پسران را درحالی که به سرشان شلیک شده بود، در مواردی چشم بند داشتند و گلوی شان بریده شده بود پیدا می کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1266

به "چین خواهان تحقیقات درباره جرائم جنگی استرالیا در افغانستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواهان تحقیقات درباره جرائم جنگی استرالیا در افغانستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید