نقد شخصیت های سیاسی تابو نیست؛ می توان با یقه سفیدها شوخی کرد

به گزارش گفتمان برتر، تهران (پانا) - شهرام مسلخی معتقد است در جامعه طنز گوش شنوای بیشتری دارد و از این جهت نقد را با طنز بهتر می توان خاطرنشان کرد حتی اگر ژانر فیلم سیاسی باشد با طنز به راحتی می توان با یقه سفیدها شوخی کرد و آنها را مورد نقد قرار داد.

نقد شخصیت های سیاسی تابو نیست؛ می توان با یقه سفیدها شوخی کرد

شهرام مسلخی، تهیه کننده و کارگردان یقه سفیدها در گفت وگو با پانا با اشاره به موضوع این فیلم گفت: یقه سفیدها فیلم ترکیبی اجتماعی، کمدی و فانتزی است و در کلیت ماجرای پسری است که عاشق سینماست و می خواهد هرطور شده وارد سینما گردد و بعد از سالها پدرش را پیدا می کند که از مسئولین مهم است و تصمیم می گیرد از طریق او وارد سینما گردد.

دائما تست کرونا می گرفتیم

مسلخی درباره سختی های کار با توجه به شیوع کرونا اظهارکرد: ما تازه در آبان ماه کار را به اتمام رساندیم و شرایط سختی بود. همه شرایطمان به دلیل کرونا قابل پیشبینی نبود که بتوانیم همه کارهایمان را طبق برنامه پیش ببریم و این مدام تنش و استرس ایجاد می کرد. البته خوشبختانه چون برنامه ریزی خوب و درستی داشتیم، از قبل تلاش شد که با رعایت پروتکل ها کارها خوب پیش برود. همیشه یک پزشک خوب همراه ما بود و بسیار کمک کردند که به مشکل نخوریم و ما جزو گروه هایی بودیم که طبق برنامه ریزی که داشتیم کار را سر وقت تمام کردیم و دائم از پیش تولید تا زمان تولید از همه همکاران تست کرونا می گرفتیم و چند نفری هم که مبتلا شده بودند از همان ابتدا از گروه جدا شدند و باعث شد کار تعطیل نگردد و خوشبختانه طبق برنامه، فیلم را جمع کردیم.

همیشه پس از جشنواره فیلم هایم را اصلاح می کنم

مسلخی درباره تأثیر جشنواره بر بازخورد فیلم ها گفت: چون جشنواره با حضور همه فیلم سازهاست ویژگی بزرگی که از نظر من دارد این است که عموماً کسانیکه فیلم های جشنواره را می بینند کمی تخصصی تر از مخاطب عام هستند و این در بهتر شدن کار بسیار مؤثر است. وقتی در کنار اصحاب رسانه فیلم دیده می گردد، در نتیجه در کنار این عزیزان نقدهایی اتفاق می افتد که بسیار مهم است. درواقع آن واکنش هایی که از سمت فیلم مطرح می گردد برای من مهم است زیرا همیشه قبل از اکران عمومی فیلم باتوجه به نظراتی که مخاطب در جشنواره می دهد حتماً بعد از جشنواره یک اصلاحیه مجددی روی فیلم انجام می دهم و فیلم را کامل تر برای اکران عمومی می فرستم و این ویژگی جشنواره برای من فلیم ساز مهم است و از جشنواره برای بهتر شدن فیلمم استفاده کردم. اما بطور کلی وقتی که جزو سی یا چهل فیلم جشنواره قرار گرفته گردد، ناخودآگاه روی فروش هم اثر دارد.

چهره ها برای گیشه مهم هستند

کارگردان و تهیه کننده فیلم یقه سفیدها درباره اهمیت حضور بازیگران چهره در اینگونه فیلم ها گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم، بخشی از اکران فیلم و فروش فیلم و همراه شدن مخاطب با فیلم به چهره بودن او بر می گردد اما برای من در کنار چهره بودن، توانمندی بازیگر بسیار مهم بود. اینکه چقدر می تواند خود را به نقشی که به او سپرده ایم نزدیک کند و خوشبختانه کل بازیگرهای فیلم به جرات می گویم بهترین بازی شان بوده و اتفاق خوبی برای این فیلم افتاده که برای من جای خوشحالی دارد.

می توان با یقه سفیدها شوخی کرد

شهرام مسلخی در بخش دیگری از سخنان خود به چرایی طنز فیلم های سیاسی اشاره کرد و افزود: همیشه در جامعه ما وقتی حرفی با لحن شوخی و خنده و طنز گفته گردد حتی اگر نقد هم باشد، مخاطب ما بهتر و بیشتر می پذیرد تا اینکه بخواهد با پرخاش حرف بزند. در این فیلم ما همانقدر که نقد اصحاب سینما را داریم به همان اندازه هم نقد راجع به جامعه سیاسی مان وجود دارد. البته به نظر من در شرایط فعلی جامعه نقد شخصیت های سیاسی چندان تابو نیست و در مورد فیلم یقه سفیدها همانطور که از اسمش پیداست می توان با یقه سفیدها شوخی کرد و نه فقط در فیلم من حتی در جامعه هم مردم براحتی نقد می کنند و حرف می زنند.

برایم مهم بود وارد کمدی لوده نشوم

مسلخی درباره احتمال درخشش یقه سفیدها در جشنواره فجر گفت: فیلم های قبلی من کاملاً ژانر اجتماعی و جدی بود. اما اولین بار است که کمدی و فانتزی در فیلمم دیده می گردد و همیشه دغدغه ام این بوده که فیلمم قابل دفاع باشد و اگر قرار است فضای کمدی بسازم وارد فضای کمدی لوده نگردد، از این رو باید بگویم بیشتر به ژانر اجتماعی و نقدگونه این فیلم نزدیک هستیم. تجربه ای که در جشنواره های گذشته داشتم این بود که اغلب فیلم های اجتماعی که می دیدم تلخ بود که با نقدهای زیادی در جشنواره روبرو می شد و همان سال ها تصمیم گرفتم ژانر اجتماعی بسازم که در کنار دغدغه اجتماعی و نقد جامعه و سیاست و هرچه دارد، در کنارش فضای خوبی برای مخاطبم باشد و مخاطبم در سینما با یک حال خوب فیلم را دنبال کند. برای همین این ژانر کمدی را به کلیت ژانر خودم افزودم و به نظرم اکران این فیلم علاوه بر طرح یک دغدغه اجتماعی می تواند فضای مفرحی برای مخاطب فراهم کند تا در جشنواره با شرایط تلخ ناشی از کرونا که هست، مخاطب حال خوبی داشته باشد.

در این فیلم سینمایی بازیگرانی همچون: مهدی هاشمی، مهدی کوشکی، رضا داوودنژاد، لیلا اوتادی، صحرا اسداللهی، علیرضا استادی، ایمان صفا، یوسف یزدانی.مرتضی زارع.آزاده نوبهار، علی یازرلو ،مسعود حقی، رضا درودی ، مهدی تهرانی به ایفای نقش پرداخته اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1379

به "نقد شخصیت های سیاسی تابو نیست؛ می توان با یقه سفیدها شوخی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد شخصیت های سیاسی تابو نیست؛ می توان با یقه سفیدها شوخی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید