مصاحبه اختصاصی با سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، آخرین خبر از شرایط مذاکرات طالبان و آمریکا

به گزارش گفتمان برتر، سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر درباره توافقنامه صلح با آمریکا تاکید نمود: ما با آمریکا چند دور مذاکره داشتیم و توافقنامه تکمیل شده است. باید منتظر ماند که پس از امضای توافقنامه آمریکا تا چه حدی به تعهد خویش عمل می نماید.

مصاحبه اختصاصی با سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، آخرین خبر از شرایط مذاکرات طالبان و آمریکا

به گزارش دفتر منطقه ای گفتمان برتر، آمریکا و طالبان پس از 10 دور مذاکره و یک توقف طولانی، دور یازدهم گفت وگوها را درباره چگونگی نهایی شدن توافق صلح را از هفته گذشته شروع نموده اند و با اما و اگرهای بسیار، این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

ریاست تیم های مذاکره نماینده را ملابرادر معاون سیاسی رهبر طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان برعهده دارند.

لازم به ذکر است که مذاکرات آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی بین طرفین مهرماه سال 97 در قطر شروع شد و پس از 10 دور گفت وگو دو طرف بر روی 4 محور موافقت کردند.

این محورها شامل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کاهش خشونت ها، عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها و نیز شروع گفت وگوهای بین الافغانی است.

دولت افغانستان با شروع دور یازدهم مذاکرات آمریکا و طالبان تاکید دارد در این مذاکرات درباره کاهش خشونت ها و یا آتش بس هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است اما نمایندگان آمریکا تاکید نموده اند که طالبان باید خشونت ها را در افغانستان کاهش دهند.

از سوی دیگر، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته که این گروه توافق نموده تا در روزهای منتهی به امضای توافق با آمریکا حملاتش را کاهش دهد تا زمینه خروج امن نیروهای آمریکایی فراهم گردد اما این به معنی آتش بس نخواهد بود.

همچنین ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر طالبان تاکید نموده که برای انتها یافتن جنگ در افغانستان نیروهای آمریکایی باید این کشور را ترک نمایند.

درباره فرایند مذاکرات صلح افغانستان، گفتمان برتر با سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان و عضو تیم مذاکره نماینده این گروه در قطرگفت وگو نموده است که در ادامه می خوانید:

توافقنامه در 9 دور مذاکره نهایی شد و فقط امضای آن باقی است اما امضای توافقنامه بر اساس توئیت ترامپ و به بهانه حمله به نظامیان آمریکایی به تاخیر افتاد.

این در حالی بود که بطور مطلق بین ما آتش بس وجود نداشت و هر دو طرف حملاتی را انجام می دادند.

آمریکایی ها گفتند که درایام نزدیک به امضای توافقنامه باید آتش بس برقرار گردد و ما آن را نپذیرفتیم اما گفتیم که ایجاد فضای امن در روزهای منتهی به امضای توافقنامه پذیرفتنی است منتها نحوه آن را طالبان معین خواهد نمود.

همچنین طرف آمریکایی نیز باید حملات را متوقف نمایند.

به هر حال، یک هئیتی از طرف دفتر سیاسی طالبان برای مشاوره با رهبر امارت اسلامی اعزام شد و اکنون با دستورهای لازم بازگشته است و مذاکره با آمریکا ادامه دارد. باید منتظر بود که چه زمانی توافقنامه امضا خواهد شد.

همان طور که پیش تر تذکر دادم، تیم مذاکراتی امارت اسلامی افغانستان تحت ریاست شیرمحمد عباس استانکزی با تیم مذاکراتی آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد نشست داشت و چند دور مذاکره بین دو تیم انجام شد، اکنون نیز مذاکرات ادامه دارد اما درباره زمان امضای توافقنامه به نتیجه ای نرسیده ایم.

آمریکایی ها می گویند که یک هفته قبل از امضای توافقنامه باید خشونت کاهش یابد، اما تا کنون درباره نوع و چگونگی کاهش خشونت به توافق نرسیده ایم. البته مذاکره ادامه دارد تا به یک نتیجه مشترک برسیم.

همانگونه که پیش از این نیز گفته شد، ما خواهان خروج کامل نظامیان آمریکایی و خارجی از افغانستان هستیم و برای نیل به این هدف قربانی های بسیار داده ایم و خواهیم داد.

هدف امارت اسلامی تغییری ننموده است و ما خواهان انتها اشغال در افغانستان چه به وسیله مسالمت آمیز و یا قهرآمیز هستیم اما بهتر است که آمریکایی ها از راه مذاکره و مسالمت آمیز از کشورمان خارج شوند وگرنه سنگر جهاد به قوت خود باقی است و ادامه دارد.

بدون شک آمریکا از تعهدات خویش در دنیا سر باز زده است از جمله درباره برجام اما حل مسالمت آمیز مسئله افغانستان سیاست محوری ما است، قبلا دشمنان ما شامل آمریکا اتهام وارد می کردند که امارت اسلامی معتقد به ادامه جنگ است و به حل مسالمت آمیز مسائل باوری ندارد.

به همین دلیل ما گفتیم که هدف طالبان انتها اشغال وخروج نظامیان خارجی از افغانستان است که این به خیر منطقه نیز هست. اگر این هدف به وسیله مسالمت آمیز و براساس مذاکرات حاصل گردد، بهتر است.

ما با آمریکا چند دور مذاکره داشتیم و توافقنامه تکمیل شده است. باید منتظر ماند که پس از امضای توافقنامه آمریکا تا چه حدی به تعهد خویش عمل می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 647

به "مصاحبه اختصاصی با سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، آخرین خبر از شرایط مذاکرات طالبان و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه اختصاصی با سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، آخرین خبر از شرایط مذاکرات طالبان و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید