لبنان، اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات، تاکید جریان آزاد ملی برعدم مشارکت در دولت

به گزارش گفتمان برتر، اعضای جریان آزاد ملی همچنان بر تصمیم خود مبنی بر عدم مشارکت در دولتی با نخست وزیری سعد حریری مُصِر هستند.

لبنان، اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات، تاکید جریان آزاد ملی برعدم مشارکت در دولت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری العهد منابع ارشد جریان آزاد ملی لبنان گزارش دادند که این حزب٬ در دولتی که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان در راس آن باشد شرکت نمی کند٬ این تصمیم نهایی اعضای جریان آزاد ملی بوده و از آن باز نمی گردند.

این منابع اشاره کردند: این برای ما و برای حریری بهتر است که او فرصت تشکیل دولت را به تنهایی و بدون ما داشته باشد. در رابطه با این که نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیروز با جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی دیدار و به او گفت که در صورت عدم مشارکت این حزب در دولت آینده٬ جنبش امل نیز تحت هیچ شرایطی در این دولت شرکت نمی کند؛ منابع مذکور گفتند که باسیل از خلال این نشست و طی یک کنفرانس مطبوعاتی٬ جنبش امل و حزب الله را در خصوص مواضعشان برای شرکت و یا عدم شرکت در دولت جدید لبنان آزاد گذاشت.

در دو روز گذشته در محافل سیاسی لبنان اخباری مبنی بر اینکه میشل عون رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفته تا با یک یا دو وزیر در دولت شرکت کند منتشر شده بود؛ اما محافل ریاست جمهوری و نیز جبران باسیل به کلی این شایعات را تکذیب و گفتند: هیچ کس روی این حساب نکند که ما به طور غیر مستقیم و از طریق سهمیه ریاست جمهوری در دولت جدید مشارکت داشته باشیم و نه جریان آزاد ملی و نه رئیس جمهور در دولتی که سعد حریری نخست وزیر آن باشد سهمیه ای نخواهد داشت.

حزب الله: امیدواریم جریان آزادملی در حل بحران کشور مشارکت کند

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله طی مراسمی با جوانان که تحت عنوان لبنان در میان بحران های داخلی و حملات خارجی برگزار شده بود گفت که تحرکات جوانان تا زمانی که توانایی کنترل میادین را داشته باشند٬ می تواند منجر به تغییر اوضاع شود.

شیخ قاسم با اشاره به این که دولت های گذشته و نیز همین دولت اخیر لبنان نتوانستند وظایف خود را به خوبی انجام دهند٬ تاکید کرد که ذهنیت حزب الله برای مشارکت در کار دولت٬ بر اساس منافع و مطالبات مردم است.

وی اضافه کرد که در حال حاضر با دو بحران روبرو هستیم؛ اول بحران بزرگ داخلی که ورشکستگی کشور است و در نتیجه فساد ایجاد شده و دوم٬ مداخلات خارجی که عمدتا از طریق آمریکا که می خواهد بر دردهای مردم لبنان موج سواری کند٬ صورت می گیرد.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که مسئولان نظارت مردمی باید هوشیار باشند و به آمریکا اجازه ندهید تا دستاوردهایی که به برکت ارتش و ملت و مقاومت لبنان نتوانست به دست بیاورد٬ به راحتی به چنگش بیفتد.

معاون دبیر کل حزب الله شرح داد: ما در حزب الله امیدواریم که جریان آزادملی در حل بحران کشور شرکت کند. وی همچنین گفت که جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان و رئیس جریان آزاد ملی به دلیل تصمیم خود مبنی بر گشودن باب روابط با سوریه٬ تحت فشار بین المللی است.

شیخ قاسم همچنین با اشاره به این که حزب الله به منظور کاهش تحریک کسانی که به دنبال موج سواری بر اعتراضات مردمی بودند٬ خود را از این صحنه کنار کشید اضافه کرد: ما هیچگاه حاج حسین خلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب الله و علی حسن خلیل وزیردارایی کشور را برای التماس به حریری نفرستادیم و هیچ گاه به او التماس نخواهیم کرد.

شیخ قاسم سخن خود را اینگونه به پایان برد که حتی اگر هم پیمانان ما نیز محکوم به فساد شوند٬ هرگز از آنها دفاع نخواهیم کرد.

تاکید حریری بر موضع خود در تشکیل دولت تکنوکرات

منابع نزدیک به سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان گفتند که موضع روشن و علنی حریری برای تشکیل دولت٬ همان دولت تکنوکرات است و وی در طول دوره گذشته در این جهت حرکت کرده و آن را کامل خواهد کرد.

این منابع اضافه کردند که هیچ تغییری در موضع و تصمیم حریری در این خصوص ایجاد نمی شود و او به دنبال تشکیل دولتی است که هم جامعه داخلی و هم جوامع بین المللی را راضی نگه دارد.

منابع مذکور گفتند که این مرحله از کشور٬ یک مرحله استثنائی است و نیاز به کسی دارد که این ماموریت استثنائی را بر عهده بگیرد و در این شرایط یک دولت استثنائی می تواند لبنان را از این بحران مالی و مالی که در سایه محاصره بین المللی به وجود آمده بیرون بکشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 546

به "لبنان، اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات، تاکید جریان آزاد ملی برعدم مشارکت در دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات، تاکید جریان آزاد ملی برعدم مشارکت در دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید