لاوروف: اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، ادامه اقدامات آمریکا خطرناک است

به گزارش گفتمان برتر، وزیر امورخارجه روسیه با تاکید بر اینکه کشورش خواهان حفظ برجام است، به انتقاد از اقدامات آمریکا درقبال این توافق پرداخت و گفت که متاسفانه اروپایی ها نیز به تعهدات خود عمل نکرده اند.

لاوروف: اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، ادامه اقدامات آمریکا خطرناک است

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش ایسنا، وزیر امورخارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در مسکو با بیان اینکه روابط تجاری میان دو کشور در 9 ماه ابتدایی سال جاری (میلادی) افزایش داشته است، گفت که انتظار می رود تعاملات تجاری میان تهران و مسکو به دو میلیارد دلار برسد.

لاوروف ادامه داد: ما در حوزه های مختلف، ازجمله علوم و تحصیلات با یکدیگر روابط داریم و همکاری تجاری میان دو کشور باوجود تحریم ها رشد خواهد داشت. ما امروز به طور جزئی درباره مسائل منطقه ای و جهانی رایزنی کردیم. ما به شدت نسبت به رفتار برخی کشورها که برخلاف حقوق بین الملل و قوانین عمل و تلاش می کنند در امور داخلی سایر کشورها دخالت کنند، نگران هستیم. ما هر دو بر این باوریم که جامعه جهانی باید با یکدیگر متحد شود و اصول بین المللی را طبق منشور سازمان ملل به جای اول بازگرداند. ما همچنین پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت وگو کردیم.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: روسیه تاکید دارد که این توافق مهم باید حفظ شود اما اقدام آمریکا (در این زمینه) بسیار غیرسازنده است. برجام یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی به شمار می آید اما آمریکا تلاش می کند آن را از بین ببرد، درحالیکه روسیه برای حفظ آن تلاش کرده است. متاسفانه همکاران اروپایی مان نیز در اقدامات خود مصمم نیستند و به طور کامل به تعهدات خود عمل نمی کنند. ما قویا بر این باوریم که اگر تلاش آمریکا برای جلوگیری از اجرای توافق هسته ای که در قطعنامه 2231 شورای امنیت به تصویب رسید، ادامه یابد می تواند پیامدهای بدی برای جهان و منطقه به همراه داشته باشد.

این مقام روس با بیان اینکه در دیدار با ظریف درباره شرایط سوریه، مقابله با تروریسم، بازگشت پناهندگان سوری به این کشور و بازسازی سوریه و به علاوه مسائل مربوط به خلیج فارس و برقراری ثبات در منطقه گفت وگو کرده است، اضافه کرد: ما درباره ابتکار صلح هرمز که از سوی ایران ارائه شد و اینکه چگونه می توانیم آن را پیش ببریم، تبادل نظر کردیم زیرا ما هر دو خواهان صلح و ثبات در منطقه هستیم.

لاوروف در ادامه از حضور ظریف در روسیه تشکر و رایزنی ها با همتای ایرانی خود را سازنده توصیف کرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 556

به "لاوروف: اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، ادامه اقدامات آمریکا خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، ادامه اقدامات آمریکا خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید