قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره های دانشجویی، مشارکت 3 دانشگاه ایران با اپسکو

به گزارش گفتمان برتر، مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) با اشاره به مشارکت ایران در طراحی و ساخت ماهواره های کوچک دانشجویی با اپسکو، از قول مساعد چین برای پرتاب این ماهواره ها در سال آینده میلادی اطلاع داد.

قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره های دانشجویی، مشارکت 3 دانشگاه ایران با اپسکو

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران دکتر محمد ابراهیمی، عضو پژوهشگاه فضایی ایران در وبینار آموزش فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه با اشاره به همکاری های ایران با سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو)، اضافه نمود: اعضای این سازمان متشکل از کشورهای بنگلادش، چین، ایران، مغولستان، پاکستان، پرو، تایلند و ترکیه است که با همکاری اعضا برنامه های مشترکی برگزار می گردد که از آن جمله می توان به برنامه آموزش مشترک به وسیله انجام پروژه اشاره نمود.

وی ادامه داد: در طی این برنامه مجموعه ماهواره های کوچک ساخته می گردد که در این راستا طراحی و ساخت 3 ماهواره کوچک و مکعبی دانشجویی از سوی تیم های عضو این سازمان در دستور کار واقع شده است که از این تعداد 2 مورد ماهواره مکعبی و یک مورد ماهواره میکرو است.

ابراهیمی، وزن ماهواره میکرو این پروژه را 30 کیلوگرم و وزن ماهواره مکعبی را 4 تا 5 کیلوگرم ذکر کرد و یادآور شد: در طراحی و ساخت این ماهواره ها همه اعضای اپسکو مشارکت دارند و هدف از طراحی این ماهوارها ارائه آموزش های عملیاتی از طراحی تا کاربرد، انجام تست و استفاده مشترک از این ماهواره ها است.

مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه، خاطر نشان کرد: در طراحی و ساخت ماهواره های دانشجویی، 3 دانشگاه از کشورهای چین و ترکیه معین شدند و 3 دانشگاه از ایران شامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر و شریف با دانشگاه های چین در اجرای این برنامه مشارکت دارند.

وی با تاکید بر اینکه سه دانشگاه ایرانی در طراحی و ساخت زیر سیستم های ماهواره های کوچک فعال هستند، ادامه داد: بخش راهنمایی و کنترل ماهواره از سوی دانشگاه خواجه نصیر، بخش مخابراتی از سوی دانشگاه شریف و بخش دوربین در دانشگاه امیرکبیر طراحی می گردد. راهنمایی و مدیریت این پروژه بر عهده کشور چین است.

وی اضافه نمود: نمونه فضایی این ماهواره به خاتمه رسیده است که امیدواریم این ماهواره در ماه ژوئن سال 2021 پرتاب گردد.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشگاه فضایی، سازمان فضایی چین قول مساعد داده که این ماهواره های دانشجویی را در سال آینده میلادی پرتاب کند.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه کشورهای چین و پاکستان در زمینه ساخت ماهواره مکعبی فعال هستند، اظهار کرد: 70 تا 80 درصد این پروژه پیشرفت داشته و نمونه فضایی آن در حال آماده سازی است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فضایی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره کوچک در ترکیه با همکاری تایلند، خاطر نشان کرد: این پروژه به دلیل شیوع کرونا با محدودیت هایی روبرو شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که این ماهواره ها تا 3 ماه آینده برای انجام تست های تجمعی و آماده سازی های بعدی برای پرتاب ارائه گردد.

مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه هدف از طراحی و پرتاب ماهواره های دانشجویی را تنها ساخت آن ندانست، بلکه ارائه آموزش های عملیاتی نام برد و گفت: کشورهای ترکیه، چین و ایران در بخش سخت افزاری این پروژه مشارکت داشتند و هزینه های دوره های آموزشی به وسیله حق عضویتی است که کشورهای عضو سازمان اپسکو پرداخت می نمایند.

وی اضافه نمود: بر این اساس کوشش داریم برنامه ساخت ماهواره مکعبی را به عنوان برنامه دائمی اپسکو ادامه دهیم و پرتاب این ماهواره ها به صورت رایگان باشد.

ابراهیمی با اشاره به استقبال بعضی از شرکت های خصوصی برای پرتاب ماهواره، ابراز امیدواری کرد که شرایطی فراهم گردد که بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) در بخش دیگری از سخنان خود به چالش های آموزش در حوزه فضایی اشاره نمود و گفت: ما با تحولات زیاد این حوزه روبرو هستیم؛ از این رو دائما مراکز آموزش فضایی در جهان به نیروهای متخصص این حوزه احتیاجمند هستند.

وی پیش بینی آب و هوا، مدیریت بحران و ناوبری ماهواره ای را از جمله کاربردهای فناوری های فضایی دانست و یادآور شد: این در حالی است که نادانسته های ما درباره فضا بسیار است، از این رو شاهدیم که دائما محتوای آموزشی این حوزه در حال تغییر است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فضایی ایران، تبدیل کردن دستاوردهای حوزه فضایی به فناوری را از دیگر چالش های این حوزه دانست و ادامه داد: در کشورهای مختلف از جمله ایران دانشگاه ها و موسسات آموزشی زیادی در حوزه فضایی راه اندازی شده است، ولی بسیاری از دستاوردهای آنها نتوانسته است به احتیاجهای این حوزه پاسخ دهد و احتیاج است دانش فضایی فراوری شده در جهت برطرف احتیاجها باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1229

به "قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره های دانشجویی، مشارکت 3 دانشگاه ایران با اپسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره های دانشجویی، مشارکت 3 دانشگاه ایران با اپسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید