فشار آمریکا به ولی عهد سعودی برای آزادی شاهزادگان زندانی

به گزارش گفتمان برتر، منابع عربستانی از فشار دولت جدید آمریکا به، ولی عهد سعودی برای آزادی شاهزادگان زندانی اطلاع داد.

فشار آمریکا به ولی عهد سعودی برای آزادی شاهزادگان زندانی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع مطلع در عربستان سعودی گفتند که محمد بن سلمان بشدت نگران افزایش فشارها از جانب دولت آمریکا در مورد آزادی شاهزادگان زندانی است.

به نوشته وبگاه ویکیلیکس سعودی، محمد بن سلمان کوشش دارد با آزادی زندانیان دارای تابعیت آمریکایی یا فعالان حقوق بشر، رضایت دولت بایدن را جلب کند تا کاری به آزادی شاهزادگان زندانی نداشته باشد.

در همین حال او بشدت در این باره نگران افزایش فشارها از جانب آمریکاست، چرا که از آینده سیاسی خود بیم دارد و کوشش می نماید تا این تضمین را از واشنگتن بگیرد که شاهزادگان در صورت آزادی برای نشستن به کرسی پادشاهی با او به رقابت نپردازند.

این منابع همچنین گفتند که با این حال فشار دولت آمریکا جریان دارد و شاهزادگان دیر یا زود آزاد خواهند شد.

روز گذشته لجین الهذلول فعال زن بازداشتی که از 18 می 2018 در زندان به سر می برد، آزاد شد و امیدها برای آزادی دیگر زندانیان حقوق بشری نیز افزایش یافته است. بسیاری آزادی وی را یک اقدام تاکتیکی برای جلب رضایت دولت بایدن می دانند.

در دسامبر سال گذشته خانواده شاهزادگان بازداشتی در نامه ای به جو بایدن خواهان دخالت وی برای آزادی آن ها شدند و از شرایط بد نگهداری شاهزادگان در زندان های سری نوشتند. از این رو با پیروزی بایدن، آن ها به افزایش فشارها به محمد بن سلمان برای آزادی شاهزادگان خوشبین هستند.

عربستان سعودی در سال های اخیر شاهد موج بازداشت فعالان حقوق بشر، مخالفان و شاهزادگان بود که آخرین آن در مارس 2020 با بازداشت 10 تن از افراد خاندان پادشاهی صورت گرفت. کاهش قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا ولی عهد سعودی را برای دریافت مبالغ سنگین از شاهزادگان در ازای آزادی آن ها به صرافت انداخته است. با این حال بازداشت بعضی شاهزادگان نه با هدف دریافت پول، بلکه از این رو که تهدیدی برای جایگاهش تلقی می شوند، اجرا شده است که محمد بن نایف عمو زاده و احمد بن عبدالعزیز عموی وی جزو این دسته هستند.

شاهزادگان بازداشتی

به نوشته ویکیلیکس سعودی، تعداد شاهزادگان سعودی تا 15000 نفر برآورد می گردد که با رفتارهای چهار سال اخیر محمد بن سلمان، تمامی آن ها احساس خطر می نمایند.

سلمان بن عبدالعزیز شاهزاده 37 ساله سعودی که در سال 2018 بازداشت شد، یکی از این افراد بود که بازداشت وی سر و صدای زیادی را برانگیخت و بسیاری از نهادها و فعالان فضای مجازی خواهان آزادی او شدند.

اما بازداشت احمد بن عبدالعزیز برادر شاه سعودی که به داشتن افکار میانه رو شهرت دارد به همراه محمد بن نایف ولی عهد سابق سعودی جنجال بسیاری به کرد. بعضی رسانه ها نوشتند این دو به خیانت متهم شده اند. احمد بن عبدالعزیز که پس از سال 2012 در لندن سکونت داشت در اکتبر 2018 پس از دریافت ضمانت در مورد عدم بازداشتش به عربستان بازگشت، اما با گذشت پنج سال از اقامتش دستگیر و روانه زندان شد.

بازداشت فرزندان سعد الجابری مسئول سابق سازمان اطلاعات سعودی که اکنون در کانادا و تحت حفاظت به سر می برد نیز از دیگر اقدامات محمد بن سلمان است که سر و صدای زیادی را برانگیخت. الجابری گفته که بازداشت دختر و پسرش با هدف کشاندن وی به عربستان اجرا شده است.

در همین حال فیصل بن عبدالله پسر پادشاه سابق سعودی نیز در بازداشت به سر می برد و از ماه مارس 2020 به این سو خبری از او در دست نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1404

به "فشار آمریکا به ولی عهد سعودی برای آزادی شاهزادگان زندانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار آمریکا به ولی عهد سعودی برای آزادی شاهزادگان زندانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید