عروسان خاکسترنشین داعش

به گزارش گفتمان برتر، گروه دنیا ، زنانی که روزگاری شاهد خشونت های همسران، پدران و برادران داعشی خود در سوریه بودند، این روزها تبدیل به یکی از مسائل حقوق بشری و همچنین امنیتی دنیا شده اند. سازمان ملل با هشدار فاجعه مرگ 700 زندانی خانواده های داعشی بر اثر گرسنگی و نبود بهداشت در اردوگاه های شمال سوریه، خواهان واکنش و همکاری مجامع دنیای شد.

عروسان خاکسترنشین داعش

رئیس گروه مبارزه با تروریسم سازمان ملل در حالی از این آمار ابراز نگرانی نموده است که براساس آخرین آنالیز ها، پس از نابودی داعش در منطقه بیش از 70 هزار زن و کودک وابسته به جنایتکاران تکفیری به دو کمپ پرجمعیت شمال شرق سوریه انتقال یافته و تحت نظارت نیروهای کرد سوریه با راهنمایی امریکا نگهداری می شوند. این در حالی است که داعشی ها نیز جدای از خانواده هایشان در زندان های امنیتی محبوس شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ولادیمیر ورونکوف در نشست خبری روز پنجشنبه گرچه هیچ منبع و بازه زمانی برای این آمار مرگ و میر اعلام نکرد، نبود دارو و غذای کافی در اردوگاه های روژ و الهول را نگران نماینده دانست؛ چراکه می تواند زمینه ساز بروز خشم داخلی و خروش خوی جنایتکارانه داعشی ها از درون زندان ها گردد.

ضرورت مشارکت بین المللی برای مهار بحران

رئیس گروه مبارزه با تروریسم سازمان ملل تنها راه برون رفت از این معضل عظیم را مشارکت جوامع بین المللی می داند. وی در حالی خواهان جلوگیری از مرگ و میر زندانیان داعشی سوریه است که بسیاری از آنها زمینه ساز مرگ بسیاری از زنان و مردان و بچه ها بیگناه سوری بودند؛ اما معتقد است نجات آنها از مرگ تدریجی نه تنها یک شرایط بغرنج حقوق بشری را رفع می نماید، که راه چاره اصلی جلوگیری از تکرار تراژدی کشتار مردم سوریه است. چراکه آنها براحتی می توانند بمب های دست ساز و انفجاری بسازند و فعالیت های جنایتکارانه شان را از درون کمپ ها و زندان ها شروع نمایند. اسناد تاریخی نشان می دهد گرچه سلطه داعشی ها بر اراضی وسیعی از عراق و سوریه در اوایل سال 2019 به انتها رسیده اما حملات پراکنده بازماندگان این گروه همچنان امنیت دنیا و بویژه دو کشور بحران زده سوریه و عراق را تهدید می نماید. ورونکوف گفت: اوایل سال جاری حملات پراکنده داعش در عراق و سوریه باز هم زیاد شد و زمزمه هایی شنیده می گردد که آنها قصد دارند، زندانیان شان را هم فراری دهند. این در حالی است که با وجود اخراج داعش از مناطق نفتی شمال شرق، سلطه ترکیه بر مناطق با استفاده از مرزهای مشترک و درگیری نمودهای ترکیه و سوریه و گرایش آنها به سمت حمایت از تروریست ها، زنگ خطر را برای دنیا به صدا درآورده است.

چند ماه قبل تیم بحران بین المللی بیان کرد 66 هزار نفر در کمپ الهول و 4 هزارنفر در کمپ روژ زنان و بچه ها داعشی هستند. ورونکوف معتقد است: ما می دانیم که کسی از داعشی ها در کشورش استقبال نمی نماید اما باید به حال 9 هزار کودکی که در میان این خشونت عظیم می شوند، فکری کرد تا پیش از اینکه تفکر داعشی در آنها نفوذ کند از این فضا دور شوند، متأسفانه بسیاری از کشورها از پذیرش زندانیان شان سرباز زدند و تنها چند کشور آسیای مرکزی، امریکا و روسیه برای استرداد زندانیان چراغ سبز نشان دادند.

وی همچنین بر این باور است که در میان زنان داعشی شماری افراطی و خطرناک هستند اما تعداد زیادی از آنها قربانی خشونت اطرافیانشان شده اند و باید با وجود خطرات و تبعات آن، فکری برای بازگشت شان به جامعه گردد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1041

به "عروسان خاکسترنشین داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروسان خاکسترنشین داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید