عراق اکثر بازداشتی های اعتراضات اخیر این کشور را آزاد کرد

به گزارش گفتمان برتر، عضو کمیته حقوق بشر عراق گفت همه 950 نفر از افراد جوانی که در تظاهرات های اعتراضی و خشونت آمیز اخیر در عراق بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

عراق اکثر بازداشتی های اعتراضات اخیر این کشور را آزاد کرد

به گزارش گروه بین الملل گفتمان برتر، علی البیاتی، عضو کمیته حقوق بشر در عراق روز یکشنبه از آزادی بیش از نهصد نفری خبر داد که در جریان تظاهرات در استان های مختلف این کشور بازداشت شدند.

البیاتی در گفت وگو با وبگاه خبری بغداد الیوم شمار استان های عراق را که از اول اکتبر جاری شاهد تظاهرات اعتراضی مردم بود، 10 استان خواند و گفت: اموال عمومی و خصوصی که در این استان ها در نتیجه تظاهرات مورد خسارت سنگین قرار گرفت شامل 46 مورد بود.

وی شمار کشته های تظاهرات را هم 108 نفر و زخمی ها را 4 هزار و 205 نفر اعلام کرد.

البیاتی گفت شمار افراد بازداشتی در جریان تظاهرات هم 966 نفر است که 950 نفر که جوانان شرکت کننده در تظاهرات بودند آزاد شدند.

تظاهرات و اعتراض خیابانی در بغداد و برخی شهرهای دیگر عراق، از روز نُهم مهر (اول اکتبر) آغاز شد و چند روز ادامه داشت. خواست اصلی معترضان رفع مسائل اقتصادی و در وهله دوم، مبارزه با فساد سیاسی بود.

رفع بیکاری و پس از آن تأکید بر بهبود خدمات دولتی که شامل آب و برق و سایر امور خدماتی دولت می شود، از جمله علل اعتراض ها بود.

عراق اما در هفته ای که گذشت، شاهد آرام تر شدن وضعیت بود به طوری که نخست وزیر دستور داد منع آمد و شد در پایتخت، پایان یابد و منطقه سبز در مرکز بغداد هم بازگشایی شود.

در این میان مسئولان عراق از جمله مجلس و دولت نیز جلسات فشرده خود را برگزار کرده و با اتخاذ تصمیماتی قول بهبود اوضاع را به مردم داده اند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 396

به "عراق اکثر بازداشتی های اعتراضات اخیر این کشور را آزاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق اکثر بازداشتی های اعتراضات اخیر این کشور را آزاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید