صالحی: زیر بار خواسته های غیرقانونی نمی رویم ، گروسی: اعمال نفوذی بر آژانس نیست

به گزارش گفتمان برتر، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پس از یک و نیم ساعت مذاکره پشت درهای بسته، در نشستی خبری نتایج این گفتگوها را تشریح کردند.

صالحی: زیر بار خواسته های غیرقانونی نمی رویم ، گروسی: اعمال نفوذی بر آژانس نیست

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، علی اکبر صالحی ضمن خوشامدگویی به رافائل گروسی گفت: آقای گروسی قبلا به عنوان دستیار مدیر کل بارها به ایران آمده بودند و آشنایی ما مربوط به دوره ای است که بنده هم در آژانس بودم. این اولین سفر ایشان در مقام مدیرکلی آژانس به ایران است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: فصل نوینی با آمدن ایشان از حیث همکاری ایران و آژانس شروع می گردد و همکاری های ما بیش از پیش گسترش می یابد. امیدواریم نتیجه سفر مرضی الطرفین باشد به طوری که دو طرف متقابلا به وظایفشان عمل نمایند که در چارچوب مقررات لازم باشد.

وی گفت: صحبت امروز ما سازنده بود و قرار شد آژانس حرفه ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب وظایف عمل کنیم.

رافائل گروسی نیز در سخنانی گفت: خوشحالم بعد از چند سال به ایران آمدم. آشنایی من با آقای صالحی طولانی و همیشگی بوده است. قرار بود پارسال به ایران سفر کنم اما به خاطر کرونا امکانش فرهم نشد.

وی گفت: دستور کار گسترده ای داریم و بحث اصلی ما موضوع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است و امروز صبح صحبت های زیادی داشتیم و بحث های ما امروز عصر مجدد ادامه پیدا می نماید.

وی در پاسخ سوالی گفت: آژانس بر اساس امیال مدیر کل عمل نمی نماید، بر اساس اسناد تصویب شده عمل می نماید از جمله پادمان جامع و پروتکل الحاقی. آژانس در عمر 70 ساله اش سعی نموده عملکردش بر مبنای فنی و حقوقی باشد. شاید عده ای بخواهند از آژانس برای اهداف خود استفاده نمایند، اما کسانی که در آژانس هستند بی طرفانه کار می نمایند. من در دوره مدیریتم اجازه نمی دهم کسانی از آژانس برای اهداف خودشان استفاده نمایند.

وی در پاسخ به اینکه بعضی مدعی هستند که از زمان روی کار آمدن شما تعامل ایران و آژانس دستخوش سیاسی کاری شده است نظر شما چیست؟ گفت: از زمانی که من آمدم تغییری ایجاد نشده است. با ایران همکاری متقابل و فشرده داشتیم و ایران از نظر بازرسی ها و تیم های آژانس که به ایران می آیند همکاری گسترده ای دارد و بعضی سوالات است که امروز هم درباره آنها صحبت کردیم. از این رو معتقدم هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ما تداوم دارد و قرار است گسترده گردد.

مدیرکل آژانس درباره فعالیت های هسته ای عربستان سعودی و نظارت آژانس بر این فعالیت ها اظهار کرد: بین آژانس و عربستان رابطه برقرار است و معتقدیم باید این فعالیت ها تحت نظارت قرار گیرد و امیدواریم نظارت بر برنامه هسته ای عربستان تداوم داشته باشد.

گروسی در پاسخ به سوالی دیگری درباره رویکرد آژانس و دوری از سیاسی کاری در بحث ایران توضیح داد: من گرایش سیاسی ندارم و قضاوت ها و نتیجه گیری های آژانس صرفا بر اساس یافته های فنی است. آژانس با ایران در ارتباط با برجام همکاری داشته است. یکسری نکات و موضوعات است که باید حل و فصل گردد. گه گاه مواردی پیش می آید که نیازمند شفاف سازی است.

گروسی در پاسخ به این که آژانس چطور می تواند تضمین دهد موانع و طرح های ضد ایرانی آمریکا مانع همکاری و تنش در روابط ایران و آژانس نگردد؟ گفت: آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و اجازه نمی دهد بخش سومی بر این روابط تاثیر بگذارد. ما گزارش ها را با حساسیت و جزییات و سیستمی تهیه می کنیم. دولت ها می آیند و می فرایند اما رابطه کشورها با آژانس باقی می ماند و این مهم است. ما ضمانت می دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست، اما فشار هست ولی تا جایی که بتوانیم اجازه نمی دهیم این فشارها تاثیر بگذارد.

همچنین صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره جزئیات مذاکرات امروز با هیات آژانس اظهار کرد: قبلا رایزنی هایی اجرا شده بود و امروز روی آنها صحبت کردیم، قرار است یک بیانیه صادر گردد و طرف ها در تیم های کارشناسی روی آن کار می نمایند و در وقت مقتضی اعلام خواهد شد.

وی تاکید نمود: می توانم بگویم ما رو به جلو حرکت می کنیم و به آینده امیدوارم و قطعا مسائلی که پیش روست به نحو مقتضی حل خواهد شد. البته دشمنان ساکت نمی نشینند ولی باید با تدبیر حرکت کنیم و اقدامات را خنثی کنیم که تا کنون هم مدیریت کردیم.

صالحی در خاتمه اظهار داشت: مجدد از آقای گروسی و تیم همراهشان و مجموعه آژانس تشکر می کنم که با روحیه تفاهم و در چارچوب مقررات توافق نامه ها داریم عمل می کنیم. ایران در این چند سال که پفراینده تصنعی برایش در آژانس ایجاد شده زیر بار خواسته ای خارج از چارچوب های قانونی نرفته و نمی رود. ما بر اساس حاکمیت و منافع ملی حرکت می کنیم و الان هم در چارچوب مقررات و تکالیف مذاکره و عمل می کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1116

به "صالحی: زیر بار خواسته های غیرقانونی نمی رویم ، گروسی: اعمال نفوذی بر آژانس نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: زیر بار خواسته های غیرقانونی نمی رویم ، گروسی: اعمال نفوذی بر آژانس نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید