خبرنگاران همکاری شهرداری تهران با سازمان ملل متحد در حوزه پسماند

به گزارش گفتمان برتر، تهران- خبرنگاران- شهرداری تهران با دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد در طرح کاهش پسماند همکاری دارد که در صورت به نتیجه رسیدن این طرح الگویی برای سایر شهرها خواهد بود.

خبرنگاران همکاری شهرداری تهران با سازمان ملل متحد در حوزه پسماند

به گزارش روز یکشنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران؛ نشست مشترک میان معاون بین الملل شهرداری تهران و نماینده دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد (UNDP) با هدف افزایش همکاری های این نهاد بین المللی با شهرداری تهران در پروژه های شهری بویژه پسماند و طرح کاپ در مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران برگزار شد.

در این کلودیو پروویداس، رییس دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد (UNDP) هم در این نشست، از همکاری سازمان متبوعش چه پیش از تحریم ها و چه هم اکنون با وجود تحریم ها با ایران در سه حوزه کاری صحبت کرد و توضیح داد: با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران، این سازمان در سه حوزه حمایت از برنامه های اجرایی، تسهیل خرید تجهیزات و امکانات و حوزه جنوب- جنوب فعالیت دارد.

کلودیو پروویداس، با بیان اینکه UNDP در 170 کشور دنیا وجود دارد، گفت: این نهاد بین المللی می تواند در زمینه جنوب- جنوب که درواقع تبادل فناوری و دانش میان کشورهای در حال توسعه است، کمک کند.

به گفته وی؛ ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، این حق را دارد که از ظرفیت های UNDP استفاده کند و ما هم آماده هرگونه همکاری با تهران هستیم.

رییس دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد (UNDP)، این را هم گفت که؛ سازمان متبوعش همراه و شریک اجرایی شهرداری تهران به خصوص در حوزه اجرای طرح های پسماند است. شهرداری به دنبال منابع UNDP نیست و بیشتر دنبال حضور یک سازمان بین المللی و مشارکت در طرح هایش است.

صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران هم در این نشست، از اقدامات این نهاد در حوزه پسماند صحبت کرد و این موضوع را برای کلانشهری مانند تهران دارای اهمیت دانست که اثرات و تبعات محیط زیستی زیادی دارد.

وی به طرح کاپ اشاره کرد و توضیح داد: در دوره جدید مدیریت شهری با محور کاهش پسماند، طرح کاپ در 6 محور طراحی شد که مهم ترین بخش های آن بحث تفکیک از مبدا و تغییر فرم جمع آوری پسماند، انتقال مخازن تر و خشک به داخل ساختمان ها و در گام بعدی استفاده از امکانات ام ار اف برای دریافت شیرابه و دخالت کمتر انسان و تبدیل به کمپوست و ایجاد شهرک بازیافت و استفاده از سیستم های هوشمند برای هوشمند کردن خدمات است.

علیپور استفاده از ظرفیت دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد (UNDP) را راهی برای کمک به برخی چالش ها در حوزه پسماند مطرح نمود و توضیح داد: بر اساس نیازسنجی ها تجهیزات مورد نیاز برای طرح جدید در حوزه پسماند شناسایی و بودجه آن نیز فراهم شده اما مثلا در حوزه خرید برخی تجهیزات، تحریم ها علیه ایران کار را با مشکل روبرو کرده است، اما شهرداری می تواند از ظرفیت این سازمان بین المللی در این بخش کمک بگیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران، با بیان اینکه حوزه پسماند جزو سه اولویت شهردار تهران تا سال 1400 است، ادامه داد: اگر کاپ با کمک UNDP به نتیجه رسید به طور قطع برای شهرهای دیگر هم الگو می شود و در آن ها هم اجرا خواهد شد.

به گزارش گفتمان برتر؛ روزانه 70 تا 100 تن زباله از کلانشهر تهران جمع آوری می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 946

به "خبرنگاران همکاری شهرداری تهران با سازمان ملل متحد در حوزه پسماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همکاری شهرداری تهران با سازمان ملل متحد در حوزه پسماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید