خبرنگاران بیش از6500 دستگاه نشاء کار در گیلان آماده کاشت برنج است

به گزارش گفتمان برتر، رشت - خبرنگاران - رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان با بیان اینکه سیاست این سازمان توسعه و ارتقاء سطح مکانیزاسیون به ویژه در اراضی شالیزاری است، گفت: سال جاری در این راستا 6 هزار و 500 دستگاه نشاء کار را برای کشت برنج آماده کردیم.

خبرنگاران بیش از6500 دستگاه نشاء کار در گیلان آماده کاشت برنج است

علی درجانی روز آدینه در گفت و گوبا گفتمان برتر اضافه نمود: برای برداشت برنج در این استان نیز افزون بر 3 هزار و 500 دستگاه کمپاین برای برداشت برنج آماده کار است.

وی گفت: استفاده از مکانیزاسیون در کاشت و برداشت برنج نه تنها بهره وری را افزایش می دهد بلکه در حفظ سلامتی کشاورزان و رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از ویروس کرونا مؤثر است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان با بیان اینکه در کاشت نشاء در سطح 65 درصد از اراضی شالیزاری می تواند به صورت مکانیزه انجام گردد، خاطر نشان کرد: گیلان در این حوزه در بین استان های شمالی رتبه اول را دارد، ضمن اینکه در برداشت برنج نیز حدود 70 درصد محصول را می توان به صورت مکانیزه برداشت کرد.

درجانی با بیان اینکه بیش از 100 مورد بانک نشاءآماده کردیم، گفت : افزون بر 30 درصد از مزارع ما امکان استفاده از بانک نشاء و ظرفیت های موجود را دارند.

وی در ادامه ضمن تاکید و توصیه کشاورزان به رعایت اقدامات پیشگیرانه از کرونا، اضافه نمود: افزون بر 20 دستورالعمل بهداشتی و فنی برای کشاورزان در بخش های مختلف تهیه کردیم که در 16 شهرستان و 63 مرکز جهادکشاورزی این دستورالعمل ها ارایه شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان بیان داشت: کار نشاء کاملا فنی و تخصصی است که کارگر عادی نمی تواند انجام دهد، توصیه ما به کشاورزان با توجه به شیوع کرونا این است که به صورت خانگی و استفاده از ظرفیت های محلی کار کاشت و برداشت برنج را انجام دهند.

وی ادامه داد: اگر کشاورزی خواست از سایر روستاها افرادی را به عنوان نشاء کار به یاری گیرد، باید به رعایت دستورالعمل ها و فاصله گذاری اجتماعی توجه جدی داشته باشند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: با توجه به اینکه اقتصاد و اشتغال استان بر پایه کشاورزی است قطعا همه مسئولان و برنامه ریزان نگاهشان این است که در بخش کشاورزی حمایت های ویژه ای داشته باشند.

وی گفت: در این ارتباط در سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز چند کار عمده را به عنوان سیاست ها پیگیری می کنیم که مهمترین آن ارتقاء دانش در هکتار و در حوزه دیگر تامین به موقع نهاده ها است.

وی درباره تامین نهاده ها خاطر نشان کرد: سال جاری بیش از یک هزار و 700 تن بذرگواهی شده با مشارکت بخش خصوصی، تشکل ها، بخش دولتی و مراکز تحقیقاتی فراوری شد ضمن اینکه تا به امروز بیش از 31 هزار تن کودشیمیایی در بین کشاورزان توزیع شده و این کار تا برطرف احتیاج کشاورزان ادامه دارد.

استان گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک برداشتی آنها، حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.

گیلان بزرگترین فراوریکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم فراوری برنج را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 907

به "خبرنگاران بیش از6500 دستگاه نشاء کار در گیلان آماده کاشت برنج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیش از6500 دستگاه نشاء کار در گیلان آماده کاشت برنج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید