بازار مس بی خیال سیاست شد

به گزارش گفتمان برتر، روند رشد قیمت مس در روزهای اخیر نشان می دهد این فلز صنعتی نگرانی ها پیرامون جنگ تجاری غولهای اقتصادی دنیا را نادیده گرفته و در عوض، از عوامل عرضه و تقاضا متاثر شده است.

بازار مس بی خیال سیاست شد

به گزارش گفتمان برتر، ناکامی رهبران 21 عضو گروه همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (APEC) در توافق برای صدور یک بیانیه مشترک که در تاریخ این گروه بی سابقه بوده، ناشی از تنش ها میان آمریکا و چین قلمداد شده است. این امر با توجه به تداوم بگومگوی آمریکا و چین بر سر تعرفه های تجاری که به تنزل رشد اقتصادی چین منجر شده است، چندان تعجب آور نیست.

نتیجه دیدار APEC طبیعتا شاخص منفی برای مس محسوب می گردد و انتظار می رود تشدید تنش های تجاری در میان مدت تا بلندمدت روی این فلز صنعتی تاثیر منفی بگذارد.

اما در هفته های اخیر نشانه های مشاهده شده، گواهی بر این است که مس نگرانی های سیاسی را نادیده می گیرد و در عوض به عوامل عرضه و تقاضا توجه بیشتری پیدا می نماید.

این فلز اخیرا از رکورد قیمت پایین خود در سپتامبر بهبود پیدا نموده است. به نظر می رسد مس روی بخش عرضه و تقاضای قوی از سوی چین که درصدد رونق بخشیدن به رشد اقتصادی به وسیله هزینه روی زیرساخت است، تمرکز بیشتری پیدا نموده است.

واردات مس خام چین در اکتبر نسبت به سپتامبر به میزان 18.7 درصد کاهش یافت و به 423 هزار تن رسید و همزمان واردات سنگ مس و کنسانتره مس به همین میزان کاهش یافت و به 1.57 میلیون تن رسید.

با این حال واردات مس خام چین در 10 ماه نخست سال جاری 17.2 درصد رشد کرد و واردات سنگ مس و کنسانتره مس 19 درصد جهش پیدا کرد.

نشانه هایی از محدودیت ذخایر مس وجود دارد. ذخایر بازار شانگهای در هفته منتهی به 16 نوامبر 5.3 درصد کاهش پیدا کرد و به 134 هزار و 744 تن رسید که کمتر از نصف موجودی اواخر مارس بود.

ذخایر مس انبارهای بازار فلزات لندن نیز هفته گذشته 5425 تن کاهش پیدا کرد و به 161 هزار و 25 تن رسید که نزدیک به پایین ترین رکورد 10 ماه گذشته بود که در اکتبر گزارش شد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، برای مس یا هر کالای مهم دیگر غیرمعمول نیست که بین عوامل بنیادین و ریسک سیاسی سرگردان گردد اما به نظر می رسد در حال حاضر مس روی نشانه های محدودیت عرضه در بازار به جای ریسک ناشی از اختلافات تجاری و کندی رشد اقتصاد جهانی متمرکز شده است.

با این حال پیش از این که به رشد قیمت مس خوش بین شویم باید به خاطر داشت که این فلز صنعتی همبستگی بالایی با شاخص مدیران خرید چین دارد. اگر این شاخص در ماه های آینده تحت تاثیر تدابیر محرک اقتصادی چین بالاتر رود، قیمت مس نیز افزایش پیدا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 26

به "بازار مس بی خیال سیاست شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مس بی خیال سیاست شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید