افشاگری کردهای سوریه از توافق ترکیه با آمریکا

به گزارش گفتمان برتر، ایسنا نوشت: عضو کمیته روابط خارجه شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) جزئیات منطقه امن در شمال این کشور را فاش کرد.

افشاگری کردهای سوریه از توافق ترکیه با آمریکا

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، ابراهیم برو، عضو کمیته روابط خارجه شورای میهنی نمودهای سوریه (ENKS) در سخنانی به افشای مضمون دیدارهای اخیر خود با مقامات وزارت خارجه آمریکا برای آنالیز ایجاد منطقه به اصطلاح امن در شمال سوریه و جزئیات آن پرداخت.

وی در گفت وگو با شبکه روداو اظهار کرد: طرف آمریکایی به ما اعلام نمود منطقه امنی که درباره آن صحبت می گردد یک منطقه امنیتی و نظامی خواهد بود. در این دیدارها توافق شد که عمق منطقه مذکور بین پنج تا 14 کیلومتر متغیر باشد، طوری که با پنج کیلومتر در بعضی مناطق شروع شده و در مناطق دیگر به 14 کیلومتر برسد.

این مقام کرد گفت: این منطقه در سه مرحله ایجاد خواهد شد؛ مرحله اول ایجاد منطقه امن میان تل أبیض و رأس العین خواهد بود و پس از آن مرحله دوم به سمت رأس العین و مرحله سوم از غرب تل أبیض به سمت عین العرب اجرا خواهد شد.

برو ادامه داد: همچنین توافق شده است که سلاح های سنگین به مسافت 20 کیلومتر خارج گردد و هیچ نیرویی از یگان های مدافع خلق کرد و نیروهای سوریه دموکراتیک در منطقه مذکور حضور نداشته باشند. همچنین گشت های مشترک آمریکا و ترکیه در این منطقه حضور خواهند داشت و مراکزی برای آنها ایجاد می گردد و ترکیه نیز بخشی از نیروی هوایی ائتلاف بین المللی در آسمان منطقه امن خواهد بود.

وی توضیح داد: هیچ نیروی خارجی وارد این منطقه نخواهد شد و فقط گشت زنی ها وجود خواهد داشت، اما همانطور که ما آگاه شده ایم به دلیل حضور مؤسسات دولت سوریه در آنجا حریم خصوصی برای شهر قامشلی وجود خواهد داشت و شروط مشخص شده تنها میان آمریکا و ترکیه نیست، بلکه نیروهای سوریه دموکراتیک، یگان های مدافع خلق کرد و حزب اتحادیه دموکرات نیز این شروط را پذیرفته اند.

طبق گفته برو، دو طرف توافق نموده اند مناطقی که دولت در آن حضور دارد بدون تغییر باقی بمانند و به نظر می رسد که قامشلی از گشت های مذکور مستثنا گردد.

وی اضافه نمود: حمایت و پذیرشی نسبت به ابتکار عمل فرانسه وجود دارد که به دنبال ایجاد یک دولت جدید، دستیابی به توافق کردی - کردی و یک توافق دیگر میان نمودها و دیگر تشکیلات این منطقه است و اینکه همه طرف ها باید در مدیریت این منطقه شریک باشند.

برو تأکید کرد: در دیدار با مقامات وزارت خارجه آمریکا از آمدن آوارگان سوری به منطقه امن که قرار است ایجاد گردد، ابراز نگرانی کردیم. ما مخالف بازگشت آوارگان و پناهندگان نیستیم اما جنگ همچنان در بعضی مناطق متوقف نشده و بدین ترتیب بازگشت آنها سخت است. به همین دلیل ما نگران این مسأله هستیم که ترکیه بیش از سه میلیون پناهنده سوری را که در این کشور حضور دارند در منطقه امن اسکان دهد.

وزارت دفاع ترکیه پیشتر اعلام نموده بود: واشنگتن و آنکارا توافق کردند تا یک مرکز عملیاتی مشترک به منظور هماهنگی جهت ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تاسیس نمایند.

در مقابل وزارت خارجه سوریه نیز مخالفت قاطعانه خود را با توافق اعلام شده از سوی آمریکا و ترکیه پیرامون ایجاد منطقه به اصطلاح امن در شمال سوریه اعلام نموده است.

310310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 207

به "افشاگری کردهای سوریه از توافق ترکیه با آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری کردهای سوریه از توافق ترکیه با آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید