آشنایی با اظهارنامه مالیاتی و نحوه پرکردن آن

به گزارش گفتمان برتر، خبرنگاران: مالیات در نظام مالی امروز کشور های جهان، نقش بی بدیلی بازی می کند. در کشور ما هم مانند اغلب کشورها، درآمدهای مالیاتی دولت ها به دو طریق رایج محاسبه می گردد. راه اول که برای دولت پر هزینه تر و پر زحمت تر است، محاسبه مالیات به وسیله شیوه علی الرأس می باشد. روش علی الرأس به این صورت است که ممیز مربوطه، مالیات را محاسبه کرده و به مؤدی اعلام می کند. بدیهی است که در این روش نظر ممیز و کارشناس سازمان امور مالیاتی، ملاک پرداخت مالیات می باشد.

آشنایی با اظهارنامه مالیاتی و نحوه پرکردن آن

اما روش دوم که در کشورهای توسعه یافته راه اصلی محاسبه و دریافت مالیات است، روش خوداظهاری می باشد. محاسبه مقدار مالیات بر اساس این روش به این صورت است که شخص حقیقی یا حقوقی اعلام می نماید که در سالِ مالیاتی خود به چه میزان سود داشته و به چه میزان باید مالیات پرداخت کند. در روش خوداظهاری، شخص حقیقی یا حقوقی، بدون دخالت ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی، مقدار درآمد، هزینه، استهلاک، حقوق کارمندان و… را اعلام نموده و پس از کسر مقدار معاف، مبلغ مالیات معین و پرداخت می گردد. طبیعیست که در این شیوه، تنظیم صحیح اظهارنامه مالیاتی اهمیت پیدا می نماید.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی در واقع کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص است که جهت محاسبه مقدار مالیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد. این اظهارنامه مالیاتی هر ساله باید توسط این شرکت ها و مؤسسات و اشخاص حقیقی به سازمان امور مالی جهت محاسبه مالیات تحویل داده گردد و همه آن ها موظف هستند که تمامی بندهای اظهارنامه را تکمیل نمایند.

سال مالی و سال مالیاتی:

وقتی در خصوص اظهارنامه مالیاتی صحبت می گردد، سال مالیاتی اصطلاحیست که فراوان به چشم می خورد. سال مالیاتی عبارت است از یک سال شمسی که از اول فروردین هر سال آغاز و به آخر اسفند همان سال ختم می گردد. توجه داشته باشید که در خصوص اشخاص حقوقی مشمول مالیات که سال مالی آن ها بر اساس اساسنامه با سال مالیاتی مطابقت نمی نماید، درآمد سال مالی آن ها به جای سال مالیاتی مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد.

در نهایت ذکر این نکته ضروریست که مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا خاتمه چهار ماه شمسی پس از سال مالی است پس بدیهیست اگر سال مالی شرکتی با سال مالیاتی مطابقت داشته باشد، برای تحویل اظهارنامه مالیاتی تا 31 تیرماه فرصت خواهد داشت.

آیا همه باید اظهارنامه مالیاتی پر نمایند؟

طبق قوانین کشور ما، این افراد موظف و ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند:

 • تمام افرادی که به صورت حقیقی یا حقوقی به فعالیت مشغولند.
 • اشخاص حقیقی و حقوقی که مقیم ایران هستند و داخل یا خارج از کشور فعالیت مالی دارند.
 • اشخاصی که خارج از ایران اقامت دارند و درآمد و فعالیت آنها به وسیله ایران می باشد.
 • تمامی اشخاص غیرایرانی فعال در ایران، به نسبت در آمدهایی که در ایران کسب می نمایند باید مالیات پرداخت نمایند.

از سوی دیگر این گروه ها ملزم به تنظیم و تحویل اظهارنامه مالیاتی نیستند:

1. شهرداری

2. تمامی سازمان هایی که بودجه آن ها از طرف دولت معین می گردد.

3. موسسات و وزارتخانه های دولتی.

4. شرکت های تعاونی دانش آموزی، کارمندی، کشاورزی، کارگری، صیادی و عشایری.

مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی:

اولین قدم ثبت نام در سایت (https://e3.tax.gov.ir/Entrance) و شناخته شدن به عنوان مودی مالیاتیست. پس از تایید اطلاعات ارائه شده و تشکیل پرونده در اداره امور مالیاتی مربوطه و اخذ کد مالی، شما به عنوان مودی مالیاتی شناخته می شوید. دقت داشته باشید که تنها پس از طی این مراحل است که سازمان امور مالیاتی به مودی نام کاربری و رمز عبور اختصاص می دهد. انجام عملیات تکالیف مالیاتی بدون داشتن نام کاربری و رمز عبور ممکن نیست.

با داشتن رمز عبور و نام کاربری مجددا به سایت (https://e3.tax.gov.ir/Entrance) مراجعه نموده و نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را دریافت و نصب نمائید. پس از مطالعه کامل راهنمای تکمیل اظهارنامه، نام کاربری و رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام را برای عملیاتی شدن اظهارنامه مالیاتی، وارد کنید. در ادامه روند کامل کردن اظهارنامه مالیاتی، به این نکات توجه کنید:

 • پاسخ به سوالات صفحه 3 اظهارنامه و درج اطلاعات مورد درخواست
 • اطلاعات حسابداری را در اظهارنامه مالیاتی وارد کنید
 • درج و تکمیل صفحه 12 اظهارنامه مالیاتی (ترازنامه)
 • درج و تکمیل صفحه 13 اظهارنامه مالیاتی (سود و زیان)
 • برطرف مغایرت اختلاف ترازنامه در صورت وجود
 • تکمیل صفحه 26 اظهارنامه اشخاص حقوقی و درج اقلام معاف و مشخص مالیات ابرازی برای اشخاص حقوقی
 • تکمیل صفحه 27 اظهارنامه اشخاص حقوقی و بستن اظهارنامه
 • آنالیز اظهارنامه و تطبیق مبلغ درآمد مندرج با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش فصلی جهت ارسال به اداره امور مالیاتی

اگر راهنمای تکمیل اظهارنامه را با دقت مطالعه نموده باشید و با توجه به نکات فوق قادر به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی صحیح خواهید بود. با این وجود شاید تذکر این نکات خالی از لطف نباشد:

1. توجه داشته باشید که ثبت نام اولیه و دریافت نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری شرط اصلی تسلیم الکترونیکی اظهارنامه است. دریافت کد خطای 504 در زمان ارسال اظهارنامه هم به معنی ایراد احتمالی در تکمیل ثبت نام است.

2. پر کردن تمام قسمت های قرمز رنگ و ستاره دار الزامیست.

3. حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، موجب اعتبار اظهارنامه است.چنانچه حساب بانکی مربوطه معرفی نگردد، چه بسا پس از ارتباط با سامانه بانکی و اخذ حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، اظهارنامه تنظیمی و برآوردی اداره امور مالیاتی ملاک مشخص درآمد و مالیات قرار گیرد.

4. در صورت عدم تراز مالی در خاتمه دوره و عدم درج مبالغ مربوطه، امکان ارسال اطلاعات به سازمان امور مالیاتی وجود ندارد.

5. در صفحه آخر، معینات مربوط به تنظیم نماینده اظهارنامه که دارای حق امضا می باشد (مؤدی یا نماینده قانونی)، مدیر امور مالی و حسابرسی و در صورت حسابرسی دفاتر توسط موسسات حسابرسی اطلاعات مربوطه درج می گردد.

6. حتما ارسال نهایی اظهارنامه را به بعد از آنالیز دوباره و اطمینان از صحت اطلاعات موکول کنید. توجه داشته باشید که پس از ارسال نهایی اظهارنامه، قادر به ویرایش اطلاعات خود نخواهید بود.

در نهایت پس از تکمیل کردن اظهارنامه مالیاتی با در نظر داشتن موارد فوق، اظهارنامه مالیاتی را ارسال نموده و کد رهگیری را اخذ نمائید. از قلم نیاندازید حتما پس از ارسال اظهارنامه مالیاتی از تک تک صفحات پرینت گرفته و در حقیقت یک نسخه چاپی از اظهارنامه تهیه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 157

به "آشنایی با اظهارنامه مالیاتی و نحوه پرکردن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با اظهارنامه مالیاتی و نحوه پرکردن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید